“Warre” bišu stropi

Nodarbojoties ar ekoloģisku un ekonomisku māju projektu izstrādi, rodas vēlme dabai draudzīgā veidā risināt arī bišu mājokļus. Internetā atrodams daudz informācijas par bioloģisko biškopību, un Emīla Warrē (Abbé Émile Warré) stropu ideju kā rādās – visbioloģiskāko un arī ekonomiski izdevīgu. Šī ideja jau ir gandrīz ap 100 gadu veca, un ārzemēs tai ir daudz piekritēju, Latvijā salīdzinoši nedaudz, diskusijas un citu bitenieku pieredzi par šiem stropiem var redzēt: http://www.biskopjiem.lv/viewtopic.php?f=20&t=13&p=40&hilit=varre#p40 stropu idejas apraksts ir ļoti daudzsološs, uzticējos pārliecinošajiem argumentiem un pagājšvasar izgatavoju četrus Warrē stropus. Šovasar izdevās dabūt bites, dažus spietus, un tā nu viņi tur dzīvojās – to var aplūkot pa stropā iebūvētajiem lodziņiem netraucējot bites. Patlaban pieliku arī barotavas ar sīrupu, lai uz ziemu bites savāc sev barību. Šādas dravošanas rezultātus – ražību un ekonomiskumu varēšu noskaidrot nākamvasar, šobrīd spieti ir samērā nelieli, tādēļ šogad medu nost neņemšu. Lai sokas arī jums dravošanā un citos labos darbos!

Warre strops, bišu šūnas
Warre strops, bišu šūnas


Skats caur logiem stropa sānos, bites velk šūnas kā viņām labpatīk

Warre strops, bišu šūnas
Warre strops, bišu šūnas

 

Warre stropa lodziņš
Warre stropa lodziņš

 

Warre strops ar bišu šūnām
Warre strops ar bišu šūnām

 

Warre strops
Warre strops

 

Warre strops ar barotavu
Warre strops ar barotavu


barotava gan ir dīvaina sanākusi 🙂 bet darbojas.

Warre strops ar dīvainu barotavu
Warre strops ar dīvainu barotavu


Strops uzlikts uz metāla kājām, kuras iemērktas traukos ar ūdeni, lai skudras netiek klāt, jo pūznis ir netālu, var jau būt ka šādas kājas nav obiligāti vajadzīgas, bet sākumā jau visu gribas uztaisīt maksimāli labi 🙂 Warre (Abbé Émile Warré) stropu grāmata ir atrodama šeit: – http://www.users.callnetuk.com/%7Eheaf/beekeeping_for_all.pdf

– stropa komplektā ietilpst 5 stāvi, bites tiek turētas 2-3 stāvos, trešais stāvs ir vasaras beigās noņemams ar medus ražu, un uz ziemu bites var atstāt 2 stāvos, bet gadījumos, kad saime pieaug lielāka, noderēs 3-4 stāvi, un piektais stāvs ir rezervē. Pavasara apkopes laikā zem esošajiem stāviem paliek vienu tukšu stāvu, lai bites pa vasaru var attīstīties tālāk.  Katrā stāvā sānos ir stikla lodziņš, aizverams ar putuplasta aizbāzni, logus paredzēts likt pretējā pusē skrejai, lai bišu vērotājs nestāvētu bitēm ceļā. Katrs stropa stāvs komplektējas ar 8 koka līstēm, pie kurām bites stiprina šūnas (astoņas šūnu dubultrindas), stropa izmēri ir tādi, ka sanāk tieši 8 šūnas, vienā pilnā stāvā – 16kg medus. Līstēm apakšpusi vajag appilināt vai aplipināt ar neapstrādātu bišu vasku, lai bitēm vieglāk saprast kur uzsākt šūnu būvi. Grīdiņa – grīdai ir divas versijas – vienkārša koka grīda 10cm biezumā, vai grīda ar metāla sietu, kas uzlabo stropa ventilāciju vasaras laikā, un spriežot pēc Varre grāmatā dotajiem norādījumiem – palīdz bitēm atbrīvoties no varatozes ērcēm. Jumts, ērti noņemams, mazāks un vieglāks par iepriekšējās versijas jumtiem, jumtā siltinājums 12cm ēveļskaidas, virs skaidām ventilējama telpa, kas ļauj mitrumam no stropa izvēdināties, jumta segums – armētais ruberoīds. Pēdējā attēlā redzamas metāla kājas. Starp pēdējo stāvu un jumtu jāliek auduma gabals, lai bites ar propolisu nepielīmētu jumtu klāt pie pēdējā stāva līstēm. Kā šis strops darbojas? – tas ir laiku un resursus taupošs strops, kā arī bitēm draudzīgs – ir saskaņā ar bioloģiskās bišsaimniecības principiem. Bites velk šūnas no augšas uz leju, pamazām bišu kamols un peri pārvietojas zemāk, augstāk paliek šūnas ar medu, kad viens stāvs ir pilnībā piepildīts ar medu un bišu saime, peri ir zemākajos stāvos, tad augšējo stāvu bitenieks var paņemt. Šūnas būs daļēji piestiprinātas pie korpusa sienām – 10cm joslā no līstes uz leju, to atgriež ar garu nazi, un šūnas izņem turot aiz līstes. Tās var izsviest parastā medus sviedē, šūnām pieliekot priekšā metāla sietu lai šūnas nekristu laukā, vēlāk var izmantot šīs šūnas atkārtoti, liekot ar visu stāvu bišu stropā.

Strops, Warre tipa strops, stropa grīda ar sietu
Strops, Warre tipa strops, stropa grīda ar sietu

 

Strops, Warre tipa strops, stropa grīda
Strops, Warre tipa strops, stropa grīda


Skrejai priekšā iespējama arī laipiņa, bet par cik biškopju viedokļi par laipiņas noderīgumu ir atšķirīgi, tad piedāvāju daļu stropus ar, un daļu bez laipiņas.

Strops, Warre tipa strops, grīda un viens stāvs
Strops, Warre tipa strops, grīda un viens stāvs

 

Strops, Warre tipa strops, grīda un viens stāvs ar līstēm
Strops, Warre tipa strops, grīda un viens stāvs ar līstēm


(lodziņus gan paredzēts novietot uz otru pusi – skrejai pretējā pusē, lai darbojoties pie logiem un vērojot bites nebūtu jāstāv bišu ceļā pretim skrejai)

Strops, Warre tipa strops, grīda un divi stāvi ar līstēm
Strops, Warre tipa strops, grīda un divi stāvi ar līstēm

 

Strops, Warre tipa strops, grīda un visi pieci stāvi ar līstēm
Strops, Warre tipa strops, grīda un visi pieci stāvi ar līstēm


pirms jumta uzlikšanas pēdējo stāvu der apsegt ar kādu gaisa caurlaidīgu, dabiskas sķiedras drānu:

Strops, Warre tipa strops, apsegts pēdējais stāvs
Strops, Warre tipa strops, apsegts pēdējais stāvs

 

Strops, Warre tipa strops, kopskats ar jumtu
Strops, Warre tipa strops, kopskats ar jumtu

 

Strops, Warre tipa strops, kopskats ar jumtu
Strops, Warre tipa strops, kopskats ar jumtu


Iespējams izgatavot arī stropa kājas no metāla, kuras lieti noder, ja stropa tuvumā ir skudru pūžņi, tad kājas iemērc pudelēs ar ūdeni, un skudras vairs nespēj bitēm traucēt. Šādu metāla kāju cena ~25Ls

Stropa kājas no metāla
Stropa kājas no metāla


Ziemā stropus vēlams aptīt vienā kārtā ar follijas/putu/follijas izolāciju, kas nopērkama būvmateriālu veikalos, un ir lietojama vairākkārtīgi. Par siltumu viedokļi dalās, ir viedoklis, ka vēsumā bites ir mazaktīvākas, un līdz ar to patērē arī mazāk barības, kurpretim siltumā tās rosās vairāk, un vairāk ēd, līdz ar ko ziemā var pietrūkt tām barība.

Lai čaklas un veslas Jūsu bišu saimes!!!

21 doma par ““Warre” bišu stropi

  1. jā, bilde ir kādam iepatikusies:) lodziņi ir katrā stāvā, arī vasarā aiztaisīti ar putuplasta gabalu lai bitēm nav lieka iemesla uztraukties.

   Patīk

 1. Cik noprotu no bildēm, dēļu izmēru esi izvēlējies vismaz 5 cm. biezumā. Jo ja seko Tevis ieteiktai grāmatai tur minēts 2 cm. un manuprāt tas ir daudz par maz.

  Patīk

  1. jā, šos stropus izgatavoju no 5cm biezuma kokmateriāla. Uz ziemu gan vērts ir nosiltināt. lai gan, tā viltīgā teorija ir tāda, ka bites aukstumā ir kūtrākas un vielmaiņa lēnāka un ēd mazāk, līdzarko barība tērējas mazāk, un mazāk raižu ka tā varētu līdz pavasarim nepietikt.

   Patīk

 2. Ļoti iepatikās šis stropa veids, liekas ļoti vienkāršs, bet tai pat laikā specifisks. Noteikti būs jāprovē uzmeistarot. Pirmajā bildē tik īsti nav skaidrības ar grīdu, tas ir kā vasaras variants ventilācijai?

  Patīk

  1. jā, tas ir tāds eksperimentāls variants, lai vasaras laikā strops vairāk vēdinātos, kā arī šāda grīda padarot grūtāku dzīvi varatozes ērcēm. Varat arī šos stropus iegādāties jau gatavus.

   Patīk

 3. Kas ir tas baltais materiāls, ko tu liec starp stāviem? Nav tā pati līmējamā gumija priekš logiem? Cik liela ir nepieciešamība pēc viņas tajās vietās?

  Patīk

  1. Sveiki!
   jā, tā ir tā pati logu gumija. par to nepieciešamību neesmu līdz galam pārliecināts, iespējams, taupīgā versijā to varētu nelikt un ļaut lai bites ar propolisu aiztaisa spraugas, bet domāju taisīt tā lai ir maksimāli kvalitatīvi un ziemā arī lai siltāks, līdz ar to 2 rindās blīvgumija dod ievērojamu salaiduma vietas hermētiskumu – vējš nepūš cauri.

   Patīk

 4. Strops jau teorētiski foršs – viegli izcilāt medustelpas utt., BET, tā kā neredzu nekādas sazobes gropes starp apvalkiem, nav tā, ka neveiklu manevru dēļ var pārlieku viegli tos apvalkus nostumt nost vienu no otra un stropu sagāzt? Ja ne pats kādreiz ar ķerru šeftējot gar stropu to sagāzīsi, tad ziemā kāds alnis vai briedis varētu tiešām visai viegli izstumdīt šo pasākumu. Klasiskais strops – smags ne pa jokam, toties stabils gan.

  Patīk

  1. Arī šis strops galarezultātā ir smags nepajokam, un nejauši izbīdīt korpusus ir grūti. Bet, protams, tas ir tievāks un garāks, un attiecīgi tas arī ietekmē tā stabilitāti. bet ja pamatne ir sagatavota rūpīgi, ir taisna un neļogās, tad šie stropi nesagāžas arī vislielākajās vētrās (pārbaudīts ar maniem stropiem).

   Patīk

  1. Sveiki!
   šobrīd, atšķirībā no pagājušās ziemas, neviena no 3 saimēm nepārziemoja, tagad atverot stropus novēroju, ka saimju attīstība bija ļoti vārga, pagaidām nezināmu iemeslu dēļ, itkā jau ir idejas, ko varētu uzlabot, bet tā vispārēji to apdomājot, secinu, ka tīri savvaļas, jeb minimālas aprūpes apstākļos bišu attīstība nenotiek tik raženi un strauji, lai vasaras laikā no niecīga spietiņa saime izaugtu tik stipra, ka spētu savākt medu pietiekami un sagatavoties pārziemošanai.
   lai Jums sokas!

   Patīk

 5. Dažas gudrība no opja krājumiem. Likt skaidas stropa siltināšanai ir trakākais kas var būt. vis labāk izmantot pakulas vai žāvētas papardes. Skaidas slikti uzņem mitrumu un vēl sliktāk žūst. Kā viņš minēja viss trakākais bitēm ir nevis aukstums, bet gan mitrums un caurvējš. Ziemā bite iztur līdz – 40 grādiem. bet ja uz viņas izveidojas sārms viņas vienkārši iesalst ledū. Varbūt arī ir vērts padomāt par līstītēm stāvu savienošanas vietā ( Kā iepriekš minēja Jānis) lai vējainā laikā strops vēl vairāk neatdziest.( arī apkures trubas vis biežāk plīst tajās vietās kur siltum izolācija nav kārtīgi savienota. Un trubām tas esot bīstamāk nekā vispār neizolētas).
  Pirmos gadus bites obligāti vajadzēja papildus piebarot(Protams tas atkarīgs no Vasaras).
  Ceru ka neēsi metis plinti krūmos. Turies!!!

  Patīk

  1. Sveiki!
   paldies, par padomiem, tā ir, ka biškopība ir vesela zinātne, un ir ko mācīties un mācīties nepārtraukti. Cik var noprast, tad ideālais mājoklis varētu būt visapkārt ar papardēm vai citu pildījumu, ļoti elpojošs, ūdens tvaikus caurlaidīgs, lai ziemā stropā būtu cik vien iespējams sauss, tad arī nenotiks apsarmošana un bitēm būs vieglāk uzturēt siltumu, par cik sauss gaiss ir labāks siltumizolators kā mitrs gaiss.
   pamazām jau turamies, šobrīd tēvam pilnā sparā darbojas bites vairākos klasiskajos guļstropos, nesen vēl nocēlu lielu spietu no egles galotnes, pamazām bišsaimniecība darbojas.
   lai Jums arī labi sokas!
   ar cieņu Ansis Liepa.

   Patīk

  1. Labadiena!
   Diemžēl jau dažus gadus bites dzīvo savvaļā, stropi netiek izmantoti, pagaidām kā biškopis konsultēt un dalīties pieredzē nevaru:)
   Lai priecīgi svētki, un laimīgi dzīvojas Jaunajā gadā!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: