Minhauzens un vidējais latvietis par malkas apkuri

Rakstā salīdzināsim divus viedokļus par malkas apkuri.
Biedrības “Passive House Latvija” pārstāvis arhitekts Ervīns Krauklis energoefektivitātes konferencē šī gada 26. februārī rādīja piemēru par nelielu 6x6x6m ēku, ar kopējo platību aptuveni 60kvm, ārsienas 0,5m un biezākas, minēja, ka apkurei nepieciešams 1 kubikmetrs malkas sezonā. To sadalot septiņiem apkures mēnešiem vidējais patēriņš sanāk 0,14 kubikmetri malkas vienam mēnesim, vai 0,14 kubikmetrus sadalot līdzīgās daļās – vienai dienai iegūstam malkas pagali iegūstam 10 x 14 x 33cm  izmēra pagali.

Kubikmetra malkas sadalījums pa apkures sezonas dienām
Kubikmetra malkas sadalījums pa apkures sezonas dienām

Šādas siltumnoturīgas ēkas viena kvadrātmetra būvniecības izmaksas ir 1200Ls, kopumā tie ir aptuveni 72 000Ls. Kā plusi šādai apkurei – nav nepieciešams malkas šķūnis, šo vienu kubikmetru malkas var novietot patrepē, dīvāna atvilknē, veļas grozā un pie kamīna.
Gadījumā, ja malka tiek nepamatoti ātri iztērēta, var izmantot tālāk rotaļu auto pielādētu ar čiekuriem, pēc veco avīžu un zeķu maisījuma, koka karotes un šaha figūras. Kā nākamais – izmantojama sveču apkure, tādā veidā ietaupot arī uz apgaismojumu. Kā alternatīvu ar labu siltumatdevi ir ieteicams aizņemties brikešu fasējumu no kaimiņiem, labi noder maksimāli vienai sezona, pie tam katru reizi kaimiņi ir jāuzslavē par to cik tie labi mīļi un saticīgi. Šādu apkures un būvniecības procesu varētu dēvēt par jaunības maksimālismu.
Otrs piemērs no 2012. gada, žurnālā Latvijas Arhitektūra, arh. doktora Jāņa Lejnieka rakstā – alternatīvie enerģijas avoti, ir sekojoša tabula ar salīdzinošiem rādītājiem par dažādu apkures energo resursu izcenojumu, privātmājai, ar ēkas platību 240 kvadrātmetru, 2012. gadā.

Apkures veidu izmaksu salīdzinājma tabula 2012. gadam
Apkures veidu izmaksu salīdzinājma tabula 2012. gadam

Šajā tabulā minētos 26 kubikmetrus malkas sadalot uz 7 apkures mēnešiem iegūstam 3,6 kubikmetri malkas, kas nepieciešami vienam mēnesim, katrai diennaktij – 0,12 kubikmetri malkas (Ervīns Krauklis – 0,14 kubikmetri vienam mēnesim), vai apmēram viens centners malkas jāiznes no šķūnīša katru diennakti. Tas ir apmēram 6-8 klēpji, līdz ar to mājas saimniekam tiek nodrošināta uzturēšanās svaigā gaisā plus fiziskās aktivitātes.
Ja vidējais latvietis vēlas kļūt par saimnieku, tad izveidojot šķūnīti aptuveni 25 kvadrātmetru platībā, un sadalot to ar šķērssienu un malku žāvējot 2 gadus var jūtami samazināt pārnēsājamo kilogramu skaitu, jo tabulā dotie 25% malkas mitruma – nozīmē to, ka 25 kubikmetri x200 litri, gadā veido 5,2 tonnas ūdens, kas tiek iztvaicēts caur skursteni. Īpaši aukstā laikā šāda malka silda nepietiekami un tādēļ ieteicams ar ratiņiem doties pie kaimiņa pēc sausas malkas uzslavējot kaimiņu gan par rūpīgi izžāvēto malku, gan par lielo rezervi šai sezonai, un izbrīnu, ko tad darīs šovasar, ja malkas krājumi nebūs notērēti, vai tik kaimiņš netaisās palaisties slinkumā?
Šo kopumā varētu dēvēt par dzīves pieredzes nomocītā vidējā latvieša patiesību. Bet kā alternatīvu var minēt, ka nejau katrs ir uzcēlis 240 kvadrātmetru lielu ēku, un malku sagatavojot laicīgi, kurinot to labi žāvētu iespējamais patēriņa daudzums var samazināties uz pusi, kas ir aptuveni 13 kubikmetri gadā, kas naudas izteiksmē pēc piedāvātās tabulas ir ap 300Ls. vienā mēnesī – aptuveni 45Ls. Tabulā piedāvātajiem 0,22 santīmiem par viena kvadrātmetra apsildi, prasmīgi saimniekojot varētu šis cipars pazemināties līdz 10-15 santīmu robežām par viena kvadrātmetra apkuri, nezaudējot pieņemtos komforta standartus. Laba sausa malka kurtuvē ar minimālu skābekļa padevi sadeg divreiz, pirmajā procesā tā atdodot siltumu pārvēršās par kokoglēm un otrreiz sadeg un siltumu atdod radušās kokogles. Ervīna Kraukļa aprēķins, izdalot kubikmetra 25Ls uz dienām iegūstam 3 santīmi mēnesī par viena kvadrātmetra apkuri. Tiesa gan, tabulā minētā malkas cena 25Ls apmērā ir diezgan pārspīlēta, jo šobrīd zināmā malkas cena ir 15-16Ls par kubikmetru. Malkas žāvēšana nemaksā neko, tā žūst pati, ja vien ir laicīgi sarūpēta.
Mīts par malkas apkures dārdzību ir nepieciešams pārējo apkures materiālu ražotājiem, jo to saražotais materiāls ir vienmēr daudz darba un energoresursu ietilpīgāks, un kopējais tā izcenojums, kā redzams, par kvadrātmetru veido četrkāršu un pieckāršu, arī seškārt lielākas izmaksas, kā malkas apkurei.
Būvējot ēku, kuras kvadrātmetra izmaksas ir 400Ls, Jums jārēķinās, ka nepieciešmais malkas glabāšanas tilpums ir aptuveni 25 kvadrātmetru lieluma šķūnītis, skārds tā jumtam maksās 100Ls, koka statņi un spāres aptuveni 40Ls. Tie ir papildu izdevumi, kurus var salīdzināt ar mājas kvadrātmetra izmaksām, ja vienā gadījumā tie ir 400Ls par kvadrātmetru, vai otrā gadījumā 1200Ls par kvadrātmetru, cik gados šie izdevumi var sākt attaisnot sevi, katrs var izrēķināt pats.
Lai Jums sokas!

5 domas par “Minhauzens un vidējais latvietis par malkas apkuri

 1. Šis raksts izpelnījies ievērību building.lv foruma diskusijā. Tiek apšaubīta dr. Lejnieka tabulā sniegtie cipari. Komentāros parādās arī citi skaitļi.

  Patīk

  1. Sveiki!
   jā, šī tēma ir aktuāla un būs arī turpmāk, mijiedarbojoties trim spēkiem – enerģijas un būvmateriālu ražotājiem, energoresursu un būvmateriālu cenām, un tā visa patērētājiem – lietotājiem, pircējiem, vienkāršajiem cilvēkiem kuriem šai pasaulē ir jādzīvo un jāiekārtojas un jāspēj saimniekot racionāli un ilgtspējīgi.
   kas attiecas par malku, kura minēta citā piestādītā materiālā, kur minēts ka malkas 20% mitruma uzskatam, ka tik nelietderīga kurināšana un darba spēka resursu pielietošana mūsdienās nav attaisnojama.
   apskatot citus apkures veidus, zemes (elles) siltumsūkni, secinam, ka tas ikdienas patērētājam ir ellīgi dārgs, līdz ar to, diez vai praktisks, tāpēc arī ir vēlme veidot silto grīdu apkures ēkai, lai arī šādas “siltās” grīdas saldē kājas visus piecus ne-apkures sezonas mēnešus. kurpretim, ar plānām zeķēm kājās var komfortabli stāvēt uz dēļu grīdas arī aukstākajā ziemā.
   Lai Jums sokas!

   Patīk

 2. Forši, tēlaini ar humoru uzrakstīts:) tas pasīvās mājas patēriņš 1m3 sezonā neliekas reāls, un arī nevajadzīgs, un tad viss būs krietni iesmacis un arī durvis laikam virināt nav paredzēts:) Bet gribēju piebilst, ka malkas cenas tomēr mazāk par tiem 25Ls nevar rēķināt, drīzāk vairāk, ja pats rokas daudz negrib pielikt. Malku mēra m3 (Lejnieka tabulā), steros (smuki sakrāmēts, vienā sterā ap 0.7m3) vai tagad tirgotājiem populārie berkubi, ko viņi tirgo par ap 15Ls (vienā berkubā ap 0.5 reālā m3). Vislētāk ir pirkt fūri ar 3m malku varbūt pa kādi 18Ls/m3, zāģēt skaldīt un žāvēt, bet ne katram ir tāda iespēja un vēlēšanās un, pērkot saskaldītu, varētu izmaksāt ap 30ls/m3 par zaļu malku. Pats gan zāģēju, skaldu, vadāju un kurinu pats no sava meža gan vasarnīcā, gan Rīgā, un liekas, ka tā ir patīkamāka un derīgāka fizkultūra nekā cilāt hanteles sporta zālē:)

  Patīk

  1. Sveiki!
   mūsu pieredze ir līdzīga, īsumā – jo lielāks šķūnis, jo labāka malkas kvalitāte, kā arī vislabāk ir dažādu malku krāmēt atsevišķās krautnēs, un atkarībā no gaisa temperatūras izvēlēties attiecīgo malku, ņemot vērā gan ilgdegšanas parametrus gan siltumietilpību.
   Malkas aprēķinā rēķinājāmies ar to, ka malkas sagatavošanai mājas saimnieks atvēl laiku skaldīšanai utml.
   lai Jums sokas!
   ar cieņu Valdis un Ansis.

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: