Par ilgtspējību un ne tikai

Pāris gadi atpakaļ būvniecībā mēģināja ieviest jēdzienu “pasīvā māja”, kuras apkurei ir rēķināts mazāk par 25kW enerģijas izlietojums kvadrātmetrā, un būvizmaksas gan 2000-3000Ls kvadrātmetrā. Tirgū šis nosaukums neieviesās plaši, tagad radies jauns jēdziens – “ilgtspējīgā ēka” (kā arī profesiju standartā ieviests (visu cieņu) “ilgtspējīgas būvniecības inženieris”). Arhitektiem šāds dalījums “ilgtspējīgos” un “neilgtspējīgos” gan vēl nav ieviests. Ar jēdzienu “ilgtspējīgās ēkas” sabiedrībā tiek veidots priekšstats, ka visas Jūsu senču būvētās ēkas, kas pastāv vēl šodien pastāv tikai kļūdas un nejaušības dēļ, un tuvākajā laikā izjuks, jo būvprojektu šīm ēkām nav izstrādājuši ilgtspējīgi speciālisti. Kādas ēkas izskatās pēc 200 gadu lietošanas varam redzēt Etnogrāfiskā muzeja filiālē “Vēveros”.
Dzīves paradoksi būvniecības likumdevēji definē siltumnoturībai ēkai jāizlieto liels daudzums būvmateriālu, un viena kvadrātmetra būvizmaksas privātajā sektorā varam salīdzināt Latvijas nacionālās bibliotēkas būvizmaksām (2000Ls kvadrātmetrā), pie kam, paredzētais energo patēriņš bibliotēkai nepārsniegšot 100kW uz kvadrātmetru. Turpretim privātajam sektoram, ar 100kW uz kvadrātmetru, tiek biedēts, ka ēka būs kauns un negods tās īpašniekam. Līdzīgs paradokss Latvijas Brīvvalsts laikā, valsts celtā sanatorija Ķemeros, pārdota par 3 miljoniem eiro (netiek minēts ne kopējā kvadrātmetru platību ēkai, ne arī zemes platība, kāda pieder pie šīs ēkas), līdz ar to varam teikt, ka pircējs, iespējams ir nopircis atbilstoša lieluma zemes gabalu, par Jūrmalā pieņemtajām cenām.
Kopumā būvniecības nozare, kā jebkura, ir reklāmas upuris, kad ar masīvām kampaņām un likumdošanu mēģina no katra būvētāja izspiest maksimālo labumu (peļņu). Mēs tā pat projektējam siltumnoturīgas ēkas, tikai pretstatā sienu masivitātei piedāvājam ēkām veidot samērā lielus logus, ēkas austrumu, rietumu, dienvidu fasādēs (ieskaitot ZA, ZR fasādes), ar trijkāršu stiklu, tādā veidā iegūstot ēkā siltumu no saules, neatkarīgi no gada laikiem, tā veidojot energoefektīvu ģimenes māju (projekts “Ansis”).
Lai Jums veicas izprast patiesās vajadzības un iespējas, būvējot savu ģimenes māju!

2 domas par “Par ilgtspējību un ne tikai

  1. Ķemeru sanatorijas izsolē pārdeva mantu kopumā vairākas ēkas (ja nekļūdos – sešas) un minerālavota urbumu. Grāmatas, gleznas u.c. mantību. Ķemeru parks pieder pašvaldībai un tas netika pārdots.

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: