Saņēmu uzaicinājumu veikt āderu izpēti telpās Rundāles pilī, tur tika novērota īpatnēja grīdas kūkumošana, deformācija, un bija radusies interese, vai šo kūkumojumu atrašanās vietas ir kautkādā ziņā saistītas ar āderēm. Āderu krustpunkts, un platas ūdens āderes bija zem bojātās grīdas.

Āderu plāns telpām ar grīdas defektu, tas viskrasāk izpaužas abu ūdens āderu krustpunktā:

Hercogienes guļamistaba:

Hercoga guļamistabas āderu izpēte – gulta atrodas gan ūdens āderu krustpunktā, gan Hartmaņa tīkla krustpunktos, līdz ar ko ir vērtējama kā veselībai ļoti nelabvēlīga.

Liela problēma saglabājot senos mūrus ir neesošā pamatu hidroizolācija (starp pamatiem un sienu), šeit redzama staļļu iekštelpa, apmetums tiek nokalts, lai to aizstātu ar kaļķu javas apmetumu, jo tas šādos apstākļos funkcionē vislabāk, bet arī tā spējas absorbēt sienā notiekošos procesus nav bezgalīgas, un pēc aptuveni 5 gadiem atkal var novērot sienu mitruma radītos defektus.

Grīdām ar šo māla flīžu segumu jau agrāk dažādās vietās bija radušies pacēlumi, defekti, pirms tam, līdzšinējos 20 gadus grīdas segums ir kalpojis bez problēmām.

Skats uz grīdas kūkumu – apmēram 5cm augstāks, kā pārējā grīda (pacēluma augstākā vieta starp galdu un durvīm):

Pils restaurēto telpu skats:

Pils staļļa griestu sijās iemontēta zirgu barošanas lūka:

Telpa kurā konstatēts grīdas defekts. Grīdas segums ieklāts pirms apmēram 20 gadiem:

Pils restaurētās telpas:


Daži attēli no piemiņas istabas – kāds bija pils interjers pirms restaurācijas:



Arhīvā atradām arī Valda 1981. gadā veiktos rasējumus – dažādu vēsturisku detaļu un ēkas plānu, kopskatu fragmentu uzmērijumi, projektētas pils interjera un dārza daļas:

arhitekts Valdis Liepa.
One thought on “Āderu noteikšana Rundāles pilī”