Praktiķi un liriķi

Praktiskais latvietis vairāk darbojās pats un mazāk lasa citu sarakstīto. Liriķis vispirms cenšas apgūt visu iespējamo literatūru, un tikai tad “ķerties pie lietas”. Kādi ir praktiķa rezultāti – varam redzēt visā Rīgā, to, kas pēc kara skaitījās Rīgas nomale – šobrīd tā piepildīta ar daudzdzīvokļu mikrorajoniem 5-16 stāvu augstumā.

Tā laika praktiķi savas mājas būvēja no izdedžu betona (blakus bija katlu māja), vai skaidbetona (tuvumā bija kāds gateris). Vēl atveda pāris kravas grants, dažas tonnas cementa un kaļķa, lai straujos tempos varētu veikt būvniecību jautri zumzot kādam “gliemezītim” vai “bumbierītim”, un mēneša laikā šādas 9x9m ēkas sienas bija gatavas. Tajā parasti bija trīs caurstaigājamas istabas un virtuve, minimālu platību aizņēma wc un vanna. Kopumā praktiķis ēku pabeidza gada vai pusotra gada laikā, paralēli blakus mitinādamies kādā nelielā šķūnītī kopā ar darbarīkiem.

Sākot no 80. gadu vidus tika projektētas arī šo mazo ēku, tautā sauktu “tintnīciņu” (ar četrslīpju jumtiem) rekonstrukcijas, kuru laikā ēka pārvērtās līdz nepazīšanai, gan stāvu skaita ziņā, gan ēkas apjomu, arhitektūras un vēriena ziņā. Attēlos parādīta manis projektētā senā tintnīciņa, kas pēc projekta ieguvusi jaunus apjomus un vairākus stāvus, apdarinot fasādes ar Kalnciema dzelteno ķieģeli. Atrodama Apes ielā 6.

Lai liriķis uzsāktu būvniecību – vispirms izlasīs visu iespējamo literatūru un normatīvus, sākumā secina vienu – visi apkārtējie draugi, kuri dzīvo savās privātmājās lepojas ar sevis paveikto un savu dzimtas namu sauc par muižu vai pili, bet saistībā ar jaunākajiem būvnormatīviem to varat saukt tikai par mitekli, kuram steidzami jāuzsāk rekonstrukcija un jāieliek ēkā kāds pusmiljons līdzekļu.

Ja jums nav (sākot ar pamatiem) pamatu siltināšana, ārsienu siltināšana, logi ar trijkāršu stiklojumu, nepieciešams nomainīt jumta materiālu, apkures sistēmu pārveidot par zemgrīdas apkuri, uzlikt kādus saules paneļus elektrības ražošanai, kādus paneļus siltajam ūdenim (šie tiešām nemaksā dārgi), ventilāciju papildināt ar kondicionieri, lai telpās būtu nemainīgi Jums patīkamie +21, vēl virtuvē – kā Jūs varat dzīvot bez brīvstāvošas salas, ja tāda ir jau katram otrajam. Tā gluži nemanot katram darbam iesākumā paredzot pa vienam desmitniekam (ar trim nullēm), dzīvē realizācijas cena jāpareizina vēl ar 2, un nepieciešamais laiks – ar 3. Iegūsiet nelielu uzslavu no Liriķa, ka esat uz pareizā ceļa, bet lai neatpaliktu, Jūsu māja, sekojiet jaunumiem būvnormatīvos un jaunākajām tendencēm interjerā. (Bieži vien vannas noveco straujāk kā nolietojas). Kā arī būsiet pasargāti no Liriķa neapmierinātā un caururbjošā skatiena.

Pagalmā visiem jau sen ir automātiski vārti un svaigs bruģa raksts. Baseinā ūdens ar kaskādi, tā kā ir vēl pie kā piestrādāt.

Celiet augstāk spāres namdari!

arhitekts Valdis Liepa.

Raženu dzīvošanu!!!

One thought on “Praktiķi un liriķi

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: