Elpojiet dziļi!

Elpojiet dziļi!
Gaiss tāpat kā ūdens cilvēkam ir nepieciešams katrā dzīves mirklī. Mēs visi vēlamies ieelpot gaisu ko varētu raksturot kā pēc pērkona lietus vai stāvot jūras krastā, kad tas ir bagāts ar skābekli un ozonu, tam nav nepatīkamu un nevajadzīgu piemaisījumu. Kā to panākt privātmājā apspriedīsim šajā sadaļā. Ja neliels tirdzniecības centrs (salīdzinot ar ES valstīm) aizņem 5-10ha, vai slēgts peldbaseins nepārtraukti iztvaiko, tad bez šaubām, ir nepieciešama aktīva ieplūdes un noplūdes ventilācija. Ja kāds savu ģimenes māju spēj salīdzināt ar iepriekš minētajiem objektiem, tad atliek atvēlēt kādu nelielu telpu rekuperācijas iekārtu uzstādīšanai, kuras atgūst no aizplūstošā gaisa ap 80% siltuma.
Bet vai tiešām šādas iekārtas (3-5 000 Ls) ir nepieciešama katrā lielākā mājoklī un telpām nodrošinot 30 kubikmetru gaisa apmaiņu katru stundu? (ventilācijas speciālistu rekomendējošais normatīvs). Vai bez šādas gaisa plūsmas mēs varam iztikt? Ja zināms, ka cilvēks nevingrojot aktīvi stundā patērē 1-2kubikmetrus gaisa, (piemēram, palielākā drēbju skapī skābeklis pietiks pāris stundām, svarīgākais skaļi nekrākt) piemērojot telpu 13 kvadrātmetru lielumā (Šveices normatīvs nepieļauj mazāku dzīves telpu), tad jebkura ar mēbelēm nepārblīvēta istaba sevī ietver 30-40 kubikmetrus gaisa, kas vienam cilvēkam pietiek diennaktij.
Ja biroja telpām ir nepieciešama 3-4 kārtīga gaisa apmaiņa stundā (viena cilvēka aizņemtā grīdas platība ir 2,5m2), turpretim ģimenes mājoklis parasti ir sākot no 100 līdz 300 kvadrātmetri liels un mazāko apdzīvo 3-4 cilvēki, vai 7-10. Tad gaisa kubatūra ģimenes mājā ir pietiekama lai intensīvi vēdinot ēku 10-15minūtes rītos un vakaros, tajā būs vienmēr pietiekami skābekļa.
Domu pabeidzot, elpojiet dziļi savā mājoklī, kurš celts ievērojot Jūsu patiesās nepieciešamības un vajadzības!

One thought on “Elpojiet dziļi!

  1. Vairākkārtēja gaisa apmaiņa vajadzīga, jo mēbeles, celtniecības konstrukcijas,, plastmasas, apģērbs, u.t.t. izdala dažādus nelabus izdalījumus, kas nevēdinot telpu uzkrājas. Nevar taču telpā svaigo gaisu atdalīt no izlietotā gaisa kā grāmatas plauktā- visu laiku notiek sajaukšanās. Pieļauju, ka būvējot un dzīvojot ekoloģiski šādi izdalījumi ir krietni vien mazāki un arī gaisa apmaiņa tādēļ ir vajadzīga mazāka. Var arī būvēt kā padomju laikos un agrāk- vēdināšana paredzēta caur neblīvumiem būvkonstrukcijās.
    Pašam ir 1937.gadā celta māja pilsētā, krāsns apkure ar malku. Bija doma par siltināšanu. Parēķināju, ka atmaksāšanās periods ir 50 gadi. Vai tāda siltināšana ir vajadzīga?

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: