Ja gribi kļūdīties – dari kā visi

Visi, jeb vairums ļaužu mēdz sapņot par lēti vai viegli iegūstamiem labumiem, kamēr ir daļa cilvēku, kuri uzskata, ka par velti siers ir tikai peļu slazdā. Šobrīt ļoti tiek reklamēts valsts, Eiropas atbalsts mājsaimniecībām, rosinot tās iegādāties dažādas apkures iekārtas, vai veikt siltināšanas darbus u.c. Iesakam rūpīgi izvērtēt un izrēķināt iespējamos ieguvumus un zaudējumus, pirms pieteikties šim pasākumam.

Viens no mūsuprāt negatīviem šī atbalsta aspektiem ir tas, ka lielākie naudas resursi paredzēti gan iegādes brīdī, gan ekspluatācijā un uzturēšanā dārgām iekārtām – piemēram, siltumsūkņiem, bet salīdzinoši krietni niecīgāks atbalsts paredzēts visdabiskākajai, energoneatkarīgājai un videi, cilvēkam draudzīgākajai apkurei – malkas apkurei. Kurpretim, siltumsūknis tikai vēl jo vairāk nostiprina šo saimniecību kā mazu skrūvīti lielajā ekonomikas mašīnā, radot elektroatkarību – neraugoties lai vai kādas būtu elektrības cenas, kā arī dārgi inženiertehniski mezgli, kuri nekalpo mūžīgi, bet prasa apkopes vai nomaiņu, kā arī – sākotnējā uzstādīšanas cena – par kuru var sapirkt malku vismaz 30-40 gadiem uz priekšu.

Vēl jau tas, citā sadaļā pieminētais princips – malkas apkurei ir tā – ja pēkšņi nav naudas – sēž aukstumā, vai meklē pa grāvmalām žagarus, utml, kurpetim pilsētas apkure, vai siltumsūknis, gāze utml apkures veidi – tie neraugoties uz sarežģījumiem ik dienas uztur noteikto temperatūru, tikai mēneša beigās pienāk rēķins, kuru neapmaksājot drīz vien var nonākt līdz bankrotam un izputēšanai. Šādi, neizbēgami regulāri rēķini ir pamats vāveres riteņa dzīvesveidam – tekošie izdevumi lai dzīvesveidu uzturētu spiež skriet, lai tos nodrošinātu, un lai Dabas Māte žēlīga tiem, kas kautkādu iemeslu dēļ uz brīdi ir izkrituši no šī riteņa, slimības, vai citu sarežģījumu dēļ.

Īsāk sakot – elektriska u.c. tehnokrātiska apkure ir rokurokā ar steidzīgo un stresa pilno dzīves ritmu, kurpretim visvienkāršākā malkas krāsns – ir lēnā dzīves ritma pamatā. Vēl var pieminēt veselīgo izkustēšanos – ienesot vai sagatavojot malku, un veselīgajai izkustībai par labu runā tūkstošgadīga leģenda par kādu senās Ķīnas valdnieku, kurš lai nekļūtu nevarīgs, sagādāja sev darbu, katru dienu iznesot ārā no mājas 100 traukus, un vakarā ienesot atpakaļ. Bet te drošvien ir vieta sīkākam veselīgo dzīvesveidu teorijas un prakses apskatam, kādā no nākošiem rakstiem.

Otrs svarīgs moments, kādēļ mēs paši savu ģimeņu un radu mājās šai mājsaimniecību atbalsta programmai neesam pieteikušies – ir matemātiskie aprēķini. Solītie 50% atmaksas – ir nevis no pilnas cenas, bet cenas bez pvn nodokļa, līdzarto reālais atbalsts jau vairs nav 50% bet tikai nepilni 30%. Iespējams, atsevišķos gadījummos arī šis ir pietiekami liels cipars, lai tas būtu izdevīgi. Bet – kā rāda mūsu pieredze – bieži vien pa tiešo no ražotāja, vai veikalā par izdevīgu cenu sameklējot attiecīgo ierīci – vai tas būtu centrālapkures katls, vai saules baterijas – un tās uzstādot pašrocīgi, vai algojot sakarīgu speciālistu – šīs izmaksas jebkurā gadījumā ir mazākas, kā garais process ieskaitot valsts atbalsta papīru un atskaišu būšanas.

Trešais ir laiks, darbs, papīru un atskaišu kalni, kā arī tas, ka viss ir jānomaksā no savas kabatas, un valsts solītā summa tiek paredzēta tikai vēlāk, pēc projekta pabeigšanas, un atskaišu nodošanas, un vairākkārtējām pārbaudēm – vai dabā realizētais atbilst plānotajam, un vai tas ir radījis cerētos uzlabojumus konkrētajā saimniecībā utml. Laiks, darbs, papīru kārtošana – tas nenotiek pats no sevis – kādam tas ir jādara, vai nu mājas īpašniekiem, atraujot šo laiku no sava maizes darba, vai ģimenei veltāmā laika, vai arī jāalgo speciālisti, kas šos jautājumus sakārto par maksu. Šī maksa, saprotams, jāskaita klāt kopējiem izdevumiem par šo atbalstīto mājsaimniecības uzlabošanas projektu.

Ja īpašniekam patreiz mājas  vietā ir tikai ēkas pamati, un 90% no būvizmaksām vēl gaidāmas, tad par atbalsta programmā ietvertajām iekārtām varbūt ir sākts domāt nedaudz priekšlaicīgi, jo vēlme iegādāties tās, var radīt nepieciešamību pēc papildus kredītiem. Savukārt par kredītatkarības kaitīgumu un nevēlamību jau šodien ir zināms katram.
Zinot līdzšinējot ekonomikas un politikas virzību Latvijā, nav pamata cerībām, ka elektro enerģijas cenas šeit varētu būt zemākas kā pārējā Eiropā, kā arī enerģijas u.c. cenu izlīdzināšanās ar pārējo Eiropu noris vairākas reizes straujāk, kā algu izlīdzināšanās…
Septiņreiz nomērīt un vienreiz nogriezt – vēsta latviešu tautas teiciens.
Lai Jums izdodas saimniekot tālredzīgi, un radīt drošu, omulīgu dzīvesvidi sev un saviem bērniem!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: