Kādēļ veicam autoruzraudzību saviem projektiem?

Par projektu autoruzraudzības veikšanas lietderību.
Aprakstīsim dažus piemērus no praktiskās pieredzes.

Saimniecības ēkas - šķūņa projekts, bildes no ēkas būvniecības procesa
Saimniecības ēkas – šķūņa projekts, bildes no ēkas būvniecības procesa

Skaisti izzāģēti spāru gali, bet jumta pārkaru platumā būvētājs un/vai pasūtītājs ir atkāpies no projekta – jumta pārkares ir krietni mazākas kā bijām norādījuši projektā. Savā būtībā jau projekts nav akmenī iecirsts dokuments – visdažādākās izmaiņas, uzlabojumi, jaunas idejas ir iespējamas vienmēr, lai realizētā ēka ēka iegūtu vislabāko kvalitāti. Bet nereti mēdz būt arī gadījumi, kad bez argumentētiem iemesliem tiek veiktas dažādas atkāpes un izmaiņas, kuras gala rezultātā nāk par skādi pasūtītājam, ēkas lietotājiem. Šāds piemērs ir arī jumta pārkaru samazināšana – lietus ūdens notek pārāk tuvu ēkas sienām, sienu apakšdaļa tiek saslapināta. To ir iespējams novērst ar lietus notekreņu un notekcauruļu piestiprināšanu – bet, ja pietiekami platas jumta pārkares praktiski nesadārdzina būvizmaksas, turklāt visā ēkas ekspluatācijas laikā – 50 gados un vairāk – nesagādā raizes, tad ar notekrenēm ir gluži otrādi – lietus notekrenes prasa regulāru kopšanu, tīrīšanu, tās nav noturīgas pret apledojumu vai lielu sniega masu, attiecīgi jāveic pasākumi lai tās pasargātu no sniega/ledus kaudzes “šļūdoņa”, kas raksturīgs slīpiem jumtiem. Tās visas ir papildus izmaksas, plus – papildus izmaksas uzstādot šos priekšmetus, un papildus izmaksas – izlietojot savu, vai algota darbinieka laiku notekreņu apsekošanai/remontam visā ēkas ekspluatācijas laikā. Protams, ir situācijas, kad lietus notekrenes prasa konkrētā vide, ēkas arhitektūra utml, bet šai gadījumā – saimnieciska rakstura ēka, ar tendenci stilistiski iekļauties lauku apbūvē – kas tradicionāli ir ar lielām jumta pārkarēm…  Rezultātā ir cietusi ēkas ekspluatācijas kvalitāte, pieaugušas izmaksas.
 
Nākošais piemērs ir par ailu pārsedžu izveidi gāzbetona bloku mūra ēkā.
/sadaļa tapšanas procesā/
 
Novēlam visiem veiksmīgu un raženu darba izdošanos!

2 domas par “Kādēļ veicam autoruzraudzību saviem projektiem?

 1. Pēc bildēm un iepriekšējā ierakstā esošās šķūņa vizualizācijas celtnieki pārkares uzbūvējuši tieši tik garas cik bija zīmēts.
  Iespējams ka projektā šķūņa šķērsgriezumam nebija norādīts pārkares izmērs un lūk rezultāts?

  Patīk

  1. Sveiki!
   mēri bija uzdoti perpendikulāri pret sienas plakni, nevis pa jumta slīpni, dabā pārkare ir 45-50cm, mēros uzdots bija 70cm.
   Gadās, ka klienti aizmirst par autoruzraudzības pasākumiem – to, ka autoruzraudzība atmaksājas.
   Vēlam visiem laimīgu Jauno Gadu – http://www.buildart.lv/mmxiiii/
   lai sokas!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: