CON AMORE!*

Ar šādiem vārdiem komponisti jau vairākus gadsimtus liek saprast skaņdarba raksturu, ne tikai rakstot “Presto, presto” un dažādus citus izsaucienus.

Šobrīd augstākās raudzes speciālisti (“Nasing spešal”) un arī mediji intensīvi reklamē “gudrās mājas”. Publicējot dažādus “stipros vārdus” internetā un presē. Tikai vai nesaskaramies ar dubult-morāli pat jautājumā par dažādu veidu mājokļiem. Ja tiek būvēta daudzzīvokļu māja, tad bieži tās ārsienas ir betona paneļi ar 10cm vates siltumizolāciju, vai arī 20cm biezuma keramzīta vai gāzbetona bloki ar 10cm siltinājumu. Ja būvvaldē iesniedz privātmājas projektu ar 40cm biezu gāzbetona bloku sienu, tad būvvalde jau ir manāmi noraizējusies vai ēkai būs pietiekama siltumnoturība. Kādā veidā skaidro dzīvokļu priekšrocības – jaunajiem projektiem ir rekuperācijas sistēmas, kas miksē sasilušo kaimiņu dzīvokļa gaisu 80% daudzumā ar 20% svaigā gaisa un skābekļa pievienojumu. Tajā pat laikā mediķi iesaka cilvēkiem ikdienā pastaigāties tuvējā parkā un reizi nedēļā doties pie jūras vai garākā pastaigā uz mežu. Lai cilvēki varētu krietni saelpoties ar svaigu gaisu. Raksturīgi – mazs jaunpiedzimušais vislabāk jūtās tikai ārā, kad skābeklis gaisā ir maksimāli daudz. Varat salīdzināt ikdienas biroja atmosfēru, ja birojā gaisa pievade darbojas pēc līdzīga principa, un telpā esat kādi padsmit darbinieki, tad Jums pienākās no šiem 20% aptuveni pusotrs procents svaiga tīra gaisa malka, kas, bez šaubām, nenodrošina Jūsu mundrumu un tādēļ nākas darbadienas laikā intensīvi dzert tēju, kafiju, lai darbaspējas nesamazinātos. Šādā veidā elpojot jau vairākkārt izelpoto gaisu tiešām panāk maksimālu siltuma enerģijas tēriņu samazināšanu, tikai vai tas neatgādina senāk dzirdētas anekdotes – saistībā ar jaunu gultas veļu tiek ziņots par guļamistabu mainīšanu ar citiem iemnītniekiem. Reklāmisti vēl atgādina, ka šādā veidā ekonomējot uz siltuma patēriņu Jūs būsiet visnotaļ gada laikā ietaupījuši lielus resursus un varēsiet doties atpūsties vienu nedēļu uz kalniem, kur arī ieelposiet svaigo kalnu gaisu, pietiekami visam turpmākajam gadam. Līdzīgi senāk arī šamaņi dzīvojot kalnu alās, apsildoties ar ugunskuru mēģināja elpot ļoti minimāli, lai neieelpotu pārāk daudz dūmaino gaisu.

Mūsu praktiskie ieteikumi ir netērēt savus 10 tūkstošus rekuperācijai, bet pielietot veco pazīstamo praksi, ko turpina arī šodien skolās – ik pa 40 minūtēm 10 minūtes plaši atverot logus. Ja ikdienā to izdarīsiet mājās 2 līdz 4 reizes Jūsu gaiss būs pilnā mērā nodrošināts ar skābekli, bet siltuma zudumi būs gana niecīgi, lai neradītu budžetā būtiskus iztrūkumus.

Lai veicas saglabājot skaidru skatu un apziņu lasot un dzirdot dažādās reklāmas par “gudro māju”.

* -tulkojums: “Ar mīlestību!”.

2 domas par “CON AMORE!*

 1. Rekuperators nu gan vairs nav nekas jauns un gudrs. Man mājās tāds ir jau 10+ gadus.
  Neesmu gan sekojis jaunākajām tendencēm, bet vismaz man zināmie izmanto izejošo gaisu, lai uzsildītu plāksni, savukārt otrā pusē nāk no āra aukstais gaiss, ko tad šī plāksne atkal uzsilda. Līdz ar to izejošais gaiss nesajaucas ar ienākošo gaisu, tiek nodots tikai siltums.
  Par gudrajām mājām runājot – tās, piemēram, izslēdz apkuri, kad dodaties prom no mājām, ieslēdz to atgriežoties, regulē apgaismojumu telpās automātiski, utml.

  Patīk

  1. Labdien!
   Vēdinātāji vienam cilvēkam paredz stundā 30 kubikmetrus svaiga gaisa – vai tas ir salīdzināms skaitlis ar kaut lielākā cilvēka plaušu tilpumu, cik reāli gaiss ir nepieciešams vienam cilvēkam uzturoties telpā bez sporta aktivitātēm, kas, protams, prasa lielāku gaisa daudzumu. Arī Porziņģa krūšu kurvja tilpums ir izmērāms lielums.
   lai raženi sokas!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: