Paštaisīti saules siltūdens kolektori

(Atjaunojot mūsu mājas lapas informāciju 2020. – iesakam ņemt vērā, ka tālāk lasāmais raksts tapis pirms vairāk kā 10 gadiem – sava veida vēstures liecība:))

Saules kolektors ūdens sildīšanai ir īsta brīvā, dabas dotā enerģija, kas atmaksājas un kalpo brīnišķīgi. Attēlā redzams kompaktais variants siltūdens saules kolektoram, tiek izmantots loga rāmis ar stiklu, putuplasts, vislētākā dārza šļūtene ~30m gara, melnā krāsa, celtniecības putas korpusa hermetizācijai – lai vējš to nedzesē.
Šāds kolektors darbojās visu vasaru, no aprīļa beigām, līdz oktobra sākumam, 200l boilerī sasildīja ūdeni vidēji 45-50C, ja saulainās dienas ir vairākas pēc kārtas tad ūdens boilerī pārsniedza 50C, ja bija vairākas lietainas dienas, tad atkarībā no ūdens patēriņa, temperatūra nokritās, bet tas netraucē mazgāties dušā, jo piemēram 24C ir cilvēka ādas virsmas temperatūra, līdzarto 24C siltenā dušas ūdenī var mazgāties pārāk nenosalstot.
Ekonomiskie rādijumi ir tādi, ka kolektors – kopā ar cirkulācijas sūkni, termoslēdzi, vadiem, šļaukām, caurulēm un savienojumiem izmaksāja ap 90Ls. Elektrības rēķins sildot ūdeni dušai bija 12Ls mēnesī, bet ar saules kolektoru tie ir vairs nepilns 1ls mēnesī – tik cik noēd cirkulācijas sūknis. Tātad ietaupījums uz siltā ūdens sagatavošanu manai saimniecībai ir 11Ls mēnesī, 5 pilni mēneši – 55Ls, tātad divās vasarās šāds kolektors sevi atpelna. Pie nosacījuma, ka cilvēki vēlas ik vakaru mērcēties dušā, bet šis nosacījums nebija ilgstošs – secināju ka ir garlaicīgi miekšķēties dušā, ja ik dienas pāris reizes ir peldēts dīķī, līdzarto uz vasaras beigām boilera siltūdens gandrīz netika tērēts, varēju aicināt uz vannošanos kaimiņus vai meža zvērus:)
Īsumā sakot – lēts saules siltūdens kolektors atpelnās un darbojas nevainojami, iesaku visiem, kam ir interese ietaupīt līdzekļus siltūdens ieguvei, vasarā tas strādā ideāli, un raizes nerada, ja vien viss uzbūvēts korekti un kvalitatīvi. Cita lieta protams – ja vēlamies kaut ko ietaupīt un ekonomēt – tad visefektīvāk to ir nelietot nemaz – tātad mazgāties dīķī/āliņģī, un kozin, šādā veidā iegūt vēl krietnu ietaupījumu uz veselības un darbspēju uzlabošanās rēķina.

Paštaisīts saules kolektors
Paštaisīts saules kolektors


Šāds saules siltūdens kolektors uztaisāms nepilnas dienas laikā.

Paštaisīts saules siltūdens kolektors
Paštaisīts saules siltūdens kolektors


Kopskats ar veco kolektoru, tie saslēgti virknē, izejošā temperatūra saulainā dienvidū pat pārsniedz 80C.

Paštaisīts saules siltūdens kolektors
Paštaisīts saules siltūdens kolektors


Koka rāmis, dārza laistāmā šļūtene, vislētākā iespējamā, melna krāsa, apakšā alumīnija skārds, IR karstuma atstarošanai, zem tā putuplasts 5cm loksne. Kolektora sistēmā spiedienu neturēju augstāku par 0,5-1 atmosfēras, lai šļūtenes, kas karstumā paliek mīkstas nedeformētos un nerastos ūdens noplūdes.

Paštaisīta saules kolektora aizmugure
Paštaisīta saules kolektora aizmugure

 

Saules kolektora izveide
Saules kolektora izveide


Vislētākā dārza šļūtene noder kolektora izveidei. Apakšējā attēlā vannasistabas iekšskats, ar dušu un termometru, termometrs noder lai tīksminātos par saules sildīto bezmaksas silto ūdeni:)

Duša ar saules sildītu ūdeni
Duša ar saules sildītu ūdeni


Kreisajā pusē boileris, ar iebūvētu siltummaini, siltummaini silda saules kolektoru kontūrs, cirkulācijas sūknis un izplešanās trauks, katram gadījumam, lai izvairītos no pārspiediena. Dzeltenās šļūtenes pirms siltināšanas, ved līdz kolektoram.

saules siltūdens saimniecība
saules siltūdens saimniecība

 

vienkāršais saules kolektors
vienkāršais saules kolektors


Te ir pirmatnējā prastā versija saules siltūdens kolektoram, apakšā melns skārds, kā panna, un virsū izklaidus melna dārza šļūtene, kopgarums ap 40m, zem stikla, kā siltumnīcā karsējas. Spraugas ar montāžas putām aizblīvētas, pretējā gadījumā vējainās dienās kolektors tiek atdzesēts. Priekšplānā redzams termoslēdzis, to iestāda piemēram uz 50C, tad kolektoram uzkarstot līdz 50C ieslēdzas cirkulācijas sūknis, un sāk pārvietot siltūdeni no kolektora līdz siltummainim boilerī.

Izmēģināšanai primitīvais kolektors
Izmēģināšanai primitīvais kolektors


Nekompakta pirmā versija kolektoram, darbojas labi, bet aizņem daudz vietas.

Paštaisīts lēts saules kolektors
Paštaisīts lēts saules kolektors


Tātad melns skārds apakšā, melnas šļūtenes virsū.

Kolektora tapšanas process
Kolektora tapšanas process

 

Saules siltum akumulatora ideja
Saules siltum akumulatora ideja


Pavisam primitīvu kolektoru var izveidot arī vēl vienkāršāk, un nedaudz lētāk. Daudz var ietaupīt, ja veido pašteces sistēmu, bet tad boilerim jāatrodas samērā tuvu kolektoram. Man attālums ir vairāk kā 11m, līdzarto neiztieku bez cirkulācijas sūkņa. Tiesa gan, šobrīd šis uzstādījums man vairs nav tik svarīgs, jo vairāk aizrauj vēl minimālistiskāks dzīvesveids, tuvāk dabai, un ar iespējami mazu atkarību no tehnoloģijām – vislabāk pilnīgu neatkarību. Bet šis izmēģinājums ir vērtīgs saules siltūdens kolektora idejas pārbaudīšanai, un ir saprasts, ka saule tiešām lieliski silda ūdeni, (ja vien siltūdens ir vajadzīgs), un tas ir ekonomiski un ekoloģiski izdevīgs zaļās enerģijas veids. Tātad, ja jūs varat nopirkt gatavu kolektoru par saprātīgu cenu, novietot to aizvējā un dienvidu pusē, tad tas 2 vai 5 gadu laikā atmaksāsies un sāks dot siltūdeni par velti, ja vien protams pa to laiku nebūsiet jau pārgājuši uz mazgāšanos āliņģī:)
PS – izmaksas konkrētajam kolektoram: 40Ls – cirkulāc sūknis, ~20Ls – daudz šļūtenes, 15Ls izplešanās trauks, ~20Ls visādi cauruļu savienojumi, atgaisotāji utml nieki, 4Ls termoslēdzis.
– vērtīgs aprēķins par kurināmā izmaksām un secinājumi par saules kolektora lietderību: http://andzja.wordpress.com/2011/01/12/vai-saules-kolektors-atmaksajas/

Lai Dabai draudzīga dzīvošana!!!

17 domas par “Paštaisīti saules siltūdens kolektori

 1. sveiki,gribēju vaicāt par kolektoru,esmu nodomājis ko līdzīgu uztaisīt.vai tas darbotos efektīvi ja to pieslēdz pie parastā elekriskā ūdens boilera? par cik man ir 100l boilers tad domāju slēgt pie tā un kad ar sauli nepietiktu tad pieslēgtos uz elektrību .tāda man tā doma . vel viena nianse ko gribēju pajautāt,par to ,,melno skārdu,, ,ja ieliek skārda vietā folliju vai efekts nebūtu tads pats?,jo tas sanāk lētak.

  Patīk

  1. Labsvakars!
   darbojas tas ļoti labi, un ūdeni silda. pie parastā boilera kuram nav iebūvēts siltummainis nebūs parocīgi slēgt, jeb arī tad jārēķinās ka caur kolektoru cirkulēs tas pats ūdens kas tecēs no dušas siltā ūdens krāna.
   skārda vietā var foliju, vai melnu foliju. lai nodrošinātu pilnībā automātisku darbību – vajag kādu viltīgāku sistēmu ieviest. vienkāršs termoslēdzis ieslēgs cirkulācijas sūkni kad saule kolektoru būs sakarsējusi, un izslēgs kad kolektors atdzisīs. bet lai tas neieslēgtos tad kad boilerī ūdens ir siltāks kā kolektorā, vai arī lai boilerī neieslēgtos elektriskais sildelements saulainā dienā – tur jums jāmeklē padoms pie elektronikas speciālista, vai jāiegādājas kāds mājas siltumierīču programmējams vadības panelis, senāk viens siltumtehniķis teica, ka kaut ko tamlīdzīgu var iegādāties sākot no ~100Ls.

   Patīk

 2. Labdien.
  Gribēju pajautāt par trubu, ko izmantojāt? Pēc bildes izskatās, ka tā ir parasta dārza laistāmā truba, bet depo (piemēram) nopērkamajām ir ūdens temperatūras ierobežojums. (Vairāk par 50 – 60C neatradu). Vai tā ir kāda speciālā truba? Kur tāda meklējama?
  Un kā rezultātu ietekmē trubu garums/diametrs (ūdens tilpums tajās)? Kādas būtu starpība, ja liek īsāku trubu garumu, bet ar lielāku diametru?

  Patīk

  1. truba ir visparastākā laistāmā truba, ar armējumu. tā kā cirkulācijas sūknis pastāvīgi rada ūdens plūsmu, ūdens nesakarst pārmēru, nezinu gan precīzi līdz cik grādiem, bet vasaras garumā šo kolektoru lietojot caurules nebija deformējušās. Dārza trubas izvēlējos dēļ to lētās cenas. kolektorā arī ūdens spiediens man nebija lielāks par nepilnu atmosfēru, kas arīdzan ir saudzīgi pret trubām, un protams temperatūra domāju nebij lielāka par 50-60C.
   jo lielāks ūdens tilpums kolektorā, jo ilgāk tas uzsilst un ilgāk atdziest. lielāks diametrs nav nepieciešams, jo lielo karsto virsmu kolektorā rada melnais skārds zem trubām, līdzarko pašām trubām nav nepieciešams būt īpaši resnām.

   Patīk

 3. Sveiki, gribēju vaicāt, vai ar kārtīgu siltināšanu ziemā ūdeni var uzsildīt līdz, labākajā gadījumā, 10 grādiem?

  Patīk

  1. Sveiki!
   noteikti var, jo pat nekurinātu istabu sākot jau no februāra saule sasilda no ~12C līdz ~18C dienas laikā.
   Vācu bodē (prevent-germany.com) ir vakumcauruļu kolektors par tīri sakarīgu cenu, tas noteikti būs siltumizolētāks un efektīgāks par paštaisītu kolektoru, līdz ar ko tā darbības laiks jeb sezona būs garāka.
   Turklāt akas ūdens jau ir ap 5-7C silts, ja vien aka nav atstāta vaļā un pakļauta sasalšanai:)

   Patīk

  1. Sveiki!
   komerciāli būvētus kolektorus jau var nopirkt veikalā, latviešu, vācu, vai ķīniešu veikalos. Lai pašrocīgi būvētu labā kvalitātē – tas nebūs sevišķi lēti, ja ņem vērā, ka ir iespējams atrast jau rūpnieciski ražotus kolektorus par gluži pieņemamām cenām. Sākot kaut ko ražot ir dārgs kļūdu un mēģinājumu process, kā arī pēc tam vēl nepieciešams pietiekami liels saražotā apjoms, lai cena būtu konkurētspējīga ar citiem rūpnieciski ražotajiem.

   Patīk

 4. Jā ir izkopis. Sākām garažā, lai uz savas mājas varētu uzlikt un nebūtu vasarā jākurina. Mēs uz melnas plāksnes, kurai no apakšas bija siltinājums, uzlikām salocītu lokano vara cauruli. Kastē iekšā , stiklu virsū. Viss rullē. Strādā arī mīnus grādos.

  Patīk

 5. Ansi, Tu runā par paroli vai par atbildi uz jautājumu ?
  Ievadot jebkādu paroli, parādās uzraksts, ka password neatbilst prasībām…

  Patīk

 6. Iesaku – kam slinkums vai neticība kaut ko būvēt, SĀKT šopavasar ar parastu skārda spaini aizvējā un stiklu kā vāku. Kad dabūsiet tik siltu ūdeni, ka nomazgāties par karstu, tad sagribēsies vēl kaut ko !

  Patīk

  1. Sveiki!
   spainī sasildīto silto ūdeni jau kopš senatnes ļaudis izmanto kāju mazgāšanai, ja vakarā nevēlas peldēties gandrīz tikpat uzsilušā dīķī.
   lai Jums sokas ar sava kolektora būvi!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: