Lauku mājas rekonstrukcijas projekts

Lauku mājas rekonstrukcijas projekts veikts paredzot izmaiņas pirmā stāva plānā, kā arī izbūvējot apdzīvojamu ēkas otro stāvu. Ēkas ārsienas ķieģeļu mūra konstrukcijā, mūrim iekšpusē tukši dobumi, agrāk, iespējams, pildīti ar kādu siltumizolējošu materiālu, kas tagad nosēdies un sadēdējis un savas funkcijas vairs neveic. Ēkas jumta konstrukcija – koka spāres, apaļkoka, īpatnējā veidā būvētas neizmantojot spāru saišķus, iespējams, materiālu ekonomijas dēļ, bet par spīti tam, jumts šos daudzdesmit gadus ir kalpojis labi, nav deformējies. Pa ēkas perimetru mūrlatas augstumā ir spāru pasija, kas rada jumta noturību. Rekonstruējot ēku paredzēts jumta spāres tomēr sastiprināt ar spāru saišķiem, kā arī veidot izmijas un spāru stiprinājumus jaunbūvējamo jumta izbūvju vietās. Siltināt ēku paredzam no iekšpuses, jo autentiskais ķieģeļu mūris, tāpat kā ķieģeļu mūra ķīļarku pārsedzes virs logu ailām ir gan laikmeta liecība un vēsturiska vērtība, gan arī vizuāli daudz estētiskāks materiāls par, piemēram, krāsotu dekoratīvo apmetumu virs vates vai putupolistirola.  Rekonstruējot ēkas svarīgs ir inženiera atzinums par ēkas konstrukcijām un to piemērotību iecerētajām ēkas funkcijām un pārbūvēm.

mājas rekonstrukcijas projekts, esošās ēkas fasāde
mājas rekonstrukcijas projekts, esošās ēkas fasāde

Redzams šīfera jumta segums, un ļoti niecīgas jumta pārkares, rekonstruējot ēku pārkares paredzēts palielināt, līdz vismaz 50cm. Līdz šim neapdzīvotos bēniņus plānots siltināt, izbūvēt guļamistabas un sanmezglu, jumtā veidojot jumta izbūves, ar vertikālām sānu sienām (slīpām no ārpuses, apšūtām ar jumta materiālu), tā iegūstot lielāku platību augšstāvā, kā arī labi izgaismojot telpas. Protams, ir savas priekšrocības arī Velux jumta logiem, un salīdzinot ar jumta izbūvi, tie izmaksā mazāk, tomēr ieguvums no izbūves ir samērīgs tai patērētajiem līdzekļiem un darba spēkam.

mājas rekonstrukcijas projekts, fasādes
mājas rekonstrukcijas projekts, fasādes

Pirmajā stāvā veidota kurtuves telpa, ar otro gaismu no vannas istabas caur sienā iemūrētiem krāsainiem stikla blokiem. Vannas istabas plānojums ļauj veidot interesantu un tīkamu interjeru, skatienam paslēpjot mazāk pievilcīgos priekšmetus. Ieejas mezgls – vējtveris paredzēts jaunbūvējams, nedaudz lielāks par esošo, ar vietu virsdrēbēm.

mājas rekonstrukcijas projekts, 1. stāva plāns
mājas rekonstrukcijas projekts, 1. stāva plāns

Augšstāva kāpņu hallē iespējams veidot kādu noliktavas telpu, datorgalda stūrīti, vai bibliotēku, pēc vajadzības, platība zem jumta loga to atļauj. Telpas izskatās lielākas kā patiesībā ir, jo zem slīpajām jumta malām, vertikālā sienas daļa ir vien 50cm augstumā, ar raustītu līniju norādīts 1,60m augstums, ko vērtējot ēkas dzīvojamo platību ierēķina izmantojamajā platībā. Bet nav vērts no ārsienām atkāpties, jo zemajā daļā var paredzēt atbilstošas mēbeles, grāmatu plauktus u.c. tādā veidā cilvēkam nekad nerodas nepieciešamība pieiet tik tuvu slīpajiem griestiem lai tie traucētu, kā arī kopā ar mēbelēm, sienu vertikālā daļa jau rādās jau krietni augstāka. Tāpat rakstāmgalds ar 0,70m augstumu jau ir novietojams pret šādu iekšsienas drempeļa daļu, arī guļvietām tas neskādē, mēbeles atkāpjas no istabas vidus, un tiek iegūta lielāka dzīvojamā platība.

mājas rekonstrukcijas projekts, 2. stāva plāns
mājas rekonstrukcijas projekts, 2. stāva plāns

Turpmāk redzami āderu plāni abiem ēkas stāviem, un esošās ēkas plāns, kā redzams, ēku savulaik ir centušies novietot ņemot vērā āderes, un novietojums ir izdevies ļoti veiksmīgs, uguns ādere paliek zem ēkas nesošās sienas, pavardiem un abiem skursteņiem, un arī ūdens ādere netraucē veselīgai ēkas apdzīvošanai, jo atrodas kāpņu halles, un lieveņa daļā, kur cilvēki neuzturas ilgstoši.

Mājas rekonstrukcijas projekts, āderu plāni
Mājas rekonstrukcijas projekts, āderu plāni

Vēl interesanta piezīme, sekojošajā attēlā redzams šīs ēkas oriģinālais projekts, aptuveni 80 gadus sens, kā redzams, tolaik tipveida mājas projekts bija vienas lapas apmērā, fasādes, stāvu plāni, griezums, pārseguma siju plāns, viss pārējais – labu meistaru, namdaru rokās, kā humors – projektam nav jābūt par mācību grāmatu būvēt nepratējiem. Var salīdzināt ar to kā izskatās mūsdienās būvvaldē saskaņojams projekts – ir ne tikai projekta rasējumi, šādai mājai 20 lapas un vairāk, bet vēl arī dokumentu kopijas, izziņas un noteikumi no dažādām iestādēm. Vai dzīve paliek aizvien sarežģītāka? Un vai tas ir nepieciešams? Saimnieciski domājot, jo mazāk sarežģījumu – jo vairāk laika cilvēkiem paliek, ko veltīt skaistām lietām, ģimenei, radošumam u.c.
Lai Jums sokas! ar cieņu Valdis un Ansis.

Sens, vecs mājas projekts
Sens, vecs mājas projekts

6 domas par “Lauku mājas rekonstrukcijas projekts

 1. Sveiciens!
  Vai varat mani pakonsultēt – kādi dokumenti nepieciešami vietējai būvvaldei, ja vēlos rekonstruēt savu veco lauku māju? Vēlos tai nomainīt visu jumta nesošo konstrukciju ar segumu, kā arī pārplānot ēkas iekšu. Vai vispār ir lietderīgi traucēt pašvaldību, ka nesāk uzmākties ar savu lielo birokrātiju?

  Patīk

  1. Sveiki!
   Jā, vienmēr laipni, varam pakonsultēt ar būvniecību un projektēšanu saistītos jautājumos, lai uzsāktu projektēšanu nepieciešams būvvaldē saņemt plānošanas uzdevumu (APU), īpašniekam vai pilnvarotai personai jādodas uz būvvaldi un jāuzraksta pieteikums/iesniegums APU saņemšanai, kā arī jāatstāj būvvaldē zemes īpašuma dokumentu un zemes robežu plāna kopijas. Reizē ar to mēs varam uzsākt darbu pie skiču projekta – tas ir mājas plāna un fasāžu versiju risināšanas, piedāvājot variantus, apspriežot tos ar pasūtītāju un koriģējot, līdz tiek sasniegts ideālais ēkas risinājums, pēc kura tad izstrādājam tehnisko projektu. Šajā laikā paralēli jārisina APU minētās prasības – nepieciešams pasūtīt topogrāfisko plānu, kā arī izņemt tehniskos noteikumus no dažādām iestādēm. Nobeigumā tehnisko projektu paraksta kā pasūtītājs tā projektētāji, un iesniedz būvvaldē saskaņošanai. Ar saskaņotu projektu var ierasties būvvaldē pieprasīt būvatļauju, ko izsniedz dienas līdz dažu nedēļu laikā. Ja paredzēts būvēt pašu spēkiem, tad vēl nepieciešama civiltiesiskā apdrošināšana pret nelaimes gadījumiem ēkas būvniecības laikā, apdrošināšanas kvīts jāiesniedz pieprasot būvatļauju būvvaldē.
   Kas attiecas uz pašvaldības lieko traucēšanu, tad lai cik arī pretimnākošas nebūtu būvvaldes novados un mazpilsētās, tomēr praksē bieži vien nākas saskarties ar uzbūvētām ēkām bez oficiālās dokumentācijas, to tad mēdz kārtot pēc iestāžu pieprasījuma, vai arī pie vajadzības ēkas/zemi pārdodot utml. Vairumā būvvalžu ir diezgan laipna un pretimnākoša attieksme, kā arī birokrātiskie izdevumi ir 20-40-90Ls robežās. Papildus ēkas projekta izmaksām jāpieskaita topogrāfiskā plāna izstrāde, kas nepieciešams lai izstrādātu jaunbūvējamās ēkas novietnes plānu, saskaņošanai būvvaldē, tā cena ap 150Ls.
   Jūsu gadījumā, no birokrātiskās puses var to definēt par ēkas vienkāršoto rekonstrukciju/renovāciju, attiecīgi mazāk prasību proektētājam, un ātrāka saskaņošana būvvaldē.
   lai Jums sokas!

   Patīk

 2. Labdien.
  Pilnībā pievienojos Jūsu viedoklim, ka projektam nav jābūt par mācību grāmatu būvēt nepratējiem. Birokrātu-demokrātu laikmets, ir piespiedis būvēt gribētājus un arhitektus, izstrādāt un iegādāties, pašiem nevajadzīgu makulatūru un instrukcijas.

  Patīk

  1. Labdien!
   jā, tā diemžēl ir, mūsdienu projektu sējumi pieaug biezumā, 30.to gadu vienkāršas dzīvojamās mājas projekts salīdzinoši ir uz vienas A2 lapas.
   rezultātā tiek patērēti resursi – gan dabas resursi, gan cilvēku darba stundas, bet jebkura resursu tērēšana negūstot no tā kādu lietderīgu rezultātu ir neracionāla.
   lai Jums labi sokas!

   Patīk

  1. Labdien!
   Iecerot jebkurus rekonstrukcijas darbus ir jārēķinās, ka to būvizmaksas var būt, un visbiežāk arī ir ievērojami dārgākas, kā ceļot jaunu māju – jaunbūvi. Kā arī otrs jūtams mīnuss senu ēku rekonstrukcijai – iegūtais rezultāts vienmēr būs kompromiss, starp to, ko Jums vajag, kā jaunajiem ēkas iemītniekiem, un to kas ir iespējams, iekļaujoties esošās ēkas parametros. Logu, durvju ailu novietojums, arī pārsegumu – griestu augstumi nav pilnībā pakļaujami pasūtītāja gribai. Ja ēka ir mūra konstrukcijas, nepieciešams to siltināt, saglabājot ēkas fasāžu izskatu – siltināšana notiek no iekšpuses, kas attiecīgi ir problemātiskāks un ne “tik labs” risinājums, kā siltināšana no ārpuses.
   Jāizvērtē savas prioritātes, sapņi un mērķi. Skaisti atjaunota sena ēka ir ar savu neapšaubāmu vērtību, bet prasa vairāk rūpju, un šie darbi ir paveicami ja to tiešām “mīl”, ja ir aizrautība un azarts. Bet ja ir tikai nepieciešamība iegūt sev, savai ģimenei kvalitatīvu dzīves telpu – tad to var izdarīt visātrāk un vienkāršāk būvējot jaunbūvi.
   lai Jums ražens pavasaris!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: