“Daži domā, ka visi viņiem parādā. Viņi aizmirst – no viņiem nekas nav ņemts”*

*Omārs Haijems.

Reizēm kā pasakās gadās sastapt 12 galvainu pūķi, ko radījis LAS pakļautībā esošais sertifikācijas centrs. Interesantākais – pūķa visas galvas izveidojuši inženieri, katru gadu pārsteidzot ar kaut ko jaunu. Ja iepriekš liek klausīties maksas lekcijas par tēmu “vecas dziesmas jaunās skaņās”, tad tagad, katram projektam jāpievieno inženiera energosertifikāts, lai projekts varētu virzīties būvvaldē. Salīdzinoši, ja inženieri papētītu, kāpēc astoņdesmitgadīgs tilts nekurienē (Kuldīgas – Tukuma dzelzsceļa tilts, būvēts 1920. gados) stāv vēl šodien, labā kvalitātē, salīdzinoši ar 30-50 gadu veciem tiltiem, kuri tiek paziņoti par avārijas stāvoklī esošiem. Kāpēc inženieri nevarētu papētīt senākos tiltus kas būvēti no vietējiem būvmateriāliem un ir gana izturīgi salīdzinot ar šodien būvēto? Darba lauciņš gana plašs.

Ar LAS administrācijas atbalstu, radošo arhitektu darbību grib koriģēt mazradoši administratori. Astoņdesmito gadu beigās par arhitekta praksi vajadzēja atskaitīties reizi ceturksnī, pašvaldībā. Ar to pilnībā pietika. Vēlāk šo darbību pārņēma LAS radot sertifikācijas centru un liekot veikt zināmu samaksu par ikgadēji atjaunotu sertifikātu. Šodien tas jau ir ne tikai sertifikāts, bet arī maksas lekcijas no personām, kuras varbūt pat nebija dzimušas tālajā 1981. gadā, kad izglītību ieguvu es un ļoti daudzi no šobrīd strādājošiem arhitektiem. LAS valdi vada Juris Poga, interesanti, ko pogos šajā pavasarī LAS, kādas vēl jaunus mācību kursus piedāvās izvēlēties ārpus arhitektūras, par kuras jautājumiem diskusijas nepastāv un šķiet, šodien, neaktuālas. Lai gan kādreiz, dažādās arhitektu savienības sekcijas savas sanāksmes noturēja katru mēnesi un bija par ko spriest.

Nobeigumā – Omārs Haijams saka – “Tici mērķim, tam ir patīkama īpatnība – piepildīties”.

“Nav nekādas atslēgas laimei, durvis vienmēr ir atvērtas”.

arhitekts Valdis Liepa.

P.S. iespējams, ka šādu tekstu esat saņēmuši arī Jūs:

Lūdzam līdz 2023. gada 7. februārim pārliecināties, ka BIS (Būvniecības informācijas sistēmā) ir ievadīta informācija par tālākizglītību kopš 2018. gada, kā arī informācija par praksi, kas LAS SC nav pieejama BIS.

LAS SC ārpus arhitekta prakses grāmatas ir pieejama BIS informācija par tām būvniecības lietām, kurās arhitekts ir iesaistīts kādā atbildīgā statusā (būvprojekta vadītājs, daļas vadītāja, autoruzraugs) un par kurām būvvalde ir pieņēmusi vismaz pirmo pozitīvo lēmumu (izdevusi būvatļauju, saskaņojusi apliecinājuma karti vai paskaidrojuma rakstu).

Lūdzam pastiprinātu uzmanību pievērst trūkstošajiem semināriem obligātajā sadaļā tēmās: Normatīvie akti, Ugunsdrošība, Ar būvju lietotāju drošību un veselību saistītie jautājumi (lietošanas drošība, darba drošība, vides pieejamība).

*Aicinām informāciju BIS ievietot savlaicīgi, lai punktu skaitīšanu nebūtu jāveic atkārtoti.

Par atkārtotu punktu skaitīšanu, ja prakses grāmata papildināta ar vairāk nekā 2 ierakstiem, jāmaksā 40 EUR.

Atgādinām, ka apliecinājumi par vietnē pkpp.lv noklausītajiem semināriem BIS jāievieto pašam arhitektam.”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: