Pašbūvēta gulta ar virpotām kājām

pašrocīgi būvēta gultiņa
Video – par pašrocīgi būvētās gultiņas tapšanu – galvenokārt – par kāju virpošanu
pašrocīgi būvēta gultiņa
pašrocīgi būvēta gultiņa

Izgatavot gultu ir ļoti vienkārši, tā veidojas no rāmja un klāja – uz kura balstīsies matracis, savukārt rāmis – balstīsies uz kājām. Rāmim var izmantot tuvējā gatera zāģmateriālu – 5x10cm brusiņas, ar rokas ripzāģi sānu malās iezāģējot gropi apmēram 2,5cm dziļumā – kurā ērti ievietot šķērslatojumu – gultas klāju. Kādēļ klājs ir ar spraugām – tas daļēji noskatīts no citām, ražotām un nopērkamām gultām, daļēji, pieņemu, sakarīgs iemesls tam varētu būt – lai konstrukcija nekļūst pārāk smaga, lai ir vieglāk izjaucama, un lai matracis brīvi ventilējās, kā tam tīk. Stūru savienojumi veidoti bez iekalumiem vai citiem sarežģītiem mezgliem – bet, lai nebūtu manāms nekas no tā – skrūvēšana noris konstrukcijas iekšpusē, izmantojot kokskrūves un cinkotus tērauda leņķus – būvkalumus.

Mūsdienās, viens no “moderniem” jēdzieniem, vai populārām “vērtībām” ir – lētums – gan ķīniešu lietiņu internetbodes, gan pārtikas lielie veikali vilina pircējus ar lētāko cenu, ne kvalitāti. Var pieņemt, ka arī šāda pašrocīgi būvēta gultiņa ir lēta, jeb nav dārga, laigan, profesionāļa, arī amatiera darba diena, (ar virsstundām), kopā ar materiāliem, un, iespējams, arī kādu papildus instrumenta iegādi, kopumā vairs nebūt nav lēta, un lētuma ziņā krietni atpaliek no masveida produkcijas, ko ražo vairumā, un valstīs ar lētu darbaspēku… Tādēļ, nav pareizi uzskatīt, ka šīs radītās mantas, vērtība, vai būtiska priekšrocība būtu lētums, tā vietā – vērtības ir vairākas – gan gultiņas kvalitāte – dabisks kokmateriāls, roku darbs, individuāls – pielāgots dizains un projekts, izmēri, gan iespēja gultiņu būvēt ar mīlestību, prieku, gandarījumu, attīstot gan savas maņas un prasmes, gan izklaidējot galvu no citiem ikdienas darbiem, gan bagātinot savas ģimenes iekštelpas ar kādu patīkamu, jauku, noderīgu priekšmetu – tā vesela virkne vērtīgu vērtību:)

Ar ko sākas darbs gultiņas izveidē? Domājams, ar gultiņas projektu? Lai gan, tikai daļēji projekts bija atrisināts uz papīra, daļēji turpināja risnāties galvā, un daļēji attīstijās arī procesa laikā. Tika izmantoti materiāli, kas iekrājušies saimniecībā, pirms kāda laiciņa tuvējā gaterī bija iegādātas interesantas līmēta koka bruses, 20x20cm, vairāki lieki metri, kas tā vien prasījās pārtapt par stabilām, masīvām kājām. Lai dzīve būtu interesantāka, un formas piemīlīgākas un sievišķīgākas – tātad – apaļīgākas – radās doma kājas virpot ar koka virpu, pirms tam uzskicējot aptuveni, vēlamo, tīkamāko profilu. Pēc rāmja saskrūvēšanas seko pārdomu brīdis – par kāju piestiprināšanas iespējām utt. Tad koka brusēs iezāģējums, ar rokas ripzāģi, protams, arī brusu sagarināšana, un virpojums – kas izsmeļoši redzams video – https://youtu.be/ci1IID0wxrg 🙂 Vēlāk, gultiņa papildināta ar galvgali un kājgali – kas noder naktslampeļu pielikšanai un kājgalī – iespējams, uzradīsies arī kāda pieskaņota drapērija, papildinot mājas silueta tēlu. Gultas gali rada omulīgāku sajūtu, vienmēr tīkamāk ir gulēt kādā aizvējā vai pavēnī, ne klaja lauka vidū 🙂

Tonēšanai izmantojām ūdensbāzes krāsu, kas atradās krājumos, kājām krāsa ir izmantota kā beice – noslaukot to, atsedzot koka šķiedru, rāmis krāsots ar otu, gultas gali – ar pulverizatoru, piedaloties visām ieinteresētajām personām:) Krāsa žūst ātri, un gultu drīz vien jau var samontēt istabā, tai paredzētajā vietā. Gulta ir arī vienkārši izjaucama, gadījumam, ja jāpārvieto kaut kur īpaši tālu. Protams, nāk laiks un nāk vienmēr jaunas idejas, vēsmas, tendences, modes un galugalā – vēlmes, no šāda viedokļa – varbūt viendienīšu, masveidā ražoto skaidu plātņu gultu filosofija ir lietderīgāka – nopērk – apnīk – izmet, pērk nākamo, kamēr dabiska koka mēbeles nenoveco tik ātri, un ja tomēr vietām apbružājās – ir viegli restaurējamas, atjaunojot to virsmu, krāsojumu, faktūru, un praktiski ir mūžīgas, tās var dot mantojumā bērniem un mazbērniem – ja ne vien – modes, gaumes, vēlmju un sapņu jautājums – kas vienmēr pakļauts izmaiņām, un par ko neesot pieklājīgi strīdēties 🙂 Protams, arī videi draudzīgi pārstrādājot šādu gultu (krāsnī, vai kamīnā) piesārņojums ir krietni mazāks, kā dedzinot vai kompostējot skaitu plātnes 🙂 Ieskatam bildes no gultiņas tapšanas procesa, un rezultāta:)

Priecīgu Jums radošo darbību, lai izdodas iecerētais!!!

Saldu dusu!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: