Neķer kreņķi, ķer tauriņus!

Taurinju23
Arī būvniecībā novitātes seko novitātēm, un ja pirms apmēram 20 gadiem par plēvju pielietošanu būvniecībā atļautos pasmaidīt, tad šodien, ja kāds savas privātmājas būvniecībā nav ielicis pāris tūkstošus kvadrātmetru dažādu plēvju jau tiek norādīts kā kļūdains risinājums. Līdz tam gan būvniecībā plaši pielietoja divu veidu ruberoīdu un ar darvu piesūcinātu papīru – pergamīnu. Bet vai tā tas ir patiešām, vai tas ir tikai miljonāra mīts par īpaši drošām būvēm? Jo apskatot zīmējumu Birša grāmatā “Kļūdas būvniecībā” – slīpi siltināta jumta mezglā ir paredzētas vairākas ventilācijas šķirkārtas. Vai būvniecības procesā plēve pati nesakrokojas, vai būvniecības laikā to deformē būvnieki vai vējš, ielūkoties iekšienē pēc būvniecības nevaram, bet diezgan droši var teikt, ka pārsvarā gadījumu plēve būs izveidojusi horizontālas krokas, nobloķējot gaisa brīvo plūdumu šaurajā 2,5cm spraugā. Mūsu projektos (4A+CV) kā vienu no risinājumiem slīpajiem siltinātajiem jumtiem mēs iesakam veidot dēļu klāju ar 5-10cm atstarpēm to pārklājot ar vertikāli klātu jumta papes – ruberoīda segumu, kas saules ietekmē veido 10cm salīmētas pārlaides, tā ēkai būs drošs jumts vairākus gadus, arī neuzliekot īsto jumta segumu. Pamēģiniet ieklāt plēvi, lai tā netecētu kaut vai tikai dažas nedēļas. Iekšpusē, zem siltinājuma ievietojot pergamīnu, kas kalpos par tvaiku izolējošu un tvaikus uzsūcošu materiālu, virs tā tīrai apdarei riģipša loksni.
Tā pat kā kādam no mums sūta katalogus ar Lamborgini vai Ferrari modeļiem, mazāk turīgajiem – Porsche un Jaguar jaunākos reklāmas albumus, visi pārējie “VIPi” ikdienā izmanto Volgas, Vabolītes un Zapīšus. Līdzīgi ir ar būvniecības “pareizajiem” un “nepareizajiem” mezglu risinājumiem.
Lai radošs būvniecības process!

Buildart jumta mezgls
Buildart jumta mezgls
J.Birša jumta mezgls
J.Birša jumta mezgls

2 domas par “Neķer kreņķi, ķer tauriņus!

 1. Sveiki!
  Jūsu piedāvātais variants ir labs (gan jau lokšņu pārlaides domātas 50mm un kopējais siltumizolācijas biezums 25 vai 30cm, nevis 45cm), bet jautājums par nezēmerēto dēļu klāju- vai to nav labāk aizstāt ar spundēto dēļu klāju? Jā, tas noteikti ir dārgāk, jo starp spārēm ir jāizbūvē “nozagtā” ventilācija, bet tādā veidā nodrošinātu saudzīgāku staigāšanu pa ruberoīdu, vēl jo vairāk, ja īsto jumta segumu liek pēc kāda laika.
  Jūsu gadījumā ruberoīds ir klāts vertikāli un šuves “sanaglotas” ar vertikālo latu palīdzību?

  Patīk

  1. Labdien!
   Nezēmerēto dēļu klājs ir vislētākais, kā arī pa to var ērti staigāt – atstājot spraugas ~>5cm, staigāšana pa spundētu dēļu klāju praktiski nav iespējama. Darbojoties praksē neizbēgami nonāksiet pie pareizā risinājuma.
   lai Jums raženi sokas!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: