Vastu Šastra Latvijas Arhitektūrā Nr.108

Nesen iepriekšējā rakstā parādījām principiālo saules ceļu Latvijā gada griezumā, tādēļ negribētos uzdot sakramentālo jautājumu – “vai gaisma nāk no ziemeļiem?”.
Piemēram, daudzdzīvokļu mājā Purvciemā, arī padomju laikā normatīvi noteica katram dzīvoklim nepieciešamo minimumu 2,5 stundu saules gaismu diennaktī. Pievienojam āderu plānu noteikto šim dzīvoklim, jo izvērtēt zemes starojumu ne padomju laikā, ne arī kapitālisma laika pilsētas apbūvē nebija pieņemts.

Āderu noteikšana, āderu plāns dzīvoklim Purvciemā
Āderu noteikšana, āderu plāns dzīvoklim Purvciemā

Diemžēl daudzdzīvokļu mājā ieplānot dzīvokļus ir ļoti sarežģīti un pat neiespējami tā lai guļvietas un darba vietas atrastos ārpus ūdens āderu ietekmes. Turpretim, privātmājai ēku saplānot tā, lai guļvietas būtu no aktīvo āderu teritorijām brīvā vietā, mācēja arī mūsu senči pāris simtu gadu atpakaļ, un arī šodien šīs pašas gudrības ir piemērojamas mājas plāna, novietojuma un konfigurācijas izveidē iegūstot maksimāli veselīgu dzīves vidi.
Mūsuprāt viena no būtiskām niansēm ir ēkas saistība ar konkrētās vietas klimata īpatnībām – tuvāk pie ekvatora ļaudis mājoklī patveras no karstuma, Latvijā – no aukstuma. Kas arī nosaka ēkas konfigurāciju attiecībā pret debesspusēm, piemēram, ziemeļu pusē var būt minimāls skaits logu, savukārt dzīvojamās telpas vērstas uz dienvidu pusi, lai iegūtu visvairāk dabisko apgaismojumu visas dienas garumā. Un tikai lielākās ēkās kļūst sarežģītāk izgaismot telpas no vairākām pusēm, un tad atliek vien iztikt ar R vai A puses logiem. Dabiskais apgaismojums ir viena no mājokļa kvalitātēm, kādēļ privātmāja ir vērtīgāka par dzīvokli – jo ļauj telpas saplānot tā kā ir gan ērtāk, gan saulaināk. Stipri saulainās zemēs ir otrādi, jārūpējas lai saule nepārkarsētu mājokli, tur arī atpūtas terases ir Z vai ZA ZR pusēs vēlamākas, jo ļauj patverties no nebeidzamās svelmes.
Rakstā minēts, ka Jogas un Vēdisma skolotājs Šiva, ēkas saimnieku iepriekš atrasto zemes gabalu novērtēja ar vārdiem “šī vieta nav Jūsu, meklējiet citu”. “Neticami, bet pēc laika īstais izrādījās cits zemes gabals tur pat netālu” (citējums no šī raksta Latvijas Arhitektūrā).

Āderu Plāns mājai
Āderu Plāns mājai

Nobeigumā kā pozitīvu risinājumu varam atzīmēt ēkas novietojumu stingri pēc debesspusēm – Hartmaņa tīkls ir paralēls ēkas sienām, līdz ar to var vienkāršāk izvietot guļvietas, izvairoties no Hartmaņa tīklojuma.
Lai Jums veicas!

arhitekts Valdis Liepa.

3 domas par “Vastu Šastra Latvijas Arhitektūrā Nr.108

 1. labdien!-ir jau jautājums tads,kā var visus parametrus,ūdens aderes,uguns krustpunktus ,pareizas debesu puses un ainavu salikt kopā.Varbut sakrīt viens,bet nesakrīt cits.Paldies.

  Patīk

  1. Labdien!
   Bieži, protams, tāda sakritība nenotiek, bet ir pašu atjaunotā ēka, senās ēkas vietā, kura celta pirms 200 gadiem, Jaunpiebalgā, Z-D A-R ūdens āderu robežās – http://www.buildart.lv/rekordmaja-2009/
   arī šajā gadījumā, Ķekavas novadā projektētā pasīvā ēka/ilgtspējīgā ēka, kuras izmaksas vairs nav rēķināmas ar 5 mildām par kvadrātmetru, bet 8-10, būvvietas izvēle bija veiksmīga jo āderes bija Z-D, A-R virzienos, kas ļauj ērti saplānot guļamistbas.
   http://www.buildart.lv/akas-zime-apzimejumi-un-aderes/
   lai Jums sokas!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: