Sabiedrības veselībai

Ir sastopams viedoklis, ka cilvēces saprāts ir konstants lielums, neatkarīgi no kopējā zemes iedzīvotāju skaita. Bišu saime, vai skudru pūznis, ar noteiktu īpatņu daudzumu veido dzīvotspējīgu kolektīvās sadarbības modeli. Šodienas lielas daļas sabiedrības viedoklis ir par to, ka nepieciešams investēt lielus līdzekļus dažādu saslimšanas seku likvidēšanai, veidojot specializētas klīnikas.
Mūsuprāt lielāka nozīme būtu cēloņu izpētei, kādēļ šādas nelabvēlīgas saslimšanas veidojas, un novēršot cēloņus varbūt ar krietni mazāku resursu patēriņu sabiedrība kopumā iegūtu veselīgu un ilgu mūžu.
Vēlamies atgādināt, ka mūsu pašu senči simts un vairāk gadu atpakaļ primāri darbojās ar cēloņu novēršanu, lai tie turpmāk neradītu sarežģījumus veselībai (noteica āderes – zemes starojuma kaitīgās joslas, uz kurām nebūvēja dzīvojamās ēkas). Šajā senākajā laika posmā sabiedrībai kopumā nebija tik daudz līdzekļu lai cīnītos ar saslimšanas sekām, bet saslimšanas tika veiksmīgi novērstas.
Ikviens mēs sabiedrībā veicot savus ikdienas darbus, nodrošinam kopējo dzīves kvalitāti. Pārsvarā šis mūsu ikdienas pienesums ir vērsts plauksmei un attīstībai, un mēs katrs tiekam par to atalgots, savstarpēji samērojamiem un līdzvērtīgiem atalgojumiem. (Vai likvidējot kādu uzņēmumu sabiedrība iegūst tūkstotsreižu lielāku labumu salīdzinot ar katru mūsu ikdienas darbībām? Vairums no mums pasmaidīs, bet informācijas avoti ziņo, ka atalgojums bankas likvidatoram vienā mēnesī sasniedz 536 000Ls). Ja dabā, zemnieks saražo dažas tonnas ar tomātiem, bet tie netiek patērēti, tad tie sapūst paši savā nodabā, baktērijas to izdara bez maksas, un šīs iepriekš tik vērtīgās vienības likvidācijai, nav nepieciešams ieguldīt milzu resursus, ko sabiedrības locekļi samestu katrs no savas aldziņas.
Tāpat zemnieks ir tas, kurš pabaro visus sabiedrības locekļus, arī baņķierus un valstsvīrus, bet ar visu to, zemnieks, lai izdzīvotu, spiests rakstīt lūgumus atbalstiem un subsīdijām.
Vai kolektīvajā saprātā nav iezagušās dažas kļūdainas izpratnes par pamatvērtībām?
Lai Jums veselība un darbošanās prieks ik dienu, ik stundu, ik mirkli!

arhitekts Valdis Liepa.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: