Labs vēja ģenerators, black 600, 12v

Vēja ģeneratora testēšana
Vēja ģeneratora testēšana


Šis vēja ģenerators iegādāts vācu interneta veikalā (turpat ir kvalitatīvas saules baterijas, nedārgi saules siltūdens kolektori u.c. alternatīvo energo tehnoloģiju izstrādājumi – prevent-germany.com), un uzstādīts uz lapenes izmēģināšanai.
Vēja ģenerators tiešām samērā kvalitatīvs, vienkārši un korekti uzbūvēts, tā, ka to varētu uzstādīt un aizmirst. Noteikti iesaku – labāk iegādāties šādu kvalitatīvu vēja ģeneratoru, un netērēt resursus gatavojot vēja ģeneratoru pašrocīgi (ja vien vēja ģenerators vispār ir vajadzīgs).
Šim vēja ģeneratoram maksimālā jauda ir 600w, tas sāk ražot jau pie 1,8m/s vēja ātruma, protams tad tiek ražoti pāris līdz 10w, jauda pieaug attiecīgi pie lielāka vēja ātruma, specifikāciju var atrast vējģeneratora veikalā.
Pirmā un būtiskākā nianse par vēja ģeneratoru ir tā, ka tam ir jāatrodas ideālā vietā – vai nu klajumā, vai augstā mastā virs apkārtnes kokiem. Šajā uzstādījumā virs lapenes vējš dēļ apkārt esošajām ēkām un kokiem neskrien taisni, bet veido virpuļus, kā rezultātā vēja ģenerators bieži maina virzienus, nespējot izsekot haotiskajām virpuļveida vēja plūsmām, un tādēļ nespēj ieskrieties lai uzņemtu pietiekami lielus apgriezienus lai jaudīgi ražotu strāvu. Līdz ar ko pie vēja ģeneratora cenas ir jāpieskaita masta cena.
Šādi mazo jaudu vēja ģeneratori sevi atpelna 7-10 gadu laikā, kas ir pārāk ilgs laiks lai šo vēja ģeneratoru izmantošanai pievērstos kā peļņas nozarei. Tas sevi attaisno vienīgi apstākļos kur nav pieejams pieslēgums koplietošanas elektrotīkliem, un arī tad, es drīzāk izmantotu saules baterijas, lai arī ziemā, tumšākajos 3 mēnešos, tās ir gandrīz bezcerīgi mazražīgas. Liela mēroga vēja ģeneratori, piemēram ar maksimālo jaudu 850kW (kādi ir atrodami Liepājas raj.) ir energoefektīvāki, līdz ar ko spēj sevi atpelnīt pat līdz 5 gadu laikā (gadā saražojot elektroenerģiju kas dubultajā tarifā veido ~100 000Ls), bet, protams, arī tur ir savi sarežģījumi.

labs vēja ģenerators, uzstādīšana izmēģināšanai
labs vēja ģenerators, uzstādīšana izmēģināšanai


Ģeneratora kustīgajā balstā ir oglīšu kontakti strāvas pārvadīšanai, vads ir masta trubas vidū, aste ir stiprā vējā lokāma uz sāniem, kā arī kontrolieris veic bremzēšanu pie kaut kādiem sev vien zināmiem parametriem. Ģenerators griežas ļoti viegli, un kustās jau pie visvājākās vēja plūsmas. Viss ir uztaisīts iespējami izturīgi un bezproblēmveidīgi, atliek pieslēgt, uzstādīt, un skatīties kā no dabas nāk “bezmaksas” enerģija 🙂 Katrā ziņā, vējains laiks kļūst pievilcīgs, zinot ka vējš nepūš velti, bet dara lietderīgu darbu, ir kaut kas patīkams – likt stihijām strādāt cilvēka labā…
P.S. – ja interesē, ziņas no ekskursijas uz lielu vēja ģeneratoru pie Liepājas – iespaidīga elles mašīna, jeb naudas pumpis – pie ~7m/s vēja ražoja ap 480kW, jeb ~9 000Ls mēnesī. Interesanti šķita tas, ka tā monolītais tērauda cilindrveida balsts ir dēļ lielā garuma nedaudz elastīgs, un augšā vēja ģeneratora telpā ir šūpošanās līdzīga kā braucot laivā pa jūru. Un jau pie 9m/s vēja ir aizliegts cilvēkiem atrasties augšā.
P.S.2 – uz e-pastu pienāca atsauksme no viena black 60024v lietotāja, kam jau divreiz pusgadā nodedzis lādēšanas kontrolieris. līdzarto vairs neesmu drošs par to vai tiešām šos vēja ģeneratorus var rekomendēt pirkt. kā nekā, ķīnā vien ražoti, lai arī no vāciešiem iegādāti.

Veiksmīgus arī Jums zaļā dzīvesveida eksperimentus!!!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: