
Pēc pirmās sīkmājas – “Dzīvojamā pirts” izveides, tika apsvērtas vajadzības un iespējas un nolemts būvēt otru sīkmāju – dzīvojamā sīkmāja, atpūtas māja nelielai ģimenei, iekļaujoties 25 kvadrātmetru apbūves platībā, lai ēka būtu vienkārši un ātri saskaņojama kā 1. grupas ēka. Izstrādājām vairākus projekta variantus, kuru laikā ņemot vērā arī pieejamos kokmateriālu garumus – 3 un 5m izveidots iespējami lietderīgs materiālu izlietojums lai iegūtu maksimāli iespējamo telpas lielumu.
Šeit redzama viena no pēdējām projekta versijām, pirmā stāva plāns (pavisam ēkai kopā 3 stāvi)

Un griezums, kurā redzams arī 3. stāvs – tas paredzēts viesu izguldīšanai, vai kā mantu noliktava:

Ēkai ir mūrēti stabveida 6 gab. laukakmeņu pamati. Dienvidu pusē lievenis, pretējā – ziemeļu pusē malkas novietne zem platās jumta pārkares.
Ēkas plānojums – pirmajā stāvā ir vējtveris ar iebūvējamu skapi virsdrēbēm, tualetes telpa, kurā paredzēts uzstādīt kompostējošo tualeti, līdzīgu kādas tiek uzstādītas jahtās, lai ziemas laikā uzlabotos komforts. Dzīvojamā istaba ar krāsni, izlietni, vietu dušai (mazgāties paredzēts pirtī, duša ir rezerves variants) un trepes uz augšstāvu. Otrajā stāvā iespējamas divas atsevišķas istabas ar logiem ēkas galos, trešajā stāvā augstums no grīdas līdz korei ir 1,30m, kas ir pietiekami lai telpu izmantotu gulēšanai, vai kā mantu glabātuvi.
Ēka koka statņu konstrukcijā, statņi 5x20cm, paredzēta siltināt ar Eko-vati, koka dēļu apšuvums, pretvēja izolācija. Ēkai paredzēta elektro apgāde no divām 85 w saules baterijām, ar ko ir pietiekami lai nodrošinātu apgaismi, darbinātu portatīvo datoru, nelielu ūdens sūkni un pat tējkannu (tā gan ir iegādāta vairāk eksperimentāliem nolūkiem ne ikdienas lietošanai).
Bildes no būvēšanas procesa:
Koka statņu konstrukcija un spāru svētki:

Vienkārši un ātri izveidojami pamati, laukakmeņu mūris, pazemes daļā monolītbetona lējums ar laukakmeņiem, armatūra:

Redzama jumta konstrukcija, virs saišķa ir papildus platība – trešais stāvs, piemērots kompaktai nakšņošanai vai kā mantu noliktava:

Virs spārēm ir pretvēja izolācija un dēļu klājs/latojums viļņoto Eternit lokšņu seguma stiprināšanai:

Skats uz upi no otrā stāva rietumu puses logu ailas:

Telpa otrajā stāvā:

Reizē ar laika apstākļu pasliktināšanos tiek sākta jumta seguma klāšana:

Jumta konstrukcija:

Puse jumta ieklāta, liekie dēļu gali apzāģēti:

Jumts pabeigts, var atviegloti uzelpot un pievērsties rudenīgajai ainavai:


Vēl nepieciešama logu un durvju ailu apdare, ēkas ārsienu stūru apdare, kā arī lērums iekšdarbu. Jumta pārkare ārsienai ir 1,25m, zem tās dienvidu pusē paredzēts lievenis, ziemeļu pusē – malkas krājumi.

Skats caur dienvidu puses logu uz aizsalušo upi.


Skats otrajā stāvā, gala sienas logs uz austrumu pusi. Augstāk redzami spāru saišķi, virs kuriem tiks izbūvēts neliels trešais stāvs, tas noderēs viesu izguldināšanai, vai kā noliktava.

Paredzēta malkas krāsns apkure, logs austrumu puses sienā, ārdurvis gaida savu kārtu.





Ēka tiek sagatavota siltināšanai ar eko vati – tiek paredzētas atveres eko vates pildīšanai, kā arī koka karkasa statņu konstrukcija sienās veidota tā, lai nerastos grūti aizsniedzamas kabatas – eko vate ir iepildāma ērti no otrā un trešā stāva līmeņiem.




Ventilācijas kanāls tualetes telpai, līdzīgs ir arī dzīvojamai istabai. Plastmasas caurules izvēlētas tādēļ ka tām ir pieejami ļoti ērti līkumi un savienojumu mezgli, atšķirībā no cinkotā skārda caurulēm, kas nav tik elastīgas līkumošanai un griešanai.







2012. Sīkmāja pamazām kļūst apdzīvojama, uzstādīti skursteņu gali ventilācijas izvadiem, un divas (2x90w) saules baterijas, tiek risināts arī ūdensapgādes jautājums. Sīkmāja ir tiešām vareni silta, pārdesmit minūšu laikā mazā krāsniņa to uzsilda gandrīz līdz pirts cienīgam karstumam, jādomā, kā kurināt vienmērīgi un lēnāk, vai izmantot lielu siltuminerci – mūra krāsni, kā arī šobrīd siltums diezgan negribīgi caur lūkām pārvietojas uz otro un trešo stāvu, ziemai tuvojoties būs jāmēģina šo jautājumu risināt ar papildus lūkām katrā stāvā, lai būtu vismaz 2 lūkas vienā pārsegumā, labākai gaisa apmaiņai. Zem ēkas jumta galiem ir pieskrūvēta vieta sīku putniņu ligzdošanai. Ēkas kopējās būvizmaksas nu jau būs pārsniegušas savus 7000Ls kopā ar darbaspēku, kas vairs nav mazs cipars, ja salīdzina ar jau gatavajām pārvietojamajām skārda plastikāta un alumīnija mājām, bet sīkmājā turpretim ir izmantoti dabai draudzīgi materiāli, ļoti labi siltinātas sienas, koka logi un durvis.


Jaunākās sīkmājas bildes – ir ierīkota ūdens apgādes sistēma – ūdens tiek ņemts kā no jumta – lietus ūdens, tā arī no upes, izmantojot sūkni, ūdens tiek uzkrāts boileros un tvertnēs, boileri tiek sildīti ar malkas krāsni izmantojot siltummaini pie krāsns dibensienas, kā arī ar saules bateriju elektrību, jo vasaras dienvidū to nav citur kur tērēt (ierīce ar automātiku saules siltūdens sildīšanai, montējama uz caurules, ar ienākošo +-12V, regulē temperatūru un darbojas tad ja spīd saule, ( – ap 90Ls, sia “Slanars” ražots Latvijā.) Pirmajā stāvā omulīga virtuve – dzīvojamā istaba, ar pusdienu galdu, virtuves mēbeļu grupu, sēd-guļam lāvu, zem kuras mantu novietne, krāsni un kāpnēm uz otro stāvu. Vējtveris ziemas laikā samazina siltuma zudumus, tualetes risinājums – izmantojot biloģisko kompostējamo tualeti funkcionē labi, komfortu nodrošina atsevišķs ventilācijas kanāls, ikdienas funkcionalitāte nerada rūpes nedz sarežģījumus. Tālāk attēlā kanalizācijas sistēma, ar tālāk sekojošo mākslīgā mitrāja principu – infiltrācijas un attīrīšanās grāvi, notekūdeņi ir dabai draudzīgi, sārmu un ķīmiju izmantošana niecīga, izmantoti bioloģiski un dabai draudzīgi līdzekļi. Ēkas rietumu pusē lievenis, kas ļauj tīrām kājām un pasargāti no nokrišņiem aiziet pēc malkas, ēkas ziemeļu fasādē, zem platās jumta pārkares ērta vieta malkas glabāšanai, kā arī aukstā lietusūdens tvertnei. Kurināmā – malkas patēriņš šai ēkai ziemas sezonā ir sevišķi mazs, apkurināmā platība ir neliela, kā arī sienu siltumizolācija laba, sienu blīvums un vēja necaurlaidība labā kvalitātē. Otrais stāvs izmantots vienā pusē par guļamistabu, otrā galā kā neliela darbistabiņa, ar rakstāmgaldu pie loga ar skatu uz upi. Trešajā stāvā uzkāpj bērni un nakšņo viesi.
Ēkas būvizmaksas – šobrīd pietuvinātais skaitlis ir apmēram 220Ls par kvadrātmetru ieskaitot darbaspēku.
Tālāk – skat fotoattēlus:
Omulīgu dzīvošanu!!!
ooo jaunas bilde!!!!
liec tik iekshaa naakamaas, iists saldais eediens..
PatīkPatīk
Ansi, strādā ātrāk un ieliec jaunākās bildes, citādi es jau kļūstu ļoti nepacietīgs 🙂
PatīkPatīk
sāc pats kautko jauku būvēt! 🙂
PatīkPatīk
kad gaidāms turpinājums?
PatīkPatīk
Cik izmaksaja tada eka kopa ar saskanosanu Riga?
PatīkPatīk
Gads jau apkārt, bet nobiguma bildes tā arī nav parādījušās 😦
PatīkPatīk
Labprāt iepriecinātu ar bildēm, bet būvniecības process ir aizkavējies.
PatīkPatīk
Kadu plēvi likāt zem šīfera seguma?
PatīkPatīk
Zem šīfera kopā ar latojumu veidojas ventilējams gaisa slānis, tālāk ir dēļu segums, zem tā būvkartons vai papīrs kā vēja izolācija – tvaikus caurlaidīga, tad seko eko vates pildījums, tad iekšpusē papīrs – pretvēja izolācija, un visam pāri apdares dēļu apšuvums.
lai sokas!
PatīkPatīk
Sveiki! Būvējam līdzīgu māju un šobrīd radies jautājums par vislabāko variantu grīdai. Skatos bildē, ka jums grīda no ārpuses apšūta ar dēļiem. Es vairāk gribētu kaut kādas pretvēja plāksnes. Bet vai tādas var likt un atstāt bez apdares? Kādu risinājumu grīdai jūs ieteiktu ar šī brīža pieredzi?
PatīkPatīk
Labdien!
Mājas projektā paredzēti augsti stabveida pamati un vaļējā – aukstā pagrīde, kas nozīmē to, ka nepieciešams rūpīgi siltināt arī grīdas plakni. Izmantot var dažādus materiālus, atbilstoši pieejamībai un būvniecības ērtumam. Visātrāk strādāt ir ar lokšņu materiāliem. Jebkurā gadījumā, zem tīrā grīdas seguma ir jāseko siltumizolācijas slānim, un zem tā attiecīgi apšuvumam, ar vai bez pretvēja izolācijas.
Veiksmīgu būvniecību!
PatīkPatīk
Labdien!
Vēlētos uzzināt kaut ko par 90W saules baterijām, kas lietotas šajā projektā.
Kas ražojis, kā darbojas, cik maksāja?
Paldies!
Edgars
PatīkPatīk
Labdien!
Tās ir iegādātas no vācijas internetveikala, lai gan, mūsdienās varat atrast arī kādu labu piedāvājumu no vietējiem tirgotājiem, piemēram, sludinājumos, kā arī, pamazām popularitāti iegūst lielāka izmēra paneļi. Darbojas būtībā labi, sūdzību nav.
lai labi sokas!
PatīkPatīk
Sveiki,
Lasot vispārīgos būvnoteikumus “Mazēka (vienstāva ēka, t.sk. nojume un palīgēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m2”, bet šeit ir trīs stāvi. Vai tā var būt?
Tāpat apbūves laukums ir vai tad neskaitot jumta pārkares?
PatīkPatīk
Labdien!
apbūves laukums tiek rēķināts pa ēkas sienu ārējo perimetru – parasti pa pamatu ār. perimetru, neskaitot jumta pārkares, ja tās nebalstās uz stabiem. Augstums, šķiet, mazēku definīcijā nav pieminēts, atliek vadīties pēc vispārējiem konkrētās vietas, pašvaldības apbūves noteikumiem – par maksimālo pieļaujamo ēku augstumu konkrētajā vietā.
Kā jau tas mēdz būt – visus iespējamos gadījumus likumos nav iespējams aprakstīt, labākajā gadījumā tie apraksta visvbiežāk sastopamās situācijas. Bet, ja Jums ir padomā kāda jauna, nordināra ideja, visdrīzāk par to nekādu priekšrakstu nebūs, visas iespējas Jums brīvai improvizācijai:) Tā pat, protams, vienmēr par visu un par jebkuru definīciju var gari un plaši strīdēties, bet labāk jau šādiem niekiem dārgo dzīves laiku netērēt, bet nodarboties ar aizraujošākām lietām:)
lai Jums sokas!
PatīkPatīk
Paldies Ansi par atbildēm un bildēm. Ļoti iedvesmojoši.
Ir doma ko līdzīgu buvēt arī 25m2 platībā, pusotra stāva, bet skatoties Jūsu projektu kāpēc netaisīt kā Jums 🙂 tomēr sanāk ka visa telpa ir izmantota maksimāli lietderīgi. Varbūt varētu lūgt kādu trešā stāva bildi? Un izskatās ka būs vien jākāto uz vietējo būvvaldi ar Jūsu bildi “Sīkmājas projekts, griezums” 🙂
Un visu beidzot, kādu tieši ekovati Jūs izmantojāt un vai esat apmierināti ar tās efektivitāti? 200mm biezums uz tik nelielu ēku nav par daudz? Pats laigan esmu nedaudz skeptisks par siltināšanu ar vati, bet iespējams ka nepamatoti 🙂
gaidīšu Jūsu atbildi.
PatīkPatīk
Labdien!
Paldies, Jums, par komentāriem!
Lai dotos uz būvvaldi, jāsagatavo projekta dokumentācija, arī mazēkai – fasādes, plāni un novietojums uz zemes robežu plāna, kā arī arhitekta parakstīta iesnieguma veidlapa, par šiem darbiem vienosimies sazinoties e-pastā.
Siltumnoturība šai ēkai ir ļoti laba, drīzāk ir jādomā kā kurināšanu padarīt lēnāku, lai strauji nepārkarsētu telpas, to grūti paveikt bez siltūdens centrālapkures, vai lielas akumulējošas mūra krāsns. Protams, atkarībā no ēkas izmēriem, siltinājumu varat paredzēt arī plānāku, tas ir kā balanss starp kurināšanas intensitāti, un ēkas siltumnoturību, katram jāizvēlas savs optimālais variants. Nupat sākām darbu pie jaunas pasīvās dzīvojamās mājas projekta, kuras īpašnieks vēlas noteikti visas ēkas konstrukcijas risināt ar šodien racionāli iespējamo vislielāko siltumnoturību, cerot uz lieliem ietaupījumiem apkurē. Laiks rādīs, kā tas viss izdosies.
Par vati – tai ir savi plusi un mīnusi, tie jāizsver Jums pašam. Kā dzīvojamai ēkai mēs iesakam izvēlēties elpojošu/žūstošu ēkas siltinājumu “pīrāgu”, neizmantot putupolistirolu, vai putu slāņus, tie ir ļoti derīgi citās konstrukcijās.
lai Jums raženi sokas!
PatīkPatīk