Pirmās lāstekas!!! Ko darīt?

Ziemas saulriets
Ziemas saulriets

Šo svētdien, 17. janvārī, ēkas dienvidu fasādi rotā pirmās lāstekas. Kādēļ veidojas lāstekas, kuras parasti asociējas ar tuvu pavasari, ne ziemas vidu kā patreiz? Ja kāds līdzīgas lāstekas ierauga pie sava mājas jumta, un jautā “ekspertiem”, tie parasti atbildēs – “Jums ir slikta jumta siltumizolācija, tā ir sasēdusies, siltais gaiss plūst cauri un kausē jumta sniegu. Steidzami palieliniet siltumizolācijas biezumu, esošā izolācija, iespējams, ir ar spraugām, nežēlojiet kādus 10 000 eiro un problēma būs likvidēta”.
Bet vai vienmēr tik viennozīmīgi var spriest? Ja aplūkosiet attēlus rūpīgi, redzēsiet, ka lāstekas ir arī jumtam, kur siltinājums vispār nevar būt – tas ir jumta pārkarei, kas nekad nav tikusi siltināta un nekad nav saņēmusi siltumu no iekštelpām. Vienkārši Saule uzsilda jumta plakni, pa to tek kūstošais sniegs, kas pilot no jumta gaisa aukstās temperatūras ietekmē (sestdien bija -10C) momentā sasalst, veidojot lāstekas.
Par laimi, šīm ēkām jumti ir veidoti ar 0,70-1,20m lielām jumta pārkarēm, un jumtam nav lietusūdens teknes. Ja tās būtu, tad agri vai vēlu ledus nolauztu horizontālās teknes, ja tām nebūtu iebūvēta elektriskā apsilde. Viena jumta plakne, kas veido lāstekas ir vērsta tieši pret dienvidiem, un otra plakne novietota dienvidu fasādes rietumu galā – abas maksimāli pakļautas Saulei. Saule jebkuru tumšu punktu uzsilda strauji, un sniegs kūst. Iespējams, baltas krāsas jumts uzsilst mazāk.
Jūsu ikdienas satraukumu var tikai pastiprināt “Raižu mākto ekspertu apvienība” (šodienas eksperta apliecinājums ir mape ar dažādiem sertifikātiem, bet senāk par ekspertu varēja dēvēties vien tas, kuram bija vismaz padsmit gadu pieredze, atzīta meistara vadībā), kaut vienkāršākais risinājums ir ar slotas kātu vai grābekli nospēlēt kādu akordu uz lāstekām, un tās vairs Jūs neapdraudēs, līdz nākošajai saulainajai ziemas dienai.

Mājas kopskats - saule apspīd rietumu un dienvidu puses.
Mājas kopskats – saule apspīd rietumu un dienvidu puses.

Aplūkojot sekojošos attēlus, skaidri redzams, ka kūstošais sniegs un lāstekas veidojas virs jumta pārkares – zem kuras nav silto mājas telpu, kušana notiek pateicoties tikai Saules siltumam.

Saules siltuma radītas lāstekas
Saules siltuma radītas lāstekas
Lāstekas - kādēļ tās veidojas?
Lāstekas – kādēļ tās veidojas?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: