Viedā māja

pirts-draugiem-un-viesiem

Ja tirgus ik dienu papildinās ar dažādām mājsaimniecībā lietojamām gudrajām vai viedajām mājlietām, tad kādā brīdī tās ir pārsvarā pār senajām ikdienas saimniecībā lietotajām lietām, un droši varam saukt savu māju par “viedo māju”. Šāda māja taupa Jūsu laiku, ko kādreiz patērējāt ikdienā veicamajiem darbiem. Atliek pareizi izmantot brīvo laiku attīstot savu personīgo viedumu, jo iespējams, nākotnē parādīsies vēl par kārtu gudrākas viedās lietas un Jūsu zināšanas būs nepieciešamas šīm jaunajām lietām (lai tā būtu – “let it be”).
Par labām mājām runāja raidījumā “Kā labāk dzīvot” pasīvo māju speciālisti 2. novembrī, Latvijas Radio. Sarunās pieminot arī nulles patēriņa ēkas, kuras ir tik “zaļas”, ka visu nepieciešamo enerģiju saražo pašas (pasīvā māja ir ar energo patēriņu līdz 15kw vienam kvadrātmetram).
Ja Dienvideiropā lielākais enerģijas patēriņš tiek izlietots kondicionieru darbināšanai karstajos mēnešos, tad Latvijā joprojām lielākais patēriņš ir apkurei (siltūdens, siltā gaisa u.c. apkures), jebkurā gadījumā tā ir temperatūras uzturēšana sev vēlamajās robežās, neaizmirstot arī par gaisa apmaiņu.
Raidījumā tika minēts, ka ir vērts jūtami sabiezināt ārsienas, radot maksimāli siltuma necaurplūstošas konstrukcijas, tajā pat laikā stāstot, ka ir materiāli, uz kuriem var ievērojami ietaupīt – piemēram skurstenis, ar samazinātu dūmkanāla diametru, kurš būs iegādājams par zemāku cenu kā lielāka diametra skurstenis. Bet jāatgādina, ka rūgta pieredze ir visiem tiem, kam savulaik bija samūrēti skursteņi ar 14x14cm šķērsgriezumu, neviens no tiem nebija izmantojams laba apkures katla pieslēgumam un bija nepieciešams iebūvēt jaunu dūmvadu ar pietiekamu šķērsgriezumu. Tā pat kā, ja mēs vēlamies skatīties atvērta kamīna ugunī, tad dūmkanālam ir jābūt 1:5 līdz 1:7 daļai no kamīna mutes platības, kas parasti senāk bija 14x27cm ķieģeļu mūra skurstenim, vai šodien 20cm un lielāka diametra apaļiem dūmkanāliem.
Pilnībā varu pievienoties diskusijas dalībniekiem, kas ieteica lielus stiklojumus veidot dienvidu fasādē, palielinot siltuma ieplūdi caur šiem logiem, pat aprēķinos minot, ka ēkas siltumefektivitāte palielinās par 30%, ja logi tiek optimāli izvietoti pret sauli.
Kopumā, var teikt, sarunas kā jau sarunas – vienmēr tajās var atrast arī kādas vērtīgākas lietas, kā arī citas, ne līdz galam skaidras, ko ierobežotajā laika formātā nav līdz galam iespējams izspriest.
Mēs strādājam veidojot Bio-eko māju arhitektūru, kurā ņemti vērā gan racionāli tehnoloģiskie gan cilvēkam draudzīgie, veselības aspekti.
Lai būtu patiesi vieda māja, ir vērts plānojumu veidot iepriekš nosakot uguns un ūdens āderes. Skat. brīvdienu mājas novietojumu:

Pirts novietojums saskaņā ar āderēm
Pirts novietojums saskaņā ar āderēm

Lai veicās viedi dzīvot Jums un Jūsu mājai!
P.S. paraugs – pirts vai brīvdienu mājas projekts, ar vērsumu debesspusēs izmantojot sauli kā sildelementu un gaismas nesēju:

pirts-draugiem-un-viesiem
pirts-draugiem-un-viesiem

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: