7000 gadu senā rīkstniecība

Atjaunojamā ģimenes māja Zemgalē.
grāmatā “Atklājumi, risinājumi, pieņēmumi un mīklas”, Indra Andersone un Arvīds Purviņš – apraksta liecības un atklājumus, kas vēsta rīkstniecības izmantošanu jau 5000 gadus pirms mūsu ēras.
Citāts no grāmatas:
“RĪKSTNIECĪBA
Cilvēki sāk nodarboties ar rīkstniecību. Iespējams, ka priekšstati par meklētāja un
meklējamā priekšmeta enerģijas lauku saistību ir veidojušies daudz senāk, taču pirmās norādes par rīkstniecības izmantošanu, pazemes ūdeņus meklējot, ir kādus 7000 gadus senas. Senie rīkstnieki savā darbā izmantoja rīkstītes no lazdas vai alkšņa zariem – tāpat kā mūsdienās. Taču ar laiku lietošanā nonāca arī L-veida stienīšu komplekts, kā arī svārsts ar kristālu galā. No senatnes saglabājies arī ietei­camais svārsta garums – 15,2 cm. Arī mūsdienu rīkstniecības speciālisti strādā ar apmēram tāda paša garuma svārstu.
Senie zintnieki svārstu izmantoja ne tikai, lai meklētu pazemes āderes, tas viņiem deva ari atbildes uz dažādiem jautājumiem.” Autoruzraudzība projektam ne vienmēr tiek veikta, sevišķi, ja tas atrodas tālu, kā arī tā realizācijas gaitā netiek veiktas izmaiņas, un būvniecība noris saskaņā ar projektu. Protams, pastāv viedoklis, ka projekts nav akmenī iekalts dokuments, un prakse to arī rāda, ka topot jaunajai mājai, rodas jaunas idejas un arī jaunas vajadzības.
Kādēļ ēka ir atjaunota tās vecajā vietā, rakstījām jau iepriekš, īsumā – senā ēka bija ļoti precīzi novietota āderu tīklā, ar abiem skursteņiem uz uguns āderēm un uguns āderu krustpunkta, protams, arī kopējais novietojms zemes gabalā, reljefa apstākļi bija šai vietai labvēlīgi, jaunās ģimenes mājas novietojumam. jaunās ēkas plānojums paredz saglabāt esošos ēkas divus skursteņus, kas sākumā var likties apgrūtinoši, bet pēc pārdomām un plānošanai veltīta laika, tika radīts ļoti ērts mājas projekta risinājums. Āderu plānā redzams, ka vietā kur ēku šķērso plata ūdens ādere ir kāpņu halle, un otrajā stāvā gaitenis, tā dzīvojamās telpas, darba telpas, kur cilvēki atrodas ilgstoši – ir no āderēm brīvajās vietās.

Senās mājas āderu plāns
Senās mājas āderu plāns

Un jaunbūvējamās ēkas projekts, āderu plāns:

Mājas plāns, āderu plāns
Mājas plāns, āderu plāns

Senās ēkas plāns, kurā redzams, ka nejauši tik optimāli āderēs novietot ēku nav iespējams, pirms tās būvniecības ir strādājis rīkstnieks. Laika gaitā ir apsekots daudz senu ēku, un pārsvarā gadījumos to novietojums āderēs ir izmeklēts ļoti precīzi. Tā redzams, ka lai arī būvmateriāli un tehnoloģijas ir attīstijušās, tomēr ir lietas, kuras nemainās arī tūkstošiem gadu – tās ir  zemes starojumu joslas.
Šeit redzams plānojums ēkai, kura būvēta neizmeklējot āderes, līdz ar to – viena no guļamistabām ir praktiski nelietojama:

Āderu plāni mājai Amulas ielā
Āderu plāni mājai Amulas ielā

Jaunās ģimenes mājas projekts – plāni un būvniecības gaitas attēli:

Lauku mājas projekts, fasāde, būvniecības gaita
Lauku mājas projekts, fasāde, būvniecības gaita

Majas_proj_realiz_gaita_03 Majas_proj_realiz_gaita_04 Majas_proj_realiz_gaita_05 Majas_proj_realiz_gaita_07 Majas_proj_realiz_gaita_19 Majas_proj_realiz_gaita_22 Majas_proj_realiz_gaita_29
Un piemērs ar ģimenes ziemas māju, kas būvēta ievērojot āderes:

Vairāk informācijas par šo ēku un ainavas projektu

arhitekts Valdis Liepa.

3 domas par “7000 gadu senā rīkstniecība

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: