
Viss minētais sniedz savu pieredzi šodienas arhitektiem. Vai rūpīgi ir iepazītas ēkas, kas turpina kalpot jau 200 gadus un vairāk Latvijas laukos, bez jēdziena “ilgtspējība” lietošanas (skat. par Vēveriem un biezajiem). Kā arī Neiferta normatīvu sadaļu par dažādu zemes enerģētiku (skat. Neiferts, ēkas bioenerģētika). Iepriekš minētie jautājumi apskata ne tikai ēkas ilgmūžību bet arī cilvēka veselīga un ilga mūža noslēpumus.
Varis Bokalders savas grāmatas “Ekoloģiskās būvniecības rokasgrāmata” prezentācijā atbildot uz studentu jautājumiem – kas notiek ar gar jumta kori izvietotajiem saules kolektoriem ziemas mēnešos, teica – “neuztraucaties, 2-3 mēnešus to devums ir tuvu nullei, toties visos pārējos mēnešos Jūs gūsiet ievērojamu enerģijas daudzumu”.
Latvietis no mazām dienām jūtas kā Sprīdītis, kas spējīgs izdancināt Lutausi, tāpēc latvietim šķiet pieņemami tikai tādi risinājumi, kuri dod ne tikai 100% atdevi, bet gan visus 110 procentus (ja vajadzēs, ar dakšām pieturēs sauli, lai tā arī ienestu neticamo enerģijas daudzumu). (Skat. kopīgais un atšķirīgais mājokļa ventilācijas sistēmās dažādās Eiropas valstīs).
Neievērojot pagātnes veselīgās būvniecības tradīcijas, mēs sastopamies ar kļūdainas domāšanas rezultātiem šodien, saņemot no būvvaldes APU, kur ēkas pieprasa novietot paralēli ielai, it kā tikai savstarpēji tā novietotas tās varētu radīt harmonijas sajūtu. (ko darīt ja paredzētas apaļas ēkas?)
Šodien ārsti novērš mūsu iepriekšējo zināšanu ignorances sekas. Un kurā laikmetā mēs esam sastapušies ar tēmu, ka par visu atbildīgi ir tikai ārsti? Žurnālistu vārdiem (kāda nelietība), pat dažas medmāsas Latvijā saņem algā vidējo atalgojumu valstī.
Lai veicas Jums un mums nemitīgi pilnveidojot savas zināšanas!

(fotografēja – būvinženieris Jurijs Akimovs, Ludza, 2013. gads)
arhitekts Valdis Liepa.