Kā uzsākt projektēšanu jaunā būvniecības likuma ietvaros

“Uz pasaules paliek liela nekārtība pēc tiem, kas tajā bija gribējuši ieviest kārtību” (K. Lešeks)
Jaunā būvniecības likuma shēma (sagatavojusi Ekonomikas Ministrija (EM)):

Kā uzsākt projektēšanu ievērojot jauno būvniecības likumu
Kā uzsākt projektēšanu ievērojot jauno būvniecības likumu

Jaunā būvniecības likuma ietvaros, potenciālajam mājas būvētājam arhitekts izstrādā mājas projekta skici (mājas plāni, fadādes, ēkas novietojuma plāns (uz topogrāfiskā plāna)) – shēmā tas norādīts kā “ēkas būvprojekts minimālā sastāvā”. Pēc tā būvvalde veic ieceres izvērtējumu un iereģistrē potenciālās būves reģistru dodot tam apzīmējumu (shēmā – būvatļaujas numurs). Tālāk seko tehniskā projekta izstrāde saskaņā ar būvatļaujā norādītajām prasībām, pēc tā izvērtēšanas un akceptēšanas būvvaldē, īpašnieks var sākt būvdarbus.
Praktiski bijušais plānošanas uzdevums (PAU) tiek aizstāts ar nosaukumu “Būvatļauja”, jāizpilda tajā norādītās prasības, jāsavāc tehniskie noteikumi no iestādēm (el. pieslēgums, ūdens un kanalizācijas pieslēgumiem, gāzes pieslēgumam, vides dienesta novērtējums, meliorācijas pārvaldes saskaņojums utt) u.c.
Ievērojot tehniskos noteikumus tiek izstrādāts būvprojekts ar sekojošām daļām: GP – ģenplāns (ēkas novietojuma plāns), AR – arhitektūras daļa (plāni, fasādes, griezums), BK – būvkonstrukciju daļa (pamatu, pārseguma, pārsedžu, spāru un jumta plāni un būvkonstrukciju detaļu mezgli, UK – (ūdensvada, kanalizācijas pieslēguma risinājumi – notekūdeņu krājaka, bioloģiskā attīrīšanas sistēma vai pieslēgums centralizētiem tīkliem). EL – 99% klientu parasti izvēlas arī elektropieslēgumu centralizētiem elektro tīkliem, 15-30A robežās.

LIRISKA ATKĀPE (veltīta būvvaldei no dzirdētā, redzētā, pieredzētā)
No vēstures pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā būvvaldē projektus veda vīri sporta tērpos ierodoties melnās nedaudz apputējušās vācu trofejmašīnās (bmw, mercedes). Būvvaldes speciālisti caur logu varēja redzēt kā trofejmašīnas šoferis eļļo plintis, kuru stobri rēgojās no bagāžnieka vāka. Speciālisti saprata nepārprotami, ka tas nav nekāds Rūdis no Silmačiem, un šamiem pulveris ir sauss.
Jaunajā tūkstošgadē varas smagsvari makšķerēšanas sezonai beidzoties bija ievērojuši upē nemainīgu straumes virzienu un uz būvvaldi līdzi ņēma mazo hesu projektus, kuru rezultātā mēs ikviens iededzot lampiņu, vai ieslēdzot datoru maksājam piecus centus katram smagsvaram rindas kārtībā.
Šodien iedomājoties kā būvvaldē ierodaties Jūs, piemēram, Bērzs, vai es, arhitekts Liepa (latīniski “parastais” tulkojas kā “vulgaris”). Drīz sapratīsiet, ka būvvaldei parastais (vulgaris) esat ne tikai Jūs bet varbūt arī kāda parastā Roze, parastā Ābele vai parastais Ezis. Tiekoties būvvaldes darbinieki teic kaut domās – ja Tu mani vēl nepazīsti, tad drīz iepazīsi (līdzīgi kā leitnants Dubs teica Šveikam). Tiekoties parastajiem ar būvvaldi sākas ilgstoša vicināšanās ar sarullētiem papīra vīstokļiem kur būvvalde finišējot uzvar ar sekojošiem argumentiem – Jūs lasāt šādu atzinumu – “saskaņā ar saistošajiem noteikumiem “Tur es …. tur man tika” 101. punkta 139. paragrāfa 24. apakšpunkta FAK nosacījums nav izpildīts. Projekts noraidīts, viens eksemplārs aizturēts, citiem vārdiem šāda nepareizība – tā kā projektā ir norādīts zvans pie ieejas, bet nav uzrādīts un saskaņota ar mākslinieku zvana pogas tonis projektu papildināt izmantojot sertificēta krāsu ražotāja katalogu. Šajā brīdī pasūtītājs (sportists vulgaris) raksta apmēram šādi – “kārtojiet lietas savlaicīgi, lai nav jāveic liekas kustības Jūsu virzienā…”.
Nesen pats savām acīm redzēju būvvaldē ar īstu zobenu pie sāniem ieejot d’ Artanjanu, kurš tur satikdams savus uzticamos cīņu biedrus, kuri šodien ir būvvaldes bruņinieki, iesaucās – “viens par visiem, visi par vienu!”. Kā rezultātā vecie cīņu biedri aizvēra katrs sava kabineta durvis, norādot uz plāksnīti ar pieņemšanas (dāvanu iesniegšanas) laikiem. D” Artanjans saņēma rakstisku atbildi, sarūpēt vienīgajam uzticīgajam palikušajam Reksim noīrēt māju laicīgi, jo būvvaldei reglaments pieļauj ēku (suņubūdu) realizēt maksimums 8 gadu laikā. Ar parakstu Jūsu uzticamā būvvalde, cienot un mīlējot.
Katram pašam jāsajūt savs statuss, acīs saglabājot priekpilnu mirdzumu un kā teiktu mūžīgais optimists Dons Kihots – (asta la vista!) lai top!

Lai top!!!

P.S.
Iesakam uzmanīties, jo ieviestais jēdziens “būvatļauja” ir tik maldinošs, ka uzsākot pirms laika būvdarbus, var nākties par to maksāt soda naudu. Līdz šim būvinspektors ieradās būvniecības vietā un, ja būvētājs nevarēja uzrādīt saskaņotu projektu, tad sprieda par sodīšanu, 1000-5000Ls.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: