Sensenos laikos (Ziemassvētku nostāsts)

Aplokšņu apmetums Bauskas pils fasādēs
Aplokšņu apmetums Bauskas pils fasādēs

Tas notika tajos senajos laikos, kad lausks spēra pakšos, sals zīmēja logos leduspuķes, ģimene istabā sarunājās, kaķis murrāja, malka sprakšķēja pavardā, sienas pulkstenis skaitīja stundas un ceturkšņus. Reiz es kādā ziemas pēcpusdienā dzirdēju šādu stāstu, gribat – ticat, negribat – neticat.
Tajos laikos, kad vēl bija uzcelta tikai Bauskas pils vecā daļa un jaunā, kura šodien atgūst savu vēsturisko skaistumu vēl nebija celta, tad sens nostāsts vēstija sekojošo:
“Kā nu tas sācies un kāpēc neviens to vēl nezin šodien, bet tad, kad saule bija zenītā, no abām upēm ieskautās pils pamatus sasniedza ūdens vilnis, līdzīgi kā dienvidu zemēs paisums. Visi, kas tajā brīdī bij apkārt pilij, redzēja, kā ūdens kāpa pa klints nogāzi augšup, un sasniedzot pili gāžas lejup, kā putojošs jūras vilnis, un ļaudis ievēroja, ka tie, kas paspēja šajā šļakatu mākonī skalot savas miesas, kļuva daudz redzīgāki, vienvārdsakot, apskaidrotāki, vērojot pasauli, atšķīra ļauno no labā, spēja padzīt no sava vidus viltus un naida cēlājus, redzēja ūdens āderes un visi mācēja savas mājas novietot tā, lai ūdens āderu spēks netraucētu, savukārt skurstenis atrastos uguns āderu krustpunktā, un tas nekad nepiekvēptu. Tas nebija viss. Meitām mērcējoties šajā vilnī mirdzēja acis kā dārgakmeņi, puišiem spēks nezuda visos dzīves 120 gados. Cilvēki savu dzīvi salīdzināja ar paradīzi zemes virsū, baudot nektāru un ambroziju un piepildot visas savas ikdienišķās vēlmes, un par savām vēlēšanām mēdza piespraust nelielas salocītas papīra zīmītes pie pils sienas.
Te kādu dienu jauno vajadzību slogs vairs nespēja ūdens vilni nest augšup, līdz pilj un tas vairs nenāca, un saulē mirdzošās šļakatas netecēja pa nogāzi lejā.
Lai saglabātu šo daudzu piepildīto vēlmju liecību, pils komturs, būvējot pils jauno daļu lika visas pils fasādes veidot aplokšņu apmetumā, tā atdodot piemiņu par kādreiz ikdienā piepildītajām vēlmēm.”
P.S. Šodien baušķenieki runā par redzēto ūdens vilni pilnmēness naktīs, tieši pusnaktī, kad pat mēness gaismā meitām mirdz acis kā dimanti, un puiši kā bultas lido pie savām mīļotajām pēc saņemtās ūdens svētības.
Lai piepildās vēlmes saskaņā ar Jūsu sirds gudrību!

Bauskas pilī piedalījos austrumu un dienvidu korpusa un dienvidaustrumu torņa atjaunošanā, iepriekšējās tūkstošgades pēdējos 12 gadus. Klāt pievienoju dažas bildes viesa statusā, šajā tūkstošgadē.

http://www.buildart.lv/aderes-bauskas-pili/

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: