Horizontālie zemes urbumi pašu spēkiem

Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām

Lai izbūvētu kādu komunikāciju, piemēram, elektro kabeli, no punkta A līdz citam punktam – parasti jārok tranšeja un klausot senajam teicienam – “kas zemē tas drošībā” – ieguldam tranšejā kabeli un aizberam.

Bet, dažreiz tranšejas ceļā stājas nepārvarami šķēršļi – tādi kā uguns, ūdens, asfalta vai grants ceļa segums, kāda esoša ēka, vai visveiksmīgākajā gadījumā – pa kādai koka saknei. Šajā piemērā – apskatīsim iespējas, kā iebūvēt elektro kabeli šķērsojot esošu grants seguma ceļu, to nepārrokot. Jo, ne vienmēr gribas pārrakt svaigi izbūvētu, skaistu, kvaltiatīvi blietētu grants, šķembu seguma ceļu. Jāpiezīmē, ka roku, lāpstas darbam blietētas šķembas arī nesevišķi labi padodas, darbs ir samērā smags, šķembas drupinot ar lauzini vai perforatoru.

Urbumi zemē ir veicami dažādos veidos, atkarībā no grunts sastāva. Visvienkāršākais un vieglākais veids ir ieskalošanas metode, kas izmantojama smilšainās, grantainās gruntīs. Blīva māja apstākļos izmantojama urbšana, vai urbja dzīšana ar karošurbja uzgali, dzenot, un velkot laukā, izņemot materiālu un atkal dzenot, urbjot utt. Darbietilpīgāka, bet paveicama. Akmeņainās gruntīs – atkarībā no akmeņu daudzuma un blīvuma, var mēģināt skalot, citreiz ar vairākiem piegājieniem, kamēr tiek akmenim garām, var dzīt, mēģinot akmeni pakustināt, nošķiebt nost no caurules trajektorijas. Klints, dolomīta apstākļos atliek izvēlēties dūšīgākas ierīces, ar urbšanas un drupināšanas mehānismiem un urbju uzgaļiem. Zemes urbšana ir attīstīta un pilnveidota gadsimtiem sen, izmantojot to sākotnēji – ūdens ieguves vajadzībām. Arī mūsdienās, pateicīgos grunts apstākļos ūdens ieguves spice ir ieskalojama viegli, tās izmaksas – līdz pārsimts eiro. Citos gadījumos – veicami urbumi vai dziļurbumi. Ar tamlīdzīgiem ūdensapgādes risinājumiem varat sastapties katrā otrajā Latvijā atrodamajā savrupmājā.

Būtiska piezīme jebkuros zemes darbos, sevišķi pilsētā – ņemt vērā pazemē apslēptās lietas – esošās pazemes komunikācijas – pirms zemes darbiem – noskaidrot, vai tās negaida tikšanos ar urbja vai skalojamās caurules smailo galu… Par darba drošību jārūpējās un jāpārliecinās nomērot visu 7x un cieši jāsadarbojas ar veselo saprātu, topogrāfisko mērijumu materiāliem u.c. drošākām vai šaubīgākām ziņām. Daļu komunikāciju var atrast ar metāldetektora palīdzību, daļu – sekojot kaimiņu nostāstiem, leģendām, teikām par kādreiz, neatminamos laikos veiktām komunikāciju izbūvēm.

Kad dabā nosprausta optimālā, cerīgākā izbūvējamā kabeļa trase, vērts sākt ar grūtāko – tātad, šķērsojumu, vai tas būtu ceļš, taka, kāda ēka, ēciņa utml. Sekojošos attēlos soli pa solim rādīti veicamie darbi:

Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Caurules nogādāšana notikuma vietā. Tika izmantota tērauda caurule, sametinot to nepieciešamajā 8,5m garumā. Galā piemetinot uzskrūvējamu izvadu lodveida ventilim un dārza šļūtenes pieslēgumam.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Tranšejā nojaušama ieskalotā caurule zem grants seguma ceļa, laukā redzams vien lodveida ventilis ar dārza laistāmo šļūteni.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Darba tranšeja – pēc caurules ieskalošanas pildīta ar ūdeni, kurš pamazām iesūksies zemē.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Tuvplāns jau ieskalotai caurulei – redzams tās gals, ar lodveida ventili. Caurules galu vēlāk jānogriež, lai tas būtu brīvs kabeļa ievietošanai.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Kopskats – tranšeja ar metāla cauruli pirms skalošanas – pirms griezt vaļā ūdens krānu – vēlreiz un vēlreiz viss jāpārbauda, jāpārliecinās par labu, cerīgu darba iznākumu, jābūt drošam arī par plāniem B un C, kā rīkoties iespējamu likstu gadījumā.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Lieti noder metināšanas aparāti un prasmes ja tādi ir, lai tērauda caurules galu papildinātu ar izvadu kam uzskrūvējams lodveida ventilis un dārza šļūtene. Galā piemetināts kvadrātcaurules gals, lai tajā ievietotu koka rokturi, ērtākai šļūtenes kustināšanai, rotēšanai.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Skalojamā caurule pirms darba sākuma, ievietota tranšejā.
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām
Pašbūvēts horizontālais zemes urbums komunikācijām

Darba process ar skalošanas metodi, ideālos apstākļos, jau rit ļoti viegli, padodam ūdeni, un kustinot, rotējot cauruli spiežam iekšā gruntī. Gar caurules malām, un atveri gruntī plūst ārā ūdens, tas palīdz caurulei neielipt zemē, un ļauj tai viegli kustēties, gan rotācijas veidā, gan pamazām spiežot to dziļāk. Realitātē apstākļi bija mazliet sarežģītāki, pirmajā skalojuma reizē caurule atdūrās, visdrīzāk, pret kādu akmeni, tika skalots jauns caurums, par 5cm dziļāk. Otrajā piegājienā, veicot gandrīz visu nepieciešamo garumu – galu galā caurule atdūrās pret, visdrīzāk, esošo elektro kabeli, un saistībā ar šo pieņēmumu, netika dzīta tālāk ar smaga āmura palīdzību, bet izvilkta laukā, un veikts trešais piegājiens. Šoreiz – paredzot ar uzviju dziļāku trajektoriju, slīpāk zemē, un rezultāts veiksmīgs, ar to niansi, ka pateicoties iepriekš izskalotajiem caurumiem – atpakaļ nākošais ūdens plūda pa tiem, nevis cieši apkārt caurulei, un tamdēļ tā grūti kustējās smiltīs, bija jārotē un jāspiež ar ievērojamu piepūli. Kad nepieciešamais dziļums, jeb šajā gadījumā – garums sasniegts – caurules galu nozāģē, izmantojot “fleksi”. Otrā pusē – projektētajā caurules galapunktā – jāizrok bedre, un jāatrod caurules gals. Pateicoties trešā piegājiena palielinātajam slīpumam un dziļumam, gals bija samērā dziļi, bet pateicoties roku garumam – puslīdz aizsniedzamā darba dziļumā, lai galā atraktu pietiekami brīvu vietu ērtai kabeļa izvilkšanai. Sekojoši – kabeļa ievilkšana caurulē, norit bez starpgadījumiem. Abos caurules galos vēlams kabeli pasargāt no caurules gala asajām kantēm, uz kabeļa uzmaucot aizsargcaurules. Ar to arī šķēršļa šķērsojums ir paveikts, var turpināt kabeļa izbūvi tranšejās – parastajās.

Tālāk redzama shēma, soli pa solim:

 

Laipni aicināti komentāru sadaļā izteikties par Jūsu pieredzi, viedokļiem, ieteikumiem un iespaidiem, emocijām. Skaidrs, ka pašrocīgi būvējot savas sapņu mājas jābūt elastīgiem un gataviem rast dažādus risinājumus arī komplicētās situācijās. Varbūt kāds risinājums prasa vairāk laika, cits vairāk fiziska spēka, kāds vairāk naudas, vai vairāk gudrības – bet lai kā arī būtu – VISS ir iespējams:)

Veiksmīgu un priecīgu Jums būvniecību!!!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: