Neticamā realitāte

Projekts Margarita

Būvniecībā var būt dažādi konstruktīvie risinājumi, kas gala rezultātā ir vienlīdz izturīgi un kvalitatīvi. Ir tikai viena atšķirība – izmaksas, kas vienā gadījumā ir ievērojamas, otrā – daudz mazākas. Piemēram, mums atsūta šādu mezglu risinājumu koka statņu ārsienai:
– “Koku dēļu fasāde horizontāli. 25mm koka lata . Kokšķiedras plāksne 35mm. Koka karkas 145×45 aizpildīts ar eko vati. Kokšķiedras plāksne 35mm. 45×45 latas reģipša plāksne vai apdares dēļi 12mm biezums.”

Bet blakus, kaimiņš mums uzbūvēja (projekts Margarita) no 200mm biezas nesošās konstrukcijas, nekalibrētiem dēļiem, ārsienā tā pati kokšķiedru plāksne, iekšpusē divas kārtas riģipša. El komunikācijas vates zonā. Vai šī siena ir siltumu mazāk noturīga kā iepriekš minētais, vai vēl nedaudz pārāka – to jājautā siltuma ekspertiem. Bet šīs sienas kvadrātmetra cena ir ievērojami zemāka, to var pārrēķināt katrs, kas māk spiest kalkulatora podziņas.

Otrs klasisks 1. stāva grīdas mezgls ir sekojošs:

– “blietētas šķembas, 10cm armēts betona slānis, hidroizolācija, siltumizolācija, sausais betons (Estrich), ar apkures caurulēm”. Tātad gana biezs pīrāgs, lai izveidotu grīdas risinājumu. Kaimiņmājā Margarita, pielietotais risinājums ir sekojošs:

– “blietētas šķembas, hidroizolācija, siltumizolācija, sausais betons ar silto grīdu caurulēm”. Tātad šajā mezglā nav viena lieka betonēšanas slāņa, un tā žāvēšanas, un ēkas būvniecība var par 1 mēnesi saīsināties. Tātad, katrs pats var izrēķināt, kurš variants ir darbu un materiālu ietilpīgāks, un kurš nav. Īpašnieks paredzēja savu 600 kvadrātmetru lielo māju Margarita, pirms dažiem gadiem būvēt pašrocīgi ar būvizmaksām 200 eiro kvadrātmetrā – nedaudz pārrēķinājās, iztērēja 400 eiro kvadrātmetrā. Bet galarezultātā ieguva māju lielai ģimenei ar 7 bērniem, dzīvošnai un konstruktīvie risinājumi kalpo vēl šodien un nekādas problēmas nav uzrādījuši. Skat. būvniecības procesa bildes.

Fasādes apdare, projektā Margarita, ir ar vertikālu dēļu apšuvumu, kur var izmantot jebkura veida, ne tikai apdares dēļus, bet arī vienkāršus gatera dēļus, kuru neēvelētā virsma ļauj labi uzņemt koksnes apdares līdzekļus, bet vertikālais apšuvums zibenīgi novada lietus ūdeņus, un koksne netiek pakļauta ilgstošai mitruma ietekmei. Ja izvēlaties horizontālu dēļu apšuvumu – tie parasti ir apdares dēļi, ar ēvelētu virsmu, kuras pārklājums ir bieži jāatjauno, pirms saule ir sākusi izdedzināt koksnes mīksto šķiedru. Kā notek ūdens no horizontāla dēļa – paši varat paeksperimentēt.

Trīs punkti – kur vienā gadījumā ir liels materiālo resursu un darba spēka pārtēriņš – un trīs iespējas, kā no tā izvairīties – katrs pats savas laimes kalējs.

Katrā no minētajām pozīcijām, kur viena kvadrātmetra izmaksas samazinās par 15-20%, vai tas būtu grīdas, vai fasādes fragments, arī ēkas izmaksas var samazināt par tiem pašiem minētajiem procentiem.

Pārdomas Zvaigznes dienā.

arhitekts Valdis Liepa.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: