Latvijas skaistums – aerovideo un foto

Latvijas Daba, Lielupe, aerofoto
Latvijas Daba, Lielupe, aerofoto
Latvijas Daba, Lielupe, aerofoto

Ir aizraujoši ielūkoties tur, kur tas līdz šim nav bijis iespējams, ierastās lietas redzēt no cita skatpunkta. Latvijas Daba ir apbrīnojami skaista, upju līkumi, zaļie līdzenumi, skaistie un rudenī krāsainie koki – tā ir bauda acīm un dvēselei. Skatīt ainavu kā uz delnas, no putna lidojuma cilvēkiem bijis interesanti jau sirmā senatnē, un tehnoloģijas līdz mūsdienām šajā nozarē ir arvien attīstījušās. Iepriekšējā rakstā dalījāmmies ar savu pieredzi pūķu izveidē, aero-skatu iegūšanai. Pūķa laišana – “turot savās rokās vēju” un sadarbojoties ar Dabas spēkiem ir ļoti romantiska nodarbe.
Bet ir vērts izmēģināt arī elektronikas tehnoloģiju sniegtās iespējas, kustības dinamiku, lidojuma sajūtu kas iegūstama izmantojot fpv (pirmās personas redzamības) iekārtas, kas mūsdienās ir pieejamas plašā klāstā, visdažādākajās izmaksu robežās.
Ieskatam daži aero video, Latvijas Daba tepat, tuvumā, ikdienā:

Augšminētie video skati uzņemti ar rūpnieciski ražotu dronu, kas pieejams jebkurā tuvākajā dronu veikalā. Pirkt gatavu lidaparātu vai būvēt pašam – ja vēlaties vienkāršu vadību, vienmēr darbam gatavu ierīci, bez iedziļināšanās neskaitāmos tehniskos jautājumos, kā arī ļoti labu vai pat izcilu video un foto kvalitāti – tad ir vērs iegādāties dronu, ko izgatavojuši profesionāli ražotāji ar pieredzi. Šādiem mērķiem nav lietderīgi būvēt dronu pašam, bet pašbūvētiem droniem ir citas labas īpašības, un par tām tālāk:
Kādas ir sajūtas lidojot ar mākslīgo biti – pašbūvētu dronu? – attēls, skaņa kustība:

Savs labums ir arī pašrocīgai lidaparātu – dronu (trijkopteru, četrkopteru un seškopteru) būvēšanai, jo tos var izgatavot neslīkstošus, elektroniku – ūdens drošu, arī kritienu drošus, un arī “diezgan drošus pret pazaudēšanu” – tātad ļoti dzīvīgus un gandrīz nesabojājamus. Un ar šādu lidaparātu var iegūt adrenalīnu un citas sportiskas sajūtas veicot sarežģītus, vai straujus manevrus, kā arī ielidojot vietās, kur citādi būtu pagrūti nokļūt. Video ar lidošanu garām makšķerniekam, cauri patiltei, virs Svētes upes Jelgavā:

Vēl – izmantojot pašbūvētas konstrukcijas, var atļauties eksperimentēt ar dažādām papildus jautrības piedevām, šajā video  – “stārķa lidojums”:

Kā arī var aplidot kustīgus objektus, šaurās vietās starp kokiem, mājām, žogiem, lidot un manevrēt dinamiski, piemēram, atrodoties blakus vadītājam automašīnā (bet tas ir diezgan pagrūti, vismaz sākumā, jo vestibulārie maņu orgāni par to diezgan satraucās):

Tuvojoties bargajam ziemas laikam, dienas kļūst īsas, vakari tumši un lidošanai maz piemēroti – ir iespējams uzbūvēt lidaparātu, kurš ir izmantojams arī tumsā, un vēl arī lietū, sniegā, vējā:

Turklāt, gluži labi var orientēties apvidū, tuvās distancēs, pat neizmantojot papildus dārgu aprīkojumu, ar vienīgo piedevu – led lampu (5-6w un arī jaudīgāku), kā redzams šajā video:

Bet, lai arī lidojums skatot to no pirmās personas caur tieša laika video pārraidi ir aizraujošs, tomēr, jāņem vērā arī vairāki šīs tehnoloģijas trūkumi un ierobežojumi – kā rezultātā tas ne tuvu nav tik varens, kā lidojot sapņos. Viens no ierobežojošiem apstākļiem ir radio signāla grūtības apiet šķēršļus, tas tiek stipri traucēts miglas laikā, signāls var pazust ja starp cilvēku un lidaparātu ir koki, krūmi, ēkas. Pārraides attālums ar visvienkāršākajām iekārtām ir līdz pusotram kilometram, turklāt šajā attālumā ir jālido godīgi, mierīgi un drošā augstumā virs zemes, nav iespējama lodāšana caur pazarēm vai citiem šķēršļiem. Tuvos attālumos – līdz 50-100 metriem gan var samērā droši aizlidot arī aiz kādas ēkas vai koku biezokņa. To cik tālu darbojas un cik noturīga ir videopārraide – jātestē uz savas ādas, aizlidojot aiz kāda šķēršļa, lidaparāts var turpat arī palikt, un tad jādodas to “glābt”. Protams, vēl jāņem vērā, ka lūkoties uz ainavu caur monitora punktu režģi, video kameru un tik nestabilo video radio linku ir krietni atšķirīga no tā, ko mēs redzam sev visapkārt ar “neapbruņotu” aci – attēls ir līdzīgs kādam senam VHS kasešu ierakstam, redzamie priekšmeti ir visai izplūduši, orientēšanās “laikā un telpā” ir jāattīsta uz kādu sesto vai septīto maņu rēķina, un tad, kad kaut kas nav redzams – ir jābalstās uz zināšanu, ka tur kaut kas ir – piemēram zari rudenī – uz brūna fona nav redzami, tajos ļoti viegli avarēt, ir jāzin kur tie mēdz uzrasties 🙂 Pasaulē un tagad arī Latvijā šī lidošana pirmajā personā, jeb FPV ir iecienīts sporta veids, tiek rīkotas dažādas sacensības, arī tehnoloģijas šajā nozarē attīstās ļoti strauji, ik pa dažiem mēnešiem ir kāds jauns pavērsiens. Ieskats Gaisa stihijā ir interesants, tā ir pavisam atšķirīga vide no ierastās Zemes vai Ūdens, arī cilvēkam grūtāk apgūstama, nepieciešamas lielākas pūles, resursi, koncentrēšanās – mazākā paviršība draud ar senā teiciena piepildīšanos – “gaisā neviens vēl nav palicis” (ar ko parasti mierina cilvēkus kuri baidās no pārlidojumiem) 🙂
Ziemas noskaņai – vakars pēc saulrieta virs Daugavas grīvas:

Lai Jums interesanta un priecīga katra diena!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: