Dzīvojamās mājas projekts “Margarita”, 440m2

Dzīvojamās mājas projekts "Margarita"

Dzīvojamās mājas projekts lielai ģimenei – “Margarita”, 440 kvadrātmetru platībā – 220 kvadrātmeri katram stāvam, plus milzīga terase. Māja projektēta debesspusēs, konstruktīvie risinājumi veidoti racionāli un ekonomiski. Divslīpju jumts ar skārda iesegumu, ēkas sienas – pirmajā stāvā gāzbetona bloku mūra konstrukcija, otrais stāvs – koka statņu konstrukcijā. Pamati – monolītbetona, lentveida. Būtiski, ka ēku būvēs tās īpašnieks, pašrocīgi, aicinot darbā palīgus, radus, draugus.

Mājai izgatavojām arī interjera vizualizācijas – http://www.buildart.lv/majas-projekta-margarita-3d-vizualizacijas/ – vairāk attēlu šajā linkā, vizualizēta ir dzīvojamās istabas, virtuves, bērnu rotaļu istabas telpu grupa, kā arī otrā stāva bērnu mācību istaba.

Šajā ierakstā ziņosim par būvniecības procesa norisi, iespējami detalizēti un izsmeļoši, ar būvniecības procesa bildēm, un arī papildus, detaļu un mezglu rasējumiem, risinājumiem, kādi tiks pielietoti šīs mājas būvniecībā.

STARP CITU! Šis ir mūsu 649. projekts! Šogad plānojam sagaidīt apaļu projektu skaitli un to atbilstoši nosvinēt:) – sagatavojām arī nelielu video materiālu –

  • un jaunākais video! – ar šīs mājas spāru svētkiem –
  • Un otrs jaunākais – video – rūķis dronotājs izpēta mājas iekšpusi, lai Ziemsvētkos zinātu izdevīgākos ceļus dāvanu ienešanai:

Sekojoši ir aplūkojami mājas projekta plāni, fasādes un griezums, kā arī turpmākie darbi, attēli un jaunumi:

Nākamais attēls – pamatu plāns, kā jau būvniecības secībā tas ierasts – māja jāsāk ar pamatiem. Lentveida pamati ar pēdu, terasei – stabveida pamati.

Mājas projekts Margarita - fasādes
Mājas projekts Margarita – fasādes
Mājas projekts Margarita - griezums
Mājas projekts Margarita – griezums
Mājas projekts Margarita - pamati
Mājas projekts Margarita – pamati
Mājas projekts Margarita - pamatu plāns
Mājas projekts Margarita – pamatu plāns
Mājas projekts Margarita - stāvu plāni
Mājas projekts Margarita – stāvu plāni

Attēlā parādīts shematisks pamatu šķērsgriezums, nedaudz visu noapaļojot, ekonomiskai būvniecībai, konkrētajos apstākļos, grunts apstākļos un situācijā. Ar gaišāku smilšu toni norādīta ar smilts bērumu aizpildītās, izraktās daļas.

Ieskats būvvietā, rītausmā, darba azarts un aizrautība rosina mosties agri:

Būvbedres gatavošanai tika izmantots traktors, vispirms noņemta melnzeme, kas bija apmēram 30-40cm biezumā, un sekojoši izraktas tranšejas pa ēkas pamatu kontūrām, ārsienām un nesošajām iekšsienām.

Samērā ērti ir izmantot šādus Igaunijā ražotus veidņus pamatu pēdām – tie ir viegli, līdz 5m gari, ērti pārnēsājami, montējami sasienot stiegrojumu vai to pārgriežot, salīdzinoši ātri var iegūt vēlamo rezultātu. Atliek vēl veidņu novietojumu precizēt pēc nostiepto auklu marķējuma, atbilstoši ēkas sienām.

Pamatu pēdas veidņi apbērti ar smilti, lai novērstu to kustību vai deformēšanos, lai gan, tie ir samērā stingri, papildus drošība neskādās, un smilts tiem apkārt būs jāapber jebkurā gadījumā, agrāk vai vēlāk.

Šodien transportbetons jau ir veiksmīgi ielijis veidņos, drīzumā publicēsim jaunākās bildes!

Jauna diena ar jaunām bildēm:) armatūra 12mm, šķembas, pamatu veidņi:

Mājas īpašnieks izvēlējās šo putuplasta pamatu veidņu sistēmu, ražotu Latvijā, lai iegūtu vieglāku un ātrāku montēšanas procesu, šos veidņus var celt un nest viens cilvēks, un uzliekot veidni ir iegūts nepieciešamais pamatu augstums. Nesteidzīgi strādājot, montējot veidni pēc veidņa – var iztikt bez lielas darbinieku brigādes vai smagās tehnikas palīdzības, un darbus var veikt pats ēkas īpašnieks, savām rokām. Arī būvniecības temps, montāžas vieglums, ērtums ir no svara. Viens veidnis – metrs pamatu. Sekojoši tiks ievietota horizontālā armatūra. Vertikālā armatūra jau ir veidnī iebūvēta. Var būt, ka citas veidņu metodes būtu izmaksājušas lētāk, piemēram, īres veidņi, bet tie ir krietni smagāki un sarežģītāki montēšanā. Var, protams, arī gatavot veidņus no osb plātnēm, saplākšņa, arī kokmateriāla dēļiem, brusēm, var izmantot pat jumta spāres, ko vēlāk veidņus demontējot, iebūvē jumtā. Tas materiālu izmaksās būs lētāk, bet darbaspēks būs nepieciešams vairāk, un laiks paies ilgāks. Vēl, ērti, ka šie putuplasta veidņi ir paliekoši – pēc pamatu betona ieliešanas pie pamatiem vairs nav jāatgriežas, nav nekas jādemontē, un līdzarto, pamatu veidņus var nostiprināt ar smilšu piebēršanas metodi, smiltis vienmēr ir pa rokai un neko nemaksā. Līdz ar to, viennozīmīgi ir grūti pateikt kurš pamatu būvniecības veids ir vislabākais, katram jāizvēlas savs, pēc patikšanas un prioritātēm – vai izmaksu ekonomija, vai laika ekonomija.

Pamatu pēda ielieta:) Protams, ja ēka nebūtu tik liela un smaga, varētu veidot vislabākos un vislētākos pamatus pasaulē – liet betonu zemes veidnī 🙂 sīkāk par to šajā sadaļā – http://www.buildart.lv/dzivojamas-majas-projekts-rita-3/

Turpinājums – uz pamatu pēdas jāuzliek veidņi, ievērojot pamatu izmērus, kā arī jāiemontē horizontālās armatūras stiegras, lai stūri veidotos no nepārtraukta vienalaidu stiegras posma. Stiegras pie veidņu konstrukcijas un armējuma stiprinātas ar tērauda stieplēm, kas paredzētas armatūras siešanai.

Veidņu montāžai noder tērauda skārda profili – kas paredzēti riģipša starpsienu konstrukcijām, profili kalpo kā vadulas, lai veidņi nostātos taisnā līnijā. Pamatu pēdā iebetonēta armatūra vertikāli, kas savienos pēdu ar pamatu vertikālo daļu.

Veidņus montējot, var secināt, ka darbs sokas diezgan veikli, un tādēļ var droši pasūtīt transportbetonu, lai to piegādā tuvākajās dienās. Atsevišķas vietas var papildus noblīvēt ar poliuretāna putām, protams, vērts pastiprināt veidņus pieberot smiltis, vai piestiprinot koka dēļu, brusu atgāžņus, lai būtu droši, ka lejot betonu nenotiks kāda pamatu deformēšanās.

Svarīgi – pēc veidņu izbūvēšanas attiecīgajās vietās veidņos ielikt plastikāta caurules, vai putupolistirola klučus – lai pēc betona ieliešanas šajās vietās paliktu ailas, kurās vēlāk iebūvējamas caurules un kabeļi.

Pamatu betons ieliets! Ar šo brīdi var priecāties par paveikto – nulles stadija ir pārvarēta:) Protams, šādus “plikus” pamatus nedrīkst atstāt – ziemā zemei sasalstot tie var tikt sabojāti. Pamati jāpieber, gan no iekšpuses, gan no ārpuses līdz projektētajam līmenim.

Betons kļūst ciets kā akmens jau pēc nepilnas diennakts (pirmā projektētās slodzes noturība betonam ir pēc aptuveni 30 dienām), bet pagaidām tā pat ir darba pilnas rokas – jāpieber pamati, gan iekšpusē, gan ēkas perimetrā, ēkas iekšpusē jāiebūvē kanalizācijas, ūdensvada caurules, elektro kabeļu kanāli izvadot tos orientējoši projektētajā grīdas līmenī, atbilstošajās vietās, kur tie nepieciešami. Līdz sienu mūrēšanai, darot citus nepieciešamos darbus, paies dažas nedēļas, un pirmās gāzbetona bloku mūra rindas tad varēs sākt jau mūrēt, pamatus slogojot vienmērīgi un pakāpeniski, līdz negaidot pienāks arī jau pieminētās 30 dienas, kad betons būs ieguvis neapšaubāmu cietību. Tas, protams, lēnām lēnītiņām turpinās cietēt visu pārējo ēkas mūžu – 90 vai 100, vai 200 gadus 🙂

Labi, ja par komunikāciju izvadiem un ievadiem ir padomāts laicīgi, ir atstātas ailas to iebūvei, un nav jāurbj šādā cietā un blīvi armētā betonā caurumi:)

Mājas saimnieks pirms transportbetona piegādes sagatavoja šādus taisnstūra veidņus viena dēļa biezumā – un kā redzams, ne velti, labāk pasūtīt betonu ar nelielu rezervi, kā dzīt nākošajā dienā papildus kravas auto ar pietrūkušo pus kubikmetru betona no ražotnes. Betona plāksnes var noderēt, piemēram, saimniecības ēkas dārza tehnikas novietnē, grīdas seguma izveidei. Dēļu veidņos ievietotas dažas armatūras stiegras, kas veido cilpu, lai plāksnes būtu pārvietojamas ar traktora palīdzību.

Pienāk arī laiks, kad ierodas sen (rindā) gaidītais traktorists, un saved smiltis no tuvējā dīķa. Pašreiz veikta ir pamatu iekšpuses piebēršana, cauruļu iebūve, un notiekt šķembu slāņa uzbēršana un precizēšana nepieciešamajā līmenī.

Tālākie darbi – pamatu virsmas hidroizolācija, un – var sākt būvēt sienas! Grīdu iesakām betonēt pēc jumta izbūves, citādi, mūsu klimatā drīz vien pirmais stāvs var pārvērsties par baseinu, un lielajiem ūdens kubikmetriem līstot garām grīdai vienā vai otrā ēkas stūrī – zem grīdas var rasties smilts izskalojums, grīda var nevienmērīgi sēsties. Tā pat, būtiski, lai sienu mūrēšana ritētu raiti – paletes ar blokiem novietot tieši pa rokai, un visizdevīgāk tas ir – ja paletes liek ēkas iekšpusē. Savukārt, uz plāna betonējuma, zem kura ir biezs putupolistirola slānis nav pareizi likt šādus smagumus

Jau sākta gāzbetona bloku mūrēšana, pirmā rinda uz mūrjavas, sekojot līdzi līmenim.

Un mājas aug tik pat ātri kā sēnes:) rinda pēc rindas, bloku mūrēšana sokas raiti.

Gāzbetona bloku mūra sienas aug ar katru rindu, pa stundām, pa dienām. Atliek tikai atcerēties un atzīmēt saskaņā ar projektu nepieciešamās ailas logiem un durvīm:)

Siju dimensija izvēlēta pietiekoša, lai otrajā stāvā lēkājot pa grīdu, pirmā stāva griesti nešūpotos. Atliek sijas enkurot mūrī, nostiprināt siju galus, sajūgt sijas virs nesošās starpsienas u.c. darbiņus. Jaunnedēļ mājas īpašnieks jau plāno celt otrā stāva sienas.

Spītējot nemīlīgajam laikam – ir jau skarbais tumšais un drēgnais novembris – ēkas īpašnieks ar vienu labu palīgu darbojās ik dienas, pat lietū un vējā, lai ēka drīz tiktu pie jumta un varētu uz brīdi gūt mieru:

Redzamas pagaidu kāpnes – vienmēr rekomendējam izveidot pagaidu kāpnes, tiklīdz tas ir iespējams, jo tālāko būvniecības procesu tās atvieglo ļoti jūtami, taupās spēki, laiks, darbi veicas patīkamāk, ja nav jālodā pa redeļu kāpnēm ikreiz riskējot, vēl ar pilnu klēpi instrumentu un materiālu.

Skursteņa veidgabali – skurstenis mēģina panākt sienas, un palēnām arī aug uz augšu.

Nesošajai iekšsienai uzdevums balstīt gan abu stāvu pārsegumus, gan arī jumta kores pasiju.

Saules gaisma rotājās uz ēkas melnās grīdas, attēli rāda, ka telpas būs labi izgaismotas, ēka orientēta saskaņā ar debesspusēm.

Ēka projektēta ar koka pārsegumiem, attēlos redzamas skaistas apjomīgas pasijas. Siju pārsegumam īpašnieks izmantoja līmēta koka sijas, jo vietējais gateris tādas laipni piedāvāja par izdevīgāku cenu, kā masīvkoka sijas, siju dimensija izvēlēta pietiekama arī šādai konstrukcijai.

Ar ko jārēķinās ēku būvējot – būs jāveic ne tikai būvdarbi, bet vēl arī būvmateriālu pārvietošana – būs jānes tie, jāsagatavo, jānovieto pa tvērienam, lai turpmākos darbus varētu veikt bez aizķeršanās. Uz otrā stāva grīdas novietots materiāls jumta konstrukcijai. Jāpiezīmē, ka mājas īpašnieks ļoti tālredzīgi jau sākumā bija nolēmis uzreiz pēc siju izbūves – pārsegt tās ar “melno” grīdu, protams, tas aizņem kādu brīdi laika, un mazliet prasa papildus būvmateriālus – bet toties dod ievērojamu darba drošības, ērtuma, ātruma pieaugumu, ekonomē cilvēku spēkus, nav jādomā par katru soli.

Otrā stāva sienas mājai projektētas koka statņu konstrukcijā, no ārpuses – apšūtas ar pretvēja plāksnēm. Vai šāds sienu risinājums būs izdevīgāks par gāzbetona bloku mūra ārsienām? To redzēsim tālāk, pēc mājas īpašnieka pieredzes. Saskaņā ar mūsu ieteikumiem, par gāzbetona bloku mūra sienu racionālumu un izdevīgumu – šajā mājā tiek būvēts pirmais stāvs no gāzbetona, otrais stāvs – koka statņu konstrukcijā, lai reālos apstākļos varētu izmēģināt un salīdzināt abu konstrukciju veidu plusus un mīnusus. Jāteic gan, abas konstrukcijas ir pilnībā labas un sevišķi atzīmēt katrai no tām kādus būtiskus trūkumus ir velti. Vien mūsu pieredze rāda, ka pašrocīgai būvēšanai ekonomiskākas un ērtākas ir gāzbetona sienas – jo tiklīdz uzbūvētas – tās dod gan stabilu konstruktīvo risinājumu, gan arī pasargā no aukstuma, vēja – neprasa vairs nozīmīgus darba ieguldījumus, tik vien kā špaktelējums abpus mūrim.

Mājas logi – kā gleznu rāmji – kas var būt skaistāks par dabisku ainavu, dzīvu un dažādu ik mirkli, ik stundu, ik gadalaiku?

Un te jau top mājas trešais stāvs – jeb bēniņi – virs otrā stāva pārseguma sijām – atkal melnās grīdas dēļu iesegums, kas ļauj strādāt un staigāt trešajā stāvā droši, neriskējot ik uz soļa ar savu dzīvību. Kāds var jautāt – kas ir svarīgāks, ēka, vai vide, ainava ap to? Mūsuprāt, pat ļoti īpaša, ekstravaganta ēka var nespēt ar savu skaistumu kompensēt īpaši trūcīgu apkārtējās vides iespaidu, bet savukārt – skaistā, dabiskā vidē iebūvēta arī pavisam maza mājiņa veidos patīkamu un skaistu dzīves vidi tās iemītniekiem.

Ir patīkami, katru līmeni, stāvu sākt tam sagatavotā vietā – uz gludas plaknes, ar drošu un stabilu melnās grīdas segumu. Jumta konstrukciju izbūve noris soli pa solim – sākot ar ēkas ārsienu un jumta izbūvju logu ailu būvniecību, tā iezīmējot jumta galvenos pieturas punktus un balstus, sekojoši – jumta mugurkauls, balstāms uz vertikālajiem statņiem – masīva jumta spāru kores pasija. Pēc tās – diagonāļu izbūve, jo jumts ir projektēts L veida formā, un ar vairākām jumta izbūvēm. Kad ar to ir izdevies tikt galā – tālākais jau ir kā tamborēšana – spāre pēc spāres tiek ienaglota, vairs bez īpašas galvas lauzīšanas un plānošanas, atliek vien piezāģēt spāres atbilstošos garumos pie diagonālēm, un ievērot attālumu starp tām. Kā arī – atcerēties par jumta logiem, kuru vietās paredzēta lielāka atstarpe – vismaz 70cm starp spārēm.

Diagonālās spāres izskatās diezgan pamatīgas dimensijas, tā pat arī spāru pasijas, un jumta izbūvju spāru pasijas. Anekdote atbildot uz jautājumu – kādēļ ASV koka statņu ēkas izskatās kā no tieviem skaliņiem būvētas – šeit Latvijā, mums nav tik draudzīgi apdrošinātāji, kā ASV 🙂 par ēkas izturību jārūpējas pašam ēkas īpašniekam 🙂

– Hops – un gatavs! – nupat vēl tika slietas pēdējās spāres – un nu jau pabeigts interjers! Tomēr, kādu laiciņu vēl jāpavada ēku būvējot, ārā, drēgnajā rudenī, šis ir tikai ieskats dzīvojamās istabas siltajā omulībā – mājas projekta “Margarita” 3D vizualizācijas:) Vairāk attēlu – vizualizāciju sadaļā – http://www.buildart.lv/majas-projekta-margarita-3d-vizualizacijas/

Darbi turpinās – jau pabeigts latojums jumtam, iebetonētas grīdas pirmajā stāvā –

Jauns mēnesis un atkal jauni darbi paveikti ēkas būvniecībā:

Pēc jumta konstrukcijas pabeigšanas sākās darbs pie jumta latojuma, kondensāta izolācijas u.c. sagatavošanas darbiem, kas nepieciešami jumta seguma ieklāšanai. Jumts pasargādams būvi un visas konstrukcijas no bojāšanās sniedz vislielāko miera un gandarījuma sajūtu pēc intensīvā darbā pavadītiem mēnešiem. Pamazām klājās arī skārda loksnes, viena pēc otras.

Turpmākie darbi un bildes seko:

Veiksmīgu visu radošo ideju realizāciju!!!

2 domas par “Dzīvojamās mājas projekts “Margarita”, 440m2

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: