“Par visu mīļākas man vecās latvju mājas,
Kas, ābeļdārzos iegrimušas,
baltiem slēģiem zvana, –
Pie vārtiem mežs un līči
dziesmās trīcēt nenostājas,
Burb upītes un tāļu aiziet druvu līgošana.
Šeit laukos vecie ozoli vēl zaļo brīvi
Un mežābeles sapņo, rudzos iebridušas, –
Šeit kuplā daba valda cilvēku
un viņa dzīvi
Un dienas aizrit saldas rasas,
medus pielijušas.
Šeit Ūsiņš dravju kopj
un Jumis svētī druvu,
Un Māra pirtī mīt,
un Pērmkons dzenā Jodu,
Bet Jāņu vakarā dod tauta tāļu, tuvu
Ar ugunīm un dzismām
Līgo dievei godu.”
“Kārlis Ieviņš”
Izcili arhitektūras pieminekļi ir iekļauti kultūras kanonā. Materiālās telpas nemateriālās vērtības ievietot kultūras kanonā šodienas ierēdņiem ir daudz par sarežģītu. Novērtēt arhitektūras stilus, diskutēt par vienas vai otras ēkas interjera stilistisko piederību ir samērā vienkārši un nepretenciozi, turpretim atzīt mūsu senču pieredzi būvniecībā šodienas ierēdņiem un arī daļai profesionāļu ir daudz sarežģītāk.

Šajā plānā ir iekodēta latviskā dzīvesziņa, kas nodrošināja veselību un labklājību dzimtai. Kā redzams, ūdens āderes ietvēra ēku, un gāja caur ieejām, savukārt uguns āderes ir iekodētas plānā ar logu un durvju vērtnēm, iekšējo nesošo starpsienu izvietojumu, tā plānojumā veidojas telpa, kad zem palodzes netiek paredzētas guļvietas, un pie loga novietojot darba galdu, sēžot pie tā sāniem vislabāk tiek izmantota dienas gaisma, un cilvēks neatrodas uz āderes.

Latvijas brīvvalsts laikā šajā kabinetā atradās rūpniecības kameras prezentācijas telpas, patreiz Rīgas būvvaldes pieminekļu inspekcijas darba kabineti. Šis ir piemērs ar letālām sekām, jo šī darba vieta radījusi saslimšanu ar leikēmiju A. Vainovskim, A. Cinim, līdzīga saslimšana G. Baumanim. Kaut ārēji vissaulainākais otrā stāva kabinets, bet tomēr visneveselīgākais.

Tajā pat laikā blakus kabinetā visu iepriekšminēto vadītāju laikā strādāja A. Holcmanis, neieņemot nekad šo vadības krēslu, ilgi un ražīgi (1920.-2009.) un viņu neskāra slimību likstas. Novērtējums ar vērtības skalu no +10 līdz -10, šī darba vieta uzrāda zem paredzētās skalas līmeņa -16.
Vai tiešām ir kāds vēl jāpārliecina par darbavietas (pavada 8 stundas diennaktī), vai guļvietas (guļ vidēji 8 stundas diennaktī), ietekmi uz veselību?
Lai Jums un Jūsu tuviniekiem veselība un dzīvesprieks, tiekoties piecām un vairāk paaudzēm vienlaicīgi!

Pirms pāris gadiem kāds pircējs interesējās vai vērts pirkt šādu divstāvīgu ēku Rīgā. Nosakot āderes attālināti redzam, ka istaba Nr.2. kas atrodas āderu krustpunktā nav piemērota dzīvošanai. Ja cilvēks vienā stāvā šādā telpā izvieto darba kabinetu, bet otrā stāvā šai vietā guļamistabu – polaritātes rādījums rāda -13. zem standarta kritiskā līmeņa.


Kultūras kanonā neiekļauts veselīgas dzīves vietas izveides princips, saskaņā ar Latvisko dzīvesziņu:

Redzams, ka ēkā var atrast ļoti daudz guļvietas un darbavietas no āderēm brīvā vietā, ja ēka ir uzbūvēta saistībā ar āderu novietojumu. Āderes ir pa ēku ārsienām, zem logiem, gaiteņiem.
arhitekts Valdis Liepa.
One thought on “Kultūras kanons Jūsu dzīves telpā”