Jūtos kā pirtī

Šādus vārdus teica šodien mūžīgais optimists Minhauzens dzīvojot pasīvās mājas standartos un aprakstot jaunos piedzīvojumus savā darba kabinetā 10 kvadrātmetru (3,3x3m) platībā.

Pasīvās mājas vienam kvadrātmetram pietiekams siltums ir 10kwh/1m2. Un desmit kvadrātmetru kabinets patērētu 100kwh gadā. Pieņemot, ka ļoti siltā mājā apkuri “ieslēdz” 100 dienas gadā (decembris, janvāris, februāris), tātad, katrai dienai šim kabinetam ir paredzēts 1kwh. Minhauzens apsildei un apgaismojumam reizē izmanto 40w kvēlspuldzīti, kas diennaktī patērē 1kwh (40wx24h). Vai ir pietiekami gada aukstākajās dienās – Minhauzens teic:

– “Saulainā laikā pārkarstu ar to ieslēgto kvēlspuldzi, pārējā laikā esmu optimists, jo jūtu tuvojamies vasaru.”

Piemērs no sabiedriskās ēkas – Ogres bibliotēkai ir 80cm biezas sienas, siltumu iegūst arī no pilsētas kanalizācijas notekūdeņiem, saules baterijām un noteikti, pēc viena gada ekspluatācijas pašvaldība var prezentēt saviem iedzīvotājiem siltuma patēriņus šai ēkai. Vai tie pārsniedz kvadrātmetrā 10kwh gadā, vai nepārsniedz. Ko ir viegli izrēķināt, izdalot gada laikā patērēto enerģijas daudzumu ar ēkas kvadratūru. (Varbūt kāds no Ogres iedzīvotājiem var padalīties ar šo informāciju?).

No manas pieredzes, dzīvojot netālu no Valdemāra ielas, astoņdesmitajos gados tur būvēja vienu daudzdzīvokļu ēku no ķieģeļiem, apakšējos stāvos 3 ķieģeļu biezumā sienu – 77cm plus iekšējais apmetums ir tuvu 80cm biezumam. Augšējie stāvi – tikai 2,5 ķieģeļu biezumā (64cm biez. plus apmetums). Droši vien šie iedzīvotāji var padalīties ar saviem apkures rēķiniem un pierādīt, ka šāda siena ir lietderīga arī pārējiem privātmāju būvētājiem.

80cm biezas sienas nav tikai šodienas uzstādījums, bet jau pagātnē izmantots risinājums.

Ziemai beidzoties beidzās arī pārbaudījumi ar 10kwh uz kvadrātmetru gadā Minhauzenam un visiem citiem.

Lai skaista vasara visiem!

arhitekts Valdis Liepa.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: