
Pirms vairākiem gadiem izstrādājām dzīvojamās mājas projektu – versiju projektam “Ansis” – ēkā paredzēta ērta pirts telpu grupa, plaša dzīvojamā istaba, 2-3 guļamistabas augšstāvā. Šobrīd ēka jau ir uzbūvēta, apciemojām mājas īpašniekus ziemas aukstākajās dienās, lai pārbaudītu ēkas siltumnoturību. Mājas platība un plānojums ir identiska projektam “Ansis”, ēkas īpašnieks ir veicis dažādas izmaiņas būvniecības gaitā – ēkai pacelts drempelis, nošļaupti jumta gali, veiktas dažas izmaiņas interjerā un nenesošās iekšsienās.
Ēkas būvniecība noritējusi bez liekiem sarežģījumiem un ekonomiski. Ārsienas ir 38cm bieza gāzbetona bloku mūra konstrukcijā, jumta slīpajās plaknēs siltumizolācija – akmens vate 20cm biezumā. Pirmās labās ziņas – ēkas apkurināšanai pietiek ar 8 kubikmetriem malkas sezonā, tas ir vairākas reizes (>4x) mazāk, kā dzīvokļiem pilsētās, ar visu to, ka dzīvokļos siltumu saglabāt vieglāk – jo ir daudz kopēju sienu un siltu kaimiņu visapkārt. Tas ir ļoti labs rādītājs, jo ēka nav nedz supersiltināta pasīvā ēka, nedz izmanto rekuperācijas ventilāciju, (šajā gadījumā – ēkai pat nav vējtvera) – tā ir vienkārša, viegli uzbūvējama ģimenes māja, kas ir pa spēkam ikvienam, kam vien ir vēlme un azarts.
Termogrāfijas bildēs redzams, ka monolīta dzelzsbetona ailu pārsedzes ir vājākā vieta sienās – siltums tiek tām cauri daudz vieglāk, kā caur pārējo sienas laukumu, termogrāfijas attēlos pārsedzes redzami kā izteiksmīgi taisnstūri virs logu un durvju ailām. Protams, arī vienkāršie divu stiklu pakešu logi – sals caurkož gan rāmjus gan stiklpaketes. Bet labā ziņa – ka pat ar tik vienkāršām un maksimāli ekonomiskām konstrukcijām kurināmā patēriņš ir tik neliels.
Tālāk – ieskats mājas projekta plānos un fasādēs:


Un neliels ieskats ēkas pašreizējā, gatavajā stadijā:


Mājas termogrāfiskās apsekošanas attēli:

Dažviet redzams, ka ir neliels siltumzudums caur ārsienām – tās ir maķenīt vēsākas kā iekšsienas, kā arī skaidri iezīmējas monolītbetona ailu pārsedzes.

Arī ūdens sagatavošanas boilerim ir nelieli siltumzudumi, un sevišķi izteiksmīgi cauruļu izvadu vāki, kas nav nosegti ar siltinājumu. Šeit gan nav jāuztraucas – siltums paliek tur pat vien iekštelpās.

Ārdurvju slieksnis, ar bojātu blīvgumiju:

Pirts telpas logs – lai logs nebojātos pastiprinātā mitruma ietekmē, būvētājs ieteicis izmantot alumīnija loga rāmi, tas kalpos neierobežoti ilgi, bet šī konkrētā rāmja trūkums ir acīmredzams – šis ir aukstākais loga rāmis visā šajā ēkā.

Starp pārējiem darbiem – aukstuma noplūdi gar ārsienu pie ēkas grīdas – var novērot arī ūdens līmeni skalojamā kastē:

Armētais monolītbetons ailu pārsedzēs ir daudzkārt siltumcaurlaidīgāks par gāzbetona bloku mūri:

Neliela siltuma noplūde gar bēniņu lūku:





Būtisks ir ne tikai siltumizolācijas biezums jumta slīpajās plaknēs, bet arī rūpīga tā iestrāde, lai salaiduma vietas, siena-jumts būtu blīvas. Ļoti bieži mājām šajos mezglos ir lielākas vai mazākas siltuma noplūdes. Šai ēkai noplūde ir ļoti minimāla, reālā temperatūras starpība bija tikai ~2C, bet attēls kalibrēts ar maksimālo krāsu kontrastu, tādēļ izskatās dramatiskāk, kā ir patiesībā.



Vakar kurināts kamīns, nedaudz saglabājis siltumu:

Stūros ne vienmēr ir būtiskas siltuma noplūdes, bieži stūri ir vienkārši mazāk sasiluši, jo telpā virmojošais siltais gaiss vairāk piekļūst gludajām sienas plaknēm, mazāk stūriem. Protams, ēkas ārējie stūri ir, salīdzinoši, pakļauti aukstumam vairāk, kā sienas.

Aizkari kalpo par siltuma aizkariem:




Vēl labāku ēkas siltumnoturību varētu iegūt izbūvējot vējtveri, ko īpašnieks arī ir ieplānojis paveikt:







Ieteikumi pēc termogrāfiskās apsekošanas:
- sienas 38cm gāzbetona biezumā ir ļoti labas
- ailu pārsedzes nav ieteicams veidot no monolīta dzelzsbetona, labāk izmantot U blokus.
- logu ražotāju tehnoloģijām vēl ir kur augt.
- gāzbetona bloku mūri vēlams mūrēt ar plānajām šuvēm, biezās izlīdzinošās šuves ir krietni aukstuma tiltiņi.
- vējtveris mūsu klimatā ir ļoti ieteicams, kā arī kvalitatīvas siltinātas ārdurvis.
- grīdas ar 10cm putupolistirola siltinājumu ir ļoti labas
- lūkas uz bēniņiem vēlams iebūvēt kvalitatīvi un blīvi.
- Salīdzinoši – 30x(h)20cm koka pārsedzes, ir mazāk populāras, bet siltākas kā 30cm biez. gāzbetona siena, skat. nākošo bildi:

Raženu un omulīgu Jauno – 2017. gadu!
Labdien.
Kāds FLIR termokameras modelis tika izmantots ?
Paldies.
PatīkPatīk
Labdien!
Vaļā neesam skrūvējuši to uzparikti, varbūt sīkāku informāciju Jums izdosies atrast ražotāja mājaslapā – http://investors.flir.com/releasedetail.cfm?releaseid=955547
lai sokas!
PatīkPatīk
Vai termokamera ļauj pie attēla pievienot arī temperatūras skalu? Ar skalu būtu labāk saprotams cik liela bēda vai labums katrā bildē ir.
PatīkPatīk
Labdien!
Pagaidām skala rādās fotografēšanas brīdī, bet drīzumā sariktēsim tā lai ir redzama arī skatītājiem aplūkojot bildes. Krāsu gamma ir maksimālā, bet temperatūras starpība šajā mājā pārsvarā bilžu ir neliela, dažu grādu robežās, būtisku siltuma zudumu nav, ja neskaita ārdurvju spraugas, bēdas nav, lai arī bildēs dažreiz izskatās dramatiskāk:)
lai labi sokas!
PatīkPatīk