Skaistkalnes pagastā projektēta dzīvojamā ēka zemnieku ģimenei, ēka paredzēta esošās, nojaucamās ēkas vietā. Esošā ēka guļbūves konstrukcijā, celta 20.g.s. sākumā, baļķi krietni bojāti dēļ ruberoīda apšuvuma. Esošās ēkas plānojums novietots saskaņā ar āderēm, skursteņi ir uz uguns āderu krustpunktiem, vienīgā ūdens ādere kas šķērso māju atrodas zem gaiteņa un kāpņu telpas.
Jauno ēku paredzēts novietot senās ēkas vietā, paredzēts saglabāt esošos skursteņus, telpu plānojums paredzēts attiecīgi pielāgojoties esošajiem skursteņiem, āderu novietojumam, kā arī saimnieku vajadzībām – projektēta ērta virtuve ar ieeju kurtuvē-noliktavā kas izmantojama darba drēbju žāvēšanai. Ir gana plaša dzīvojamā istaba, guļamistaba vecākiem, un guļamistabas un sanmezgls augšstāvā. Projekts uzskatāms par rekonstrukcijas projektu, jo paredzēts atjaunot ēku tās esošajā vietā un līdzīgā apjomā.



Mājokļa vietas izvēle Latvijā veikta jau tālā senatnē, kā viens no senākiem piemēriem ir seno latgaļu apmetne Āraišu Ezerpils.

Dzīvojamās ēkas gadsimtu gaitā, kas šodien saglabājušās ar apvalkdūmeņiem ēkas centrā arī tika būvētas ievērojot uguns un ūdens āderu tīklu.

Skaistkalnes pagasta lauku sētas “Ķekari” dzīvojamā ēka, kas celta pirms vairāk kā simts gadiem, tikai dēļ ruberoīda apdares kas veikta pagājušā g.s. vidū ir satrupējusi. Bet ēkas vietas izvēle tika veikta ievērojot cilvēku veselībai optimālus apstākļus.
Atjaunojot dzīvojamo ēku tika saglabāti esoši skursteņi uguns āderu krustpunktu vietās. Patreiz projekta priekšlikuma gaitā nav parezēts restaurēt maizes krāsni, bet izstrādājot tehnisko projektu vēl ir iespējamas korekcijas, jo latviešu tautas teiciens – “paša maize baro” savu nozīmi nav zaudējis arī mūsdienās.
Dzīvojamās ēkas konstrukcijas – ārsienas paredzētas no 50cm Aeroc gāzbetona blokiem, kas gandrīz divkārt pārsniedz šīs dienas siltumizolācijas normatīvu.
21. gadsimta dzīves stils, kas apvieno laika gaitā pārbaudītas vērtības ar plašu ekoloģisko būvmateriālu piedāvājumu var veicināt stipru dzimtu veidošanos šodienas Latvijā.




arhitekts Valdis Liepa.