Čelovečņiks* (Cilvēkstrops)

Kadrs no filmas "Vieglu garu"

Atbilstoši vēsturiski zināmajam “pčelovečņikam” – latviski – bišu stropam, saistībā ar daudzdzīvokļu ēku būvniecību Maskavā, žurnālisti piemin tendences būvēt 17-20 kvadrātmetru lielus dzīvokļus, un šādām ēkām dodot apzīmējumu “čelovečņiks”.

Kāpēc jābūvē šāda izmēra dzīvokļi, kuri sāk atgādināt Āzijas valstu tradīcijām atbilstošu būvniecību – pamatojums ir vienkāršs – jo šādu dzīvokli megapolē ir iespējams iegādāties, un arī visi komunālie maksājumi šādam dzīvoklim būs pa kabatai tā iemītniekiem. Ja salīdzinam privātmāju mūsu mājas lapā lielai ģimenei – projekts Margarita, 600 kvadrātmetru plaša ēka, ikdienā apkurei un siltajam ūdenim patērē 30 kilogramu granulu, jeb mēnesī aptuveni vienu tonnu. Tas ir 100 eiro. Salīdziniet, cik lielam dzīvoklim pietiks ar šādu summu, lai nomaksātu komunālos maksājumus. Parasti tas būs pavisam neliels dzīvoklītis.

Šādu sīko dzīvokļu komunālo izmaksu objektivitāti apstiprina katras valsts regulators. (Tikai šos izdevumus vajag salīdzināt ar tiem, ko patērē daudzdzīvokļu māja ar lokālo centrālapkures mezglu, vai to, ko daudzdzīvokļu mājā patērē katrs individuāli apkurinātais dzīvoklis, jo kā zināms, laukos dzīvojamās mājas katra veic apkuri saviem spēkiem, un var gadīties, ka salīdzinot šīs izmaksas, “baltā patiesība” var sagāzties kā veca sēta).

Tā pat arī standarta izmēra privātmāju, būvējot to aptuveni 140 kvadrātmetru lielu, kas atbilst pārsvarā ģimeņu vajadzībām – apkures izdevumi būs līdzīgi iepriekš pieminētajiem 20 kvadrātmetru dzīvokļiem, tātad, reizes 7 mazāki, kā dzīvojot “čelovečņikā”, par kura “ērtībām” liek maksāt katru mēnesi pietiekami lielu summu.

Atšķirībā no “čelovečņika”, bišu stropā tā iekšējā organizācija līdzīga privātmājas organizācijai, kur ģimenes ietvaros katrs veic savus pienākumus, nesasprindzinoties un neradot liekus papildus izdevumus. Izņēmumi ir aptuveni 0,1 procents no visām privātmājām, kuru uzturēšanas un apkalpošanas uzdevumus uztic kalpotājiem, lai ģimene varētu pievērsties tikai sev tīkamām nodarbēm (spēlēt golfu, apmeklēt kosmetologu un masieri, sarunāties ar personīgo psihoanalītiķi par dzīves garlaicīgumu, tukšumu un bezjēdzīgumu).

Mūsu ieteikums – būvēt tik lielu māju, lai tā atbilstu Jūsu vēlmēm un vajadzībām, neizmantojot svešu darbaspēku, bet lai darbojoties mājā varat gūt prieku, enerģiju labai dzīves kvalitātei.

Katrs pats savas laimes kalējs.

arhitekts Valdis Liepa.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: