Pašbūvēšanās

Kompaktas mājiņas projekts, 60kvm

Ja ir vēlme likt lietā savas rokas, ir vērts atgriezties pie pēckara populārākajiem būvmateriāliem – skaidbetons, vai izdedžu betons. Ja būvniecībā bankas piedāvā vienam kvadrātmetram 1200 eiro, lai būvētu nelielu dzīvojamo māju, ar apbūves laukumu 60kvm, izmantojamo platību – 53kvm, tad šīs ēkas būvniecības izmaksas sasniedz 70 000 eiro. Turpretī, ja būvēsiet ēku savām rokām, tad skaidbetona ēka ar sienu biezumu 35-40cm – šīs sienas ar pārsedzēm var izmaksāt iepriekš minēto viena kvadrātmetra cenu – 1200 eiro. Jums ir jāiegādājās nedaudz cements, kaļķis, jāatved no tuvākās kokzāģētavas pāris kravas ar skaidām un var uzsākties darbs pie siltas, omulīgas ēkas būvniecības. Līdzīgi, kā to veica topošie māju īpašnieki pagājušā gadsimta 50. gados, praktiski ar minimāliem izdevumiem būvējot savām ģimenēm dzīvojamās mājas.

Izgatavojot 30cm augstu veidni no trim collīgiem dēļiem, 10cm platumā, pa visu ēkas perimetru, lietojot veidni astoņos piegājienos Jūs varat iegūt sev ārsienas ar 2,4m augstumu, plus mūrlata – 15cm klāt, tātad, 2,55m griestiem. Liekot vienu veidni – pirmo – 30cm augstu, Jūs iegūstat lielus logus ar 30cm palodžu augstumu, liekot veidņus divās kārtās – palodzes augstums būs 60cm, un liekot veidņus trijās kārtās, iegūsiet palodzi 90cm augstumā, kas ir derīga virtuvēm. Vēl augstāka – 1,2m palodze, pēc četrām veidņu betonēšanas kārtām – derīga tehniskām palīgtelpām, vannas istabām. Nepieciešamo instrumentu skaits – minimāls, sienu materiāla gatavošanai – betona maisītājs, izīrējams divu nedēļu ilgam darbam, ķerra, lāpsta u.c. noderēs arī vēlāk, sava dārziņa iekārtošanai:)

Ailu pārsedzei jāsagatavo 10x10cm brusiņas, saliekot tās pilnā sienas platumā. Vēl būtisks nelielu ēku pluss ir iespēja izmantot mazākas dimensijas kokmateriālus, spārēm, sijām, veidojot griestu un jumta konstrukciju. 15x10cm izmēra bruses – pārseguma sijām, 15x5cm – spārēm.

Laiks, kas nepieciešams ēkas ārsienu uzbūvēšanai ir divas nedēļas, divu nedēļu laikā Jūs iegūstat pilno ēkas apjomu, vēl ievietojot pāris status pārseguma un jumta konstr. balstīšanai, iekšējās sienas varat brīvi veidot izmantojot tikai koka statņu konstr. vai mūrējot no plānajiem starpsienu blokiem.

Piedāvājam piemērus 60kvm lielai ēkai, ar divām vai trim guļamistabām, kuru kopējais apbūves laukums ir minētie 60kvm, kas var atbilst arī saimniecības ēkas statusam, kura būvniecības procesa skaņošanai nav nepieciešams topogrāfiskais plāns, un kopumā skaņošana aizņem tikai pāris nedēļas.

Šādas ēkas var vienkāršākā veidā iesniegt būvvaldē, nepieciešamo dokumentu un papildus skaņojumu skaits ir niecīgāks.

Ārējo apdari katrs interesents var veidot pēc saviem ieskatiem, apmetuma, vai dēļu apšuvuma versijā, ar dažādas intensitātes krāsu toņu pielietošanu.

Tā ir tikai Jūsu izvēle, par šādu nelielu ēku maksāt 70 tūkstošus un vairāk, vai veselīgi rosoties pavadīt atvaļinājumu, un neradīt ģimenes budžetā vairāk kā 70 tūkstošu robu, izmantojot aizdevumus.

Amerikā populāra ir ēkas ārējā apdare ar jumta dēlīšiem, gan fasādēs, gan uz jumta. Latvijā fasādēs jumta dēlīši redzami ļoti reti, bet arī šāds risinājums ir iespējams, tā pat kā zaļais jumts, kura izdevumi ir salīdzinoši nelieli, ja aprēķina pareizo jumta konstrukciju un risinājumu.

Pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā, sava prieka pēc varat uzbūvēt nepieciešamos lieveņus, terases, segtas ar jumtu, kā arhitektonisku un pilnvērtīgai atpūtai izmantojamu ēkas papildinājumu, siltajā gadalaikā.

Pievienojam divas projekta plānojuma versijas ar divām vai trim guļamistabām, ēkai ar apbūves laukumu līdz 60kvadrātmetriem:

Kompaktas mājiņas projekts, 60kvm
Kompaktas mājiņas projekts, 60kvm
Projekts namiņam pie Dabas - fasādes
Projekts namiņam pie Dabas – fasādes

Līdzīga, mūsu iepriekš projektēta mājiņa – Namiņš pie upes.

Raženu būvniecību!!!

arhitekts Valdis Liepa.

2 domas par “Pašbūvēšanās

 1. Labdien!
  Redzu, ka Jūs rakstāt arī par skaidbetona mājām, tāpēc nolēmu pajautāt.
  1. Mums jau vairākus gadus pieder 30.gados būvēta skaidbetona māja, kuru nesteidzīgi atttīstām,
  pagaidām tā ir kā vasaras māja. Darbojos pamatā viens pats (izņemot jumtu).
  2. Ar nesošajām konstrukcijām viss kārtībā, jumtu nomainījām, prātojam par fasādi. Tā ar visādiem sīkiem izbirumiem, nav īpaši līdzena, apakšā redzami pāris krāsas slāņu. Mazie lauku celtnieki par apmetumu vai nu prasa milzu naudu, vai īpaši negrib ķēpāties ar šiem 140 kv.m. fasādes.
  3. Prātojam arī par otru variantu – apšuvumu, te arī tie jautājumi :
  – esmu internetā lasījis, ka apšuvuma latas pie skaidbetona grūti piestiprināt, tās skrūves viegli drūpot ārā,
  – vai vispār ir pieejamas taisnas koka latas (esmu pircis citiem darbiem parastās 5×5 cm, daudzas pavisam greizas, no tādām diez vai kas sanāktu,
  – ja uz pirmajiem diviem jautājumiem varat palīdzēt, tad fiziskās formas saglabāšanai es varētu pats (reizēm ar kādu palīgu) sienu pa sienai apšūt (vēl nezinu, ar koku vai tiem Cedral/Eternit dēļiem) , kādas pāris sienas pa vasaru .

  Tālis

  Patīk

  1. Labdien!
   Paldies par komentāru! Arī mēs esam dzīvojuši agrāk būvētās skaidbetona mājās, un tās remontējuši, jāatzīmē, ka interesanti – lai arī cik kādam tas šķistu kā pārāk nenopietns būvmateriāls – šīs ēkas ir pārdzīvojušas savus būvētājus un turpina kalpot to mazbērniem. Laika pārbaude – vai ir kāda vēl objektīvāka mēraukla ēkas ilgtspējībai, kvalitātei, kā noturība ilgstošā laika posmā? Turklāt, aptuveni 40cm biezās sienas ir ļoti siltas. Runājot par apdari – koka latas man nav nācies pie skaidbetona stiprināt, tas tiešām, gan jau atkarībā no autora “rokraksta” vai tehniskajām iespējām – mēdz būt ļoti drupans, mīksts, ka pat ar roku pirkstiem ir izjaucams, izdrupināms. Bet laba pieredze ir ar apmetuma uzklāšanu uz iepriekš rūpīgi samitrināta skaidbetona. Manuprāt, tieši samitrināšana ir atslēga, veiksmīgam rezultātam, un sekjoši, visvienkāršākā cementa javas apmetuma – mešana, nevis smērēšana vai ziešana, metot veidojas ļoti laba salipšana ar skaidbetona raupjo faktūru, un atbilstoši jebkura apmetuma tehnoloģijai, pēc zināma laika uzmestais apmetums ir gatavs lai to līdzinātu ar rīvdēli.
   Pie gāzbetona mūra sienas ļoti veiksmīgi var pieskrūvēt latojumu ar kokskrūvēm, pietiekama garuma, un skrūvējot tās jūtīgi – nepārraujot vītni, tās turās ļoti labi. Kādas būtu mūsu rekomendācijas Jūsu fasāžu apdarē – iespējams, apmetums, izmēģiniet to kādā ēkas daļā, ietrennējot roku, labi uzklāts apmetums ir principā tikpat ilgmūžīgs kā pati ēka, tas ir, 70 gadu, un ilgāk. Izvēloties kvalitatīvas apmetuma sastāvdaļas, ļoti iespējams – izmantojot par piedevu arī kaļķi, javas plastiskuma vairošanai, porainībai un arī elpojamībai. Kas nav mazsvarīgs rādītājs, mūsu tehnokrātiski piesātinātajā būvmateriālu klāstā, ar tvaika izolāciju un ēkas hermētiskuma reklāmām un standartiem. Salīdzinājumu izdariet paši – sienas ēkai ir ar līdzīgu funkciju, kā apģērbs cilvēkam – aplūkojiet savu apģērbu, pēc pieredzes, varat salīdzināt, elpojošus, porainus audumus – kokvilnu u.c. ar neelpojošiem, dažādas sintētiskas šķiedras saturošiem – vienā gadījumā apģērbs kalpo un sniedz komfortu – citā – ir nepatīkami mikls, sasmacis un jau pēc pirmās valkāšanas dienas tam laiks doties uz veļas mašīnu. Gan ēkas sienas, gan mūsu apģērbs kalpo līdzīgam uzdevumam – tam jāaiztur siltums, jāaiztur vējš, bet ir jābūt gaisa caurlaidīgam un mitruma, tvaikus caurlaidīgam, arī, sintētisko šķiedru ražotāji jau ir spējuši izveidot dažādus audumus kas nodrošina šos parametrus, nelaiž cauri lietus tērces, bet tai pat laikā nav hermētiski un ļauj žūt un izvadīt cauri ūdens tvaiku. Skaidbetons, gāzbetons, kokšķiedru plātņu un ekovates sienu pīrāgu konstrukcijas koka statņu mājām – dabai draudzīgi risinājumi, komfortam, labam mikroklimatam, bez papildus piespiedu ventilācijām un gaisa mitrinātājiem un sausinātājiem, filtriem, jonizētājiem utt, kuri prasa cilvēka dalību, tā laiku, enerģiju, resursus.
   Vēlam veiksmi būvdarbos un citos labos darbos!!!!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: