Ne tauta pret tautu – visas kopā pret tumsu

Dalība konkursā

Piedalījāmies konkursā par barikāžu piemiņas laukuma risinājumu, atceroties to, kā pēdējo reizi, kad visi Latvijā dzīvojošie plecu pie pleca nostājās pretim ļaunumam.
Idejā atspoguļojām asās zobena šķautnes, kas saliektas brīvību nesoša tauriņa formā. Var būt, kādam metafora par sarežģītu, kādam tauriņš nešķiet brīvības simbolam cienīgs. Cerējām, ka konkursā uzvarēs labākais un visā drīzumā tiks jaunbūvētais piemiņas laukums atvērts ar bijušo barikāžu dalībnieku ierašanos, grandiozā pasākumā, ar pompu, līdzīgi, kā Anglijā notiek ikgadējais noslēguma koncerts, bet organizatori sola nākotnē rīkot vēlvienu konkursu…
Lai veicas nākamā konkursa dalībniekiem ar spožām un pārliecinošām idejām!

Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, maketa attēli
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, maketa attēli
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, maketa attēli
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, maketa attēli
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, planšetes
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, planšetes
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, planšetes
Piedalījāmies barikāžu piemiņas laukuma arhitektūras konkursā, planšetes

PASKAIDROJUMA RAKSTS
1991. gada barikāžu laukumam ir būtiskas vairākas svarīgas nozīmes.
Tam jāgodina visu Latvijas tautu līdzdalība veidojot barikādes, tiecoties nosargāt Latvijas brīvību un neatkarību, jo tikai visu nāciju vienotība spēj nostāties pretim militāram pārspēkam. Vienots domu spēks ir daudzkārt stiprāks par jebkuriem ieročiem un aiz tiem stāvošiem apmaksātiem algotņiem.
Latvijas patriotu spēku simbolizē saliektais ienaidnieka zobens, kura asmens veido lidojoša tauriņa siluetu.
Skulptūra izgatavota no metāla – asmens daļa no pulēta misiņa plāksnēm, ar nerūsoša tērauda karkasu. Zobena roktura daļa izgatavota no kapara plāksnēm, dabiskā oksidēta zaļa kapara tonī. Metāla karkass balstīts monolītbetona pamatos, pamati paslēpti zem zemes virsmas līmeņa, virspusē veidojams kalta granīta bruģakmens iesegums.
Pirms un aiz skulptūras bruģa segumā iebūvēta apgaisme, skultpūras izgaismošanai tumšajā diennakts laikā.
Skulptūrai fonā trīs pakāpienu podests, kura horizontālās plaknes segtas ar granīta bruģakmeni (bruģakmens tika izmantots barikāžu laikā kā materiāls un ierocis). Podesta priekšējā plakne izgatavota no Sāremas dolomīta, vai atveidņota betona (dzelzsbetona bloki tika izmantoti barikāžu būvniecībā). Šis podests paredzēts ziedu sveču novietošanai barikāžu atceres dienās, uz podesta pakāpieniem var nostāties kori, uz tā var vasaras laikā atsēsties.
Uz augšējā pakāpienā plaknes iegravēts uzraksts:
– “NE TAUTA PRET TAUTU – VISAS KOPĀ PRET TUMSU”.
Uz vidējā pakāpiena uzraksts:
– “1991. GADA BARIKĀŽU DALĪBNIEKIEM”.
Uzrakstus diennakts tumšajā laikā izgaismo pirmā un otrā pakāpiena bruģakmens segumā iebūvēti prožektori (skat. novietni).
Uz bruģētā laukuma atceres dienās var novietot metāla paliktni ugunskura iekuršanai.
Ikdienā šeit var pulcēties šodienas patrioti, lai spriestu par Latvijas nākotni, radot kopīgas un atbildīgas sajūtas par vienotu un brīvu Tēvzemi.
Laukuma centrālais objekts ir tauriņa formā saliektais zobens. To var redzēt ejot virzienā uz laukumu no visām ielām un ietvēm, kā arī no basteja kalna celiņiem, skat. pievienoto shēmu.
Pārējā laukuma daļa, kas līdz šim bija segta ar mauriņu arī turpmāk tiek paredzēta segt ar zālāju. Zem esošās priedes – mulčas iesegums. Podesta ziemeļu pusē – slīpne, segta ar zālāju. Podesta sānu malās, kas orientētas pret ietvēm, paredzēts uzstādīt informāciju par barikāžu muzeju. Ap laukumu esošās ietves saglabājamas to esošajā platumā, segums paredzēts betona bruģakmens, identisks esošajam apkārtējo ietvju segumam.
Būvprojekta paredzētās izmaksas ir 3000 eiro. Būvprojekts ietver sevī būvprojekta vadītāja, arhitekta, dizainera, būvkonstruktora, inženiera, elektrības inženiera un tāmētāja darbus. Būvprojekta realizācijas izmaksas orientējoši 67 000 eiro, kas sevī ietver visu pārveidotā laukuma iesegumu (aptuveni 70m2 kalts bruģakmens) izveidošanu, podestu uzstādīšanu (aptuveni 40 tekošie metri akmens elementu) un skultpūras izveidi, ietvju segumu 140m2, zālāju 120m2. Laukuma būvniecības izmaksās nav ierēķināta esošo ielas tīklu komunikāciju balstu pārvietošana. Ceļu zīmes uzstādāmas ierobežotā skaitā, to forma un izmērs piemērojami Vecrīgā izmantotajām mazā formāta ceļa zīmēm.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: