
Tā nu ir sanācis, ka mums ir “laimējies” dzīvot šādā tehnoloģiju piepildītā laikmetā, kad aizvien vairāk procesu un darbību pārceļas virtuālajā, elektroniskajā vidē, nu jau ne tikai komunikācija ar līdzcilvēkiem, bet arī māju projektu skaņošana un ar to saistītie birokrātiskie procesi noris attālināti, virtuāli, izmantojot internetu. Tā nu jebkura projektēšanas biroja atkarība no papīra ražotājiem un piegādes, pārtop atkarībā no interneta:)
Un, iespējams, bis.gov.lv sistēma ir nākusi tieši laikā, lai mazinātu iespēju izplatīties šobrīd visiem zināmajam “bacilim” Latvijā un Pasaulē, arī mēs turpinam darbu, un ražīgai tā norisei, izmantojam attālinātu saziņu – skype vai whatsap video zvani http://www.buildart.lv/stradajam-sazinoties-virtuali-whatsap-skype-u-c/ šādi komunicējot, arī ar pasūtītājiem ārvalstīs esam izstrādājuši un saskaņojuši jau vairākus māju projektus.
Latvijā ir izveidota būvniecības informācijas sistēma – https://bis.gov.lv/bisp/ – ar kuras palīdzību satiekas projektētājs, pasūtītājs un būvvaldes (un citas saistītās iestādes), lai kopīgi saskaņotu jebkuras mājas vai ēkas projektu. Sekojoši sniedzam instrukciju attēlos ar aprakstiem, kā rīkoties pasūtītājam, lai projekts veiksmīgi virzītos būvniecības sistēmā:
Sāksim soli pa solim, lai pasūtītājam būtu pēc iespējas mazāk jāmaldās pa bis.gov.lv sistēmu, projektētājs jau iepriekš ir sagatavojis iesniegumu. Atverot bis.gov.lv mājaslapu – redzama šāda situācija, ar iespēju pieslēgties kontam, ko arī izmantojam (sekojiet sārtajai bultiņai):
P.S. Nereti ir situācijas, piemēram, zemes īpašums pieder vecākiem, bet būvēties, projektēt māju paredz bērni, vai arī uzņēmums, saimniecība, kas nomā zemi no zemes īpašnieka – bis sistēmā darbojoties, kā projekta ierosinātājs jānorāda ir zemes īpašnieks, neraugoties uz to, ka var būt notariāli apstiprinātas pilnvaras rīkoties visos iespējamos veidos ar zemi (atskaitot ieķīlāšanu vai pārdošanu), būvvaldes ieskatā pilnvara ir pieneņpūkas vērtībā, un vēlas kā projekta ierosinātāju redzēt zemes īpašnieku. Līdz šim mums vairākas reizes ir bijis jākoriģē ierosinātāju saraksts un jāpārformē projekts uz īpašnieka vārda.

Pēc noklikšķināšanas Jums būs jāizvēlas – “Latvija” vai “Ārvalstnieks”, un sekojoši iegūsiet šādu attēlu, ar iespēju uzklikšķināt uz savas interneta bankas, un izmantot tās ielogošanās/autorizācijas sistēmu, lai ieietu bis.gov.lv:

Atveras Jūsu lietotāja “Panelis”, intereses pēc, varat uzklikšķināt uz “MANA BŪVNIECĪBA”, lai aplūkotu savas būvniecības lietas:



Pie būvniecības lietām būs sagatave, ko projektētājs būs izveidojis, ja interesē, varat to aplūkot sīkāk, bet, galvenais Jums veicamais uzdevums ir doties vēlreiz uz “PANELIS” – un sekojoši izvēlēties pilnvarošanas sadaļu:



Pilnvarošanas sadaļā Jums jāizveido divas jaunas pilnvaras – 1. – sertificētam būvspeciālistam (arhitektam, kurš projektē Jūsu māju un/vai būvinženierim), un 2. – būvkomersantam (uzņēmumam, kurš veic Jūsu mājas projektēšanu), kā arī – ja nepieciešami projektētāji vēl papildus daļām, piemēram, ūdensvada un kanalizācijas sistēmām – izveidojiet jaunas pilnvaras arī šoiem uzņēmumiem un būvspeciālistiem, iepriekš ar tiem vienojoties.


Atzīmējiet vēlamo, arī būvniecības lietas – norādiet savu konkrēto lietu, un tālāk ķeksējiet visus atlikušos ķeksīšus un atzīmējiet arī dokumentācijas daļas:






Un kad viena pilnvara jau pabeigta – ķeramies pie nākošās pilnvaras – būvkomersantam – uzņēmumam, Jūsu mājas projektēšanai, dokumentu gatavošanai, datu kopas skatīšanai utt. utjp.:




Kad abas pilnvaras ir sagatavotas – pirmais darbu cēliens ir paveikts, tad arhitekts var Jūsu mājas projektu minimālajā sastāvā ielādēt bis.gov.lv sistēmā, un sniegt tālāk skaņošanai būvvaldē. Tālāk atliek gaidīt atbildi no būvvaldes speciālistiem – tiem noteikts termiņš to izdarīt ne vēlāk kā 30 dienas kopš projekta iesniegšanas, ir draudzīgas būvvaldes, kas to spēj paveikt arī īsākā termiņā. Būvvalde sniedz atbildi – dokumentu ar nosaukumu “būvatļauja”, kurā minēti tālāk projektēšanas nosacījumi, lai tos izpildot, plus vēl dažas formalitātes, varētu vēlāk iegūt arī atļauju “uzsākt būvdarbus”. Tā soli pa solim virzāmies elektroniskajā pasaulē, protams – sagatavosim arī izprintētu, papīra formātā projektu, lai ir ko pašķirstīt, gan pie vakariņu galda, gan savas mājas būvlaukumā! 🙂
Bet, gadījumos, kad vēlaties saskaņot saviem spēkiem kādu mazēku – 1. grupas ēku, noderēs instrukcija kā paveikt arī to.
Raženu darbošanos, un – vesli kā rutki!!!